Нова українська школа – нові виклики для вчителів, учнів та батьків

Що таке Нова українська школа і чим вона відрізняється від традиційної освіти в Україні? Відповідь на це питання може дати напевно кожен, у кого в родині є першокласник. Нова українська школа – це ключова реформа Міністерства освіти і науки України.
Головна мета цієї реформи – створити школу, у якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, як це відбувається зараз, а й вміння застосовувати їх у житті.
Щоб особисто дізнатися, як у Світловодському районі відбувається впровадження нової освітньої реформи, я відвідала КЗ «Ліцей «Надія» та поспілкувалася із заступником директора з навчально-виховної роботи корпусу №2 (Григорівка) Тетяною Падалицею.
– Пані Тетяно, чи змінився підхід до організації навчально-виховного процесу у зв’язку із впровадженням в дію нової освітньої реформи? І Як вчителям і особисто вам працюється у новоствореному освітньому закладі?
– Так, наш освітній заклад був створений у цьому році. Він має два корпуси: перший корпус знаходиться у с. Микільське, а корпус №2 – у Григорівці. Маємо ми паралельні класи: у корпусі №1 – класи «А», у корпусі №2 – класи «Б». Загалом в ліцеї навчається 203 учні, з них 17 першокласників. У перших класах учні навчаються за програмою Нової української школи.
Що змінилося? Змін багато. Це пов’язано і з реорганізацією нашого освітнього закладу, і з новими вимогами, які ставить перед нами, вчителями, держава щодо організації навчально-виховного процесу. В цьому році, згідно з вимогами Міністерства освіти і науки України, кожна школа обрала для себе єдиний профільний напрямок для учнів 10-11 класів. Так, корпус №2 ліцею «Надія» обрав філологічний профіль,тож наші учні 10-го та 11-го класів поглиблено вивчатимуть українську мову та літературу. Чому саме цей профіль? Тому що ці навчальні предмети є обов’язковим для здачі під час ЗНО.
Хочу наголосити, що у корпусі №1 ліцею «Надія» навчання відбувається російською мовою, тож ті учні, які бажають, за різних причин, поглиблено вивчати українську мову, мають на це можливість, відвідуючи уроки у корпусі №2. Натомість у корпусі №1 профільним є математичний напрямок, тому, відповідно, учні корпусу №2, які бажають поглиблено вивчати математичні науки, теж мають таку можливість. Таким чином, для учнів ліцею створені всі умови, аби вони могли задовольнити свої потреби у профільності навчання.
Щодо профільності навчання, то у 8-ому та 9-ому класах учні мають змогу отримувати допрофільну підготовку, для них працюватимуть факультативи з української мови за програмою «Правопис».
– А як ви здійснюєте планування роботи ліцею? Чи погоджуються навчально-виховні плани обох корпусів?
– Так, звичайно, погоджуються. У нас багато спільних заходів, особливо з виховної роботи, адже вони мають бути однаковими чи спільними для всіх учнів ліцею. Так, у день працівників лісу наших учнів запросили відвідати управління ДП «Світловодський лісгосп» для участі в урочистостях. На базі корпусу №1 працює гурток юних лісівників «Лісовичок», тому і члени гуртка, і учні 6 та 7 класів корпусу №2, а це загалом 22 учні, їздили на святкування. Спільний захід буде проводитися і до Дня козацтва. На базі нашого ліцею, як 1-го, так і 2-го корпусу, планується робота багатьох гуртків, що дасть можливість учням розкрити свої таланти, всебічно розвиватися. Це загалом понад 10 гуртків. Унікальність полягає в тому, що учні зможуть обрати для себе гурток як у корпусі №1, так і в корпусі №2, адже є можливість шкільними автобусами, яких у нас два, підвозити дітей в обидва корпуси у післяурочний час.
– В чому новації вашого освітнього закладу?
