Охорона праці при збиранні зернових культур

  1083
  комбайн

  Літо — гаряча пора для робітників сільськогосподарських підприємств. До найвідповідальнішого періоду сільськогосподарського року залишилося зовсім мало. Скоро розпочнуться жнивні роботи. Керівникам господарств та фермерам необхідно пам’ятати про посилення уваги до дотримання вимог чинного законодавства з охорони праці та проведення профілактичних заходів.

  За останні три роки у відділенні Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Олександрійському районі зареєстровано 5 нещасних випадків на виробництві та одне професійне захворювання, які трапилися на сільськогосподарських підприємствах та фермерських господарствах Олександрійщини. Стан виробничого травматизму у 2016 році, порівняно з 2015 роком, збільшився на два нещасні випадки.

  Найчастіше нещасні випадки трапляються під час експлуатації самохідних машин. Це, насамперед, колісні трактори, зерно- і кормозбиральні комбайни та вантажні автомобілі. Причиною приблизно 30% нещасних випадків у сільському господарстві є неуважність і порушення працівниками норм безпеки праці під час виконання механізованих процесів. У 2017 році виробничий травматизм та професійна захворюваність у сільському господарстві Світловодського, Олександрійського та Онуфріївського районів не реєструвалися.

  Для попередження травмування працівників під час зернозбиральних робіт головне – не допускати експлуатації несправної техніки, агрегатів з відкритими ланцюговими, пасовими, карданними передачами та тих, що не пройшли технічний огляд. Важливим є дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, встановленого на підприємстві, та організація контролю за їх дотриманням з боку адміністрації.

  Не допускаються до роботи працівники в стані алкогольного та наркотичного сп’яніння, хворі, а також ті, що не відпочили протягом встановленого законодавством часу.

  Під час проведення польових робіт роботодавець має обладнати місце постійного та тимчасового відпочинку працівників, забезпечити їм належні санітарно-гігієнічні умови.

  Робітники мають бути забезпечені спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального захисту та обов’язково їх використовувати.

  Перед початком робіт працівник має бути проінструктований з питань охорони праці, а ті, що виконують роботи підвищеної небезпеки – механізатори, працівники зернотоків – ще й пройти щорічне спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці.

  Працівники, що працюватимуть на жнивному полі, повинні берегти власне життя та здоров’я. Пам’ятайте, що безпечне проведення зернозбиральної кампанії можливе за умови виконання вимог чинного законодавства з охорони праці та належної організації робіт. Найбільш травмонебезпечним періодом у сільськогосподарському виробництві є проведення зернозбиральних робіт. Це зумовлено максимальним напруженням, перенасиченістю праці, що призводить до помилкових дій, нехтуванням безпекою та відсутністю належного контролю за безпечним виконанням робіт з боку інженерно-технічного персоналу.

  Польові механізовані роботи із застосуванням сільськогосподарської техніки потрібно розглядати як роботи з підвищеною небезпекою, адже часто механізатор залишається один на один з агрегатом, який може у будь-який момент потребувати ремонту. А це, в свою чергу, може спровокувати працівника до виконання дій, що не відповідають вимогам безпеки. Крім того, йому доводиться працювати понаднормово, у темний час доби, на віддалених полях, схилах, за несприятливих погодних умов, постійно зазнаючи впливу високих рівнів вібрації, шуму, температурних перепадів та інших чинників, що призводять до стомлення.

  Перед початком збиральних робіт керівниками господарств, фермерами повинні бути проведені певні організаційні профілактичні заходи для недопущення випадків травмування працюючих на жнивах.

  Під час жнив велика робота ведеться на зернових токах. При даному виді робіт потрібно, щоб на виході до току висів плакат «Вхід стороннім особам заборонено», щоб бункери для зерна мали решітки або кришки і були обов’язково замкнені. Вмикання зерноочисних машин проводить відповідальний працівник, а під час технічного обслуговування або ремонту обладнання повинно бути зупинено та відключено від напруги. При цьому на рубильниках і пускових пристроях вивішуються плакати «Не вмикати! Працюють люди!».

  Всі ці вимоги нормативно-правових актів відомі, але не завжди виконуються, хоча саме їх недотримання може призвести до непоправного. Керівникам підприємств потрібно слідкувати за усуненням виявлених порушень і з усією відповідальністю поставитися до безпеки працівників на жнивах.

  Звертаємося до всіх, хто буде працювати на жнивному полі! Бережіть своє життя і здоров’я, тільки виконання вимог охорони праці, належна організація робіт дадуть змогу провести збирання зернових без травм і аварій.

  Володимир Маліцький,
  начальник управління АПР РДА,

  Сергій Якименко,
  головний страховий експерт з охорони праці
  відділення ВД ФССНВ в Олександрійському районі.