Остерігайтесь кліщів

413

З настанням весни виникає загроза заразитися кліщовим енцефалітом – дуже небезпечною хворобою, яка уражає центральну нервову систему людини. Переносять цю хворобу кліщі, які сидять на листках дерев та кінчиках трави в очікуванні своєї жертви, а потім миттєво чіпляються до відкритих ділянок шкіри людини. Ці комахи дуже маленькі за розміром і їх важко вчасно помітити на одязі чи тілі. На людину кліщі можуть нападати у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як правило, їх менше в суху жарку погоду і більше в прохолодну, похмуру. Безболісно присмоктавшись до своєї жертви, кліщ живиться її кров’ю і може збільшитися в 200 разів (з непомітної комахи досягає розмірів великої горошини). Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Напившись крові людини або тварини, кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць в ґрунт.
Тому, якщо ви збираєтеся на природу, то подбайте про свою безпеку заздалегідь, а саме – правильно одягайтеся, тобто:
– оберіть такий одяг, який максимально прикриє ваше тіло, найкраще одягти комбінезон (якщо немає комбінезону – заправте штани у шкарпетки, верхній одяг (сорочка, футболка з довгим рукавом тощо) повинен щільно облягати руки та бути наглухо застібнутим і заправленим у штани), із взуття оберіть краще чоботи або високі черевики, які щільно зав’язуються;
– комір та манжети рукавів змастіть камфорною олією;
– вуха та волосся захистіть головним убором (хустка, берет і т.д.).
Для відлякування комах можна скористатися аерозолем “ДЕТА”, кремом “Тайга”, лосьйоном “Ангара”.
Перебуваючи у лісі, сквері чи на дачній ділянці, не забувайте час від часу оглядати відкриті ділянки тіла, адже після присмоктування кліщі не одразу починають живитися кров’ю, тому при своєчасному їх виявленні та правильному видаленні зменшується ризик зараження кліщовим енцефалітом.
Якщо разом з вами відпочивають і ваші домашні улюбленці – свійські тварини, то не забувайте оглядати і їх.
Повернувшись з природи, уважно обстежте свій одяг та тіло, особливо ділянки, які були відкриті, голову, шию. Одяг для відпочинку у лісі слід зберігати в окремому місці, бажано у закритому поліетиленовому мішку.
При виявленні кліща, що присмоктався, потрібно негайно звернутися до лікаря. Якщо це не можливо, треба самотужки його видалити. Для цього шкіру навколо кліща змащують вазеліном (вазеліновим маслом) або іншим жиром, щоб змусити паразита вийти самостійно. Місце укусу необхідно змазати розчином йоду, а самого кліща – спалити. При першій же можливості потрібно звернутися до лікаря, оскільки у разі часткового видалення паразита можливе загнивання рани.
Знайте: більш безпечними є сухі соснові ліси з піщаним грунтом чи галявини, на яких відсутні високі зарості.
Відпочивайте на лоні природи з користю для свого здоров’я та життя.
Світловодські курси НМЦ Кіровоградської області.

Поширити
"Вісті Світловодщини"