Нітратна загроза для населення

279

Згідно статистичних даних 75% сільського населення України вживає воду з децентралізованих джерел водопостачання, по Кіровоградській області – близько половини всього населення області (47,8%) вживають воду із громадських та індивідуальних, розташованих на територіях приватних садиб колодязів (трубчастих або ж шахтних).

Невідповідність питної води санітарно-мікробіологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання, як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо, а також хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води, серед них і захворювання на водно-нітратну метгемоглобінемію. В цій статті хочемо приділити увагу саме захворюванню на водно-нітратну метгемоглобінемію.

Водно-нітратна метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання.

Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу (синюшності носо-губного трикутника). Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи.

Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.

Однією із причин наявності нітратів у колодязях є недотримання їхніми власниками санітарних вимог при облаштуванні та утриманні колодязів, вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби, тощо.

З метою запобігання негативного впливу нітратів на здоров’я населення та виникнення отруєнь і захворювань Світловодський районний відділ ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області рекомендує:
– за можливістю якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком, вміст у ньому нітратів низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією цих сполук;
– для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду, а саме: фасовану/бутильовану столову воду;
– місця влаштування колодязів (свердловин) слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 50 м (для індивідуальних колодязів – не менше ніж 20м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод;
– територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;
– дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення;
– для утеплення і захисту колодязів (свердловин) від замерзання використовувати пінобетон, мати із чистої соломи, сіна, стружки, тощо, але при цьому зазначений матеріал не повинен потрапляти у водозабір; ні в якому разі не використовувати для цієї мети гній чи перегній.

Звертаємось до жителів Світловодського району, особливо, у яких є діти віком до 3-х років та які користуються питною водою із децентралізованих джерел водопостачання: ви обов’язково повинні проводити періодичні лабораторні дослідження води питної із власних джерел водопостачання з метою попередження виникнення захворювань пов’язаних з отруєнням нітратами.

Світловодський районний відділ ГУ ДПСС в Кіровоградській області

Поширити
"Вісті Світловодщини"