– Наша відмінність на даний час, перш за все, полягає в організації роботи педагогічного колективу з батьками. Наразі вже працює сайт ліцею, а на його платформі незабаром буде започаткована така послуга для батьків як «Електронний журнал». У кожного учня ліцею буде створена власна сторінка, на яку зможуть заходити лише він та його батьки. Там класний керівник для батьків виставлятиме оцінки учня, матиме можливість індивідуально доводити до відома батьків ту чи іншу інформацію. Інші оголошення будуть розміщуватися на загальних сторінках сайту. Наразі триває робота по наповненню індивідуальних сторінок учнів – з цим працюють класні керівники. Вважаю, це має краще налагодити комунікацію між батьками та вчителями, а головне – батьки знатимуть про успіхи своєї дитини, зможуть зорієнтуватися, над яким предметом, можливо, потрібно попрацювати більше, –розповідає пані Тетяна. – Наразі, в рамках нової концепції навчання та виховання, не припустимо обговорювати успішність дитини з батьками у присутності інших осіб. Саме тому «Електронний журнал» стане одним із методів комунікації вчителів-предметників з батьками. А на батьківських зборах ми плануємо проводити семінари, конкурси чи психологічні тренінги, які мають допомогти дорослим краще зрозуміти своїх дітей. Для цього у нас є всі можливості, в ліцеї працює психолог, який і сам проводитиме цю роботу, і допомагатиме класним керівникам.
Слід зазначити, що змінився підхід не лише до викладання навчальних предметів. Велику увагу в районі приділяють фізичному розвитку наших учнів. У цьому році, за сприяння народного депутата України Олеся Довгого та голови Світловодської районної державної адміністрації Сергія Твердовського, у Павлівському НВК відкрито новий спортивний майданчик, на черзі – будівництво сучасного спортивного майданчика зі штучним покриттям у Григорівці. Проектно-кошторисна документація вже виготовлена, тож у наступному році учні ліцею «Надія» матимуть нові можливості щодо розвитку фізичних навичок у рамках проекту, започаткованого цим освітнім закладом «Спорт замість вулиці». До того ж, на базі корпусу №2 ліцею від районної спортивної школи працює секція з футболу під керівництвом учителя фізкультури, президента районної федерації футболу Миколи Якимця.
– Наші вчителі удосконалюють свої знання з інформаційно-комунікаційних технологій, усі вони мають сертифікати, які свідчать про їхнє вміння працювати за комп’ютером, майже в усіх класах (окрім кабінетів української мови та трудового навчання) є персональні комп’ютери, а з 1 вересня в усіх шкільних кабінетах комп’ютери підключені до Інтернету, тож вчителі мають можливість використовувати Інтернет у своїй роботі під час уроку, – говорить Тетяна Падалиця. – Так, комп’ютери не нові, але всі вони працюють. А для першого класу, за програмою «Нова українська школа», ми отримали новий комп’ютер, тож вчителю там працювати – справжнє задоволення, – зауважила вона. – До речі, аби краще орієнтуватися у вимогах Нової української школи, місячні курси пройшла не лише учителька 1 класу, а й ми – дирекція школі, щоправда, ми навчалися в он-лайн режимі. Таку вимогу перед нами поставив директор ліцею Руслан Ткаченко, аби ми могли, в разі потреби, надати методичну допомогу вчителю, розуміли, на якому рівні проводиться навчально-виховна робота. Є в ліцеї «Надія» учні, які потребують інклюзивної освіти. Тому на базі корпусу №1 було організоване інклюзивне навчання, а також для одного учня забезпечено індивідуальну форму навчання, – говорить заступник з навчально-виховної роботи ліцею “Надія”.
Незважаючи на те, що до складу ліцею ввійшло два освітні заклади, кількість дітей невеличка – 203 учні, причому у корпусі №1 лише один повний клас, у корпусі №2 повних класів 6 (більше 10 учнів).
– Чи відчули вчителі бодай якесь погіршення умов праці у зв’язку із створенням КЗ «Ліцей «Надія»?
