Обережно – лід!

249

Прийшла довгоочікувана зима. Морози потроху починають сковувати крижаним панциром річки, ставки, інші водойми. Але цей панцир далеко не усюди надійний. При відлизі, дощовій погоді лід зазвичай вкривається водою, а потім замерзає другий чи третій раз. Такий лід небезпечний.

Тонкий або крихкий лід буває поблизу кущів, очерету, в місцях, де водорості вмерзли в кригу, де б’ють ключі, швидка течія або струмок впадає в річку. Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги.

Безпечним вважається лід: для одного пішохода – лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 см; для влаштування ковзанки – товщиною не менше 10-12 см, ( для масового катання – 25 см); масова переправа пішоходів може бути організована при товщині льоду не менше 15 см, вантажного автомобіля – 30-35 см, трактора – 40-60 см.

Якщо по льоду переходить група людей, то іти треба один за одним на відстані 5-6 метрів. Кожен має бути готовим надати необхідну допомогу тому, хто іде попереду. Якщо крига почала тріщати, не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.

Під час підльодного лову риби не рекомендується на невеликому майданчику пробивати багато ополонок, стрибати, бігати по кризі, скупчуватись по кілька чоловік. Рибалки повинні пробивати ополонки одну від одної на відстані 5-6 метрів. Кожен любитель підльодного лову риби повинен мати з собою рятувальний лінь довжиною 15-20 метрів з зашморгом на одному кінці і вантажем вагою 400-500 г на другому.

Якщо ви провалилися на льоду річки чи іншого водоймища, не впадайте у розпач, кличте на допомогу і в той же час намагайтеся самі вибратися з крижаного полону: широко розкиньте руки по краях льодового покрову та утримуйтеся від занурення з головою; ногами впирайтеся в протилежну сторону пролому, повільно вибирайтеся з води, наповзаючи грудьми на лід та по черзі витягуючи на поверхню ноги.

Вибравшись з ополонки, відкотіться на твердий лід, а потім повзіть убік звідки прийшли і де міцність льоду вже перевірена. Потрапивши на берег, постарайтеся якнайшвидше дістатися до теплого приміщення, щоб переодягтися, зігрітися і випити гарячого чаю.

Якщо ви побачили, що людина на кризі провалилася, негайно повідомте їй, що ідете на допомогу. Для цього можна використати дошку, фанеру, лижі і підповзти до потерпілого, але не ближче ніж на відстань 3-5 метрів. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки, лижі, драбина допоможуть вам врятувати людину. Кидати або просувати їх по кризі потрібно з відстані 3-5 метрів.

При нещасних випадках телефонуйте в службу порятунку – 101.

Пам’ятайте: вирушати на водойми взимку поодинці небезпечно!

Світловодські курси 3 категорії НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області.

Лариса САМОЙЛЕНКО, завідувач сектору з питань цивільного захисту Світловодської РДА.

Поширити
"Вісті Світловодщини"