Отруєння нітратами – викликає захворювання на метгемоглобінемію

233

Світловодський районний відділ ГУ ДПСС в Кіровоградській області звертає Вашу увагу на таке небезпечне, особливо для дітей до року, захворювання як метгемоглобінемія!

Нітрати мають звичай зв’язуватися з гемоглобіном – основним транспортним засобом кисню. Гемоглобін в такій ситуації перетворюється в особливу форму – метгемоглобін – і втрачає здатність віддавати кисень тканинам. Як це виглядає на практиці? При значній концентрації метгемоглобіну в крові людина дихає, але при цьому в тканини кисень не надходить і зявляється задуха.

Тяжкість отруєння залежить від кількості потрапляння нітратів в організм і рівня метгемоглобіну в крові. Однак в будь-якому випадку перевищення допустимої концентрації метгемоглобіну негативно позначається на самопочутті.

Варто звернути увагу! Найбільш вразливими в такій ситуації є малюки до року, особливо перших 3 місяців. Справа в тому, що у таких малюків не працює «антинітратний» захисний механізм. В силу віку у малюків мало ферментів, що сприяють зворотному перетворенню метгемоглобіну в нормальний гемоглобін.

Ознаки отруєння нітратами:

Симптоми отруєння багато в чому визначаються кількістю нітратів, що потрапили в організм дитини. Слід сказати, що отруєння нітратами, пов’язані з вживанням ранніх овочів і фруктів, в даний час зустрічаються рідко. Набагато частіше фахівці стикаються отруєнням нітратами при вживанні малюком колодязної води: у вигляді пиття та при приготуванні на ній молочної суміші. Першими ознаками отруєння, як правило, є нездужання, млявість і відмова від їжі. Діти старшого віку можуть поскаржитися на головний біль. При значному утворенні метгемоглобіну (дефектного гемоглобіну) шкірні покриви дитини втрачають свій природний рожевий колір і стають сірими і синюшними.

Як допомогти дитині? Для всіх випадків нездужання дітей раннього віку актуально правило: якщо стан малюка тобі незрозумілий проконсультуйся у лікаря! Батьків повинні насторожувати такі симптоми, як незрозуміла млявість, відмова від їжі і пиття, зміна кольору шкіри. Якщо у малюка немає блювоти і збережено ковтання, слід дати йому одну вікову дозу будь-якого сорбенту: активоване вугілля, ентеросгель, атоксил, смекту і т. д. Під час очікування машини швидкої допомоги дитину можна дрібно поїти водичкою. Важливо якнайшвидше дістатися до фахівця.

Дитина з проносом та блювотою потребує обов’язкового лікарського огляду так як відбувається зневоднення організму, а також важливо визначити справжню причину таких проявів. Будьте пильними до себе та своїх дітей!

Світловодський районний відділ ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області,Світловодська РДА

Поширити
"Вісті Світловодщини"