– Ні, погіршень ніяких не відбулося. Жоден вчитель чи технічний працівник не залишився без роботи. Більше того, на роботу ще й приймали нових вчителів. Так, у корпус №1 прийшов учитель географії, а у корпус №2 – учитель біології, яка до цього працювала лише у Микільській школі. Нині цей вчитель працює в обох корпусах і має повне навантаження. Усі вчителі нашого освітнього закладу мають 18 і більше годин. З цього навчального року у нас працює спеціаліст з охорони праці, адже питання охорони праці у навчальних закладах сьогодні в нашій державі стоїть на особливому контролі. Тобто, завдяки реорганізації навіть з’явилася нова посада.
Працюють вчителі ліцею і над покращенням результатів ЗНО. Дирекція школи на початку навчального року провела педагогічну раду з цього питання, 7 вересня був розроблений план заходів щодо покращення підготовки учнів до ЗНО у 2019 році. Також були проведені батьківські збори учнів випускних класів, де вчителі наголошувала батькам про те, що вже сьогодні потрібно зорієнтуватися, у які навчальні заклади будуть вступати їхні діти і які предмети вони будуть здавати на ЗНО, аби організувати роботу так, щоб учні мали змогу готуватися з окремих предметів у позаурочний час на факультативних чи додаткових заняттях. Це було зроблено до тарифікації, щоб розуміти, з яких предметів відкривати факультативні заняття. Більшість наших учнів обрала історію, тому для одинадцятикласників у нас працює факультатив з історії. У корпусі №1 більшість учнів обрали математику, тому там відкрито факультатив з математики. Таким чином наші випускники мають можливість поглиблено готуватися до ЗНО як з історії, так і з математики, відвідуючи факультативи чи то в корпусі №1, чи у корпусі №2. Також в обох корпусах працює факультатив з англійської мови для учнів 10 класу, адже знання іноземної мови сьогодні дуже важливі, тим більше що, хоч і рідко, але наші учні і на ЗНО обирають англійську мову. До того ж у нашому ліцеї в обох корпусах з жовтня буде працювати волонтер саме по вдосконаленню знань з англійської мови як учителів, так і учнів. І це, я вважаю, дуже важливо, адже діти спілкуватимуться з носієм мови. До того ж ці заняття в більшості проходитимуть у ігровій формі, а це, як відомо, сприятиме кращому засвоєнню усного мовлення, – говорить Тетяна Падалиця.
Учнів ліцею спонукають до навчання та до участі у різноманітних конкурсах і через грошові винагороди. В цьому дирекції закладу допомагають місцеві сільгоспвиробники – за кожне призове місце учні отримують грошову винагороду, а в кінці року таку винагороду отримують і кращі учні, і кращі вчителі.
Після розмови із заступником директора з навчально-виховної роботи я зайшла до 1 класу, де дітки після уроків бавилися в ігровому куточку. Мене зустріла молода вчителька Анна Шаповалова, яка в цьому році закінчила педагогічний коледж ім. Сухомлинського і перший рік навчається у виші, вивчаючи логопедію. Вона поділилася своїми враженнями від роботи за новою програмою, зазначаючи, що з учнями працювати надзвичайно цікаво, адже усі знання вони отримують через гру, через вікторини тощо.
– Звичайно, учні краще засвоюють нові знання, коли отримують їх у процесі гри. Але я бачу, що багато хто з них з нетерпінням чекали, коли ж підуть до школи, щоб вчитися і отримувати гарні оцінки. Тому я часто чую від дітей: «А коли Ви мені оцінку поставите? А коли ми будемо вчитися читати чи писати?». Оцінок у нас немає і скоро ще й не буде. Поки ж використовуються інші методи, аби заохотити дітей до знань. Працювати з дітьми мені дуже подобається. Сподіваюся, що для них я стану такою ж необхідною, як і вони для мене. А ще я розраховую на допомогу батьків, бо переконана, що лише батьки мають розвивати у дитини любов до книги, привчати до розпорядку дня тощо. А я, зі свого боку, робитиму все, аби урізноманітнити уроки, дати моїм учням знання, необхідні під час навчання у старших класах, – сказала Анна Шаповалова.
Так педагогічний колектив КЗ «Ліцей «Надія» впроваджує у життя освітню реформу, намагаючись організувати так навчально-виховний процес, щоб їхні учні отримували знання, розвивалися фізично та духовно.
Світлана Калугіна.