Обережно, ботулізм!

З настанням теплої весняно-літньої пори, з’являється загроза виникнення харчових отруєнь мікробного походження, тому що підвищення температури повітря до 20°С і вище сприяє не тільки збереженню мікроорганізмів, що потрапили на харчовий продукт, а й швидкому їх розмноженню і накопиченню. Харчові отруєння виникають внаслідок вживання тих харчових продуктів, в яких виникло масивне розмноження мікроорганізмів або їх токсинів. Часто зустрічаються харчові отруєння переважно тяжкого перебігу, викликані токсинами. Всі випадки захворювань пов’язані зі споживанням продуктів харчування, ви­готовлених у домашніх умовах: консервовані м’ясопродукти, гриби, риба сушена, в’ялена та копчена.

Ботулізм – це небезпечне харчове отруєння. Воно виникає при вживанні продуктів, що містять ботулотоксин, який є одним з найсильніших серед відомих токсинів, що блокує нервову функцію і призводить до дихального і скелетно-м’язового паралічу. Смертність в Україні від ботулізму сягає 20%.

Найчастіше ботулотоксин виділяють з в’яленої риби, м’ясних консервованих продуктів – паштети, тушонки, консервованих грибів та овочевих салатів домашнього виготовлення. Також слід відмітити, що збудник ботулізму часто розмножується в продуктах гніздами, тому при вживанні одного продукту кількома особами захворювання може виникати не у всіх, а кому «пощастить».

За даними наукових досліджень, окремі типи збудника можуть розмножуватись при температурі від +5 до +55°С, тобто це можливе навіть у побутовому холодильнику.

Клінічна картина захворювання залежить, у першу чергу, не від типу збудника, а від кількості токсину, що потрапив в організм, і вчасного введення антитоксичної сироватки, тому у будь-якому випадку підозри на ботулізм необхідно негайно звертатися за медичною допомогою.

Латентний період значно коливається від 2-4 годин до 2-4 діб і більше. Переважно він становить 12-24 години. Перебіг захворювання поступовий. Особливістю захворювання є різноманітність клінічних проявів, проте є три найтиповіші варіанти його розвитку: диспепсичний синдром, розлад зору (диплопія, сітка перед очима, мерехтіння), порушення дихання.

Мікроб чутливий до кислого середовища, збудник не розмножується у сухих продуктах. Кухонна сіль за концентрації 6-7% у водній фазі гальмує розвиток збудника, а понад 10% – зовсім пригнічує розвиток і токсиноутворення. Отруєння, пов’язані із вживанням солоної риби, відбуваються через те, що токсини утворилися до моменту посолу або внаслідок нерівномірного розподілу солі. Цукор при концентрації у водній фазі 47-50% також пригнічує життєдіяльність мікробу. У таких продуктах, як джеми, повидло, варення при достатній кількості цукру неможливе утворення токсину, за винятком цілих консервованих фруктів, у яких кількість цукру може бути недостатньою. Слід зазначити, що токсиноутворення відбувається в досить короткий проміжок часу 12-24 годин. Руйнується ботулотоксин при кип’ятінні протягом 15-30 хвилин за температури 80°С.

Під час виготовлення продукції необхідно ретельно очищувати сировину від забруднень, які можуть містити спори клостридій, в т.ч. від плісняви, яка поглинає кисень та створює більш сприятливі умови для розмноження бактерій. Ретельно стерилізуйте посуд, спеції та саму продукцію. Ні в якому випадку не купуйте консервні продукти домашнього виготовлення та не вживайте їх без попередньої достатньої термообробки. Краще надавати перевагу продуктам промислового виробництва.

З метою попередження харчових отруєнь радимо вам не брати в дорогу та на відпочинок продуктів, що швидко псуються; швидкопсуючі продукти зберігати лише у холодильнику та обов’язково дотримуватися термінів їх реалізації; ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати; сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розробним інвентарем; захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх в закритому посуді; не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб.

У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.

Світловодська РДА,
Управління Держпродспоживслужби
у Світловодському районі.