Отруєння нітратами – викликаює у дітей захворювання на метгемоглобінемію

  253

  Зараз на полицях магазинів і ринків просто достаток овочів і фруктів. Але частина з тих же продуктів може бути напхана нітратами, а ми, звичайні покупці, не можемо на око визначити ту небезпеку, яку такі “смакоту” несуть. Як же визначити, що у дитини отруєння нітратами?

  У чому суть отруєння?

  Нітрити мають звичай зв’язуватися з гемоглобіном – основним транспортним засобом кисню.

  Гемоглобін в такій ситуації перетворюється в особливу форму – метгемоглобін – і втрачає здатність віддавати кисень тканинам. Як це виглядає на практиці? При значній концентрації метгемоглобіну в крові людина дихає, але при цьому в тканини кисень не надходить, як, наприклад, при задуха.

  Тяжкість отруєння залежить від кількості вступників нітратів і рівня метгемоглобіну в крові. Однак в будь-якому випадку перевищення допустимої концентрації метгемоглобіну негативно позначається на самопочутті.

  Варто звернути увагу! Найбільш уразливими в такій ситуації є малюки до року, особливо перших 3 місяців. Справа в тому, що у таких крихт не працює «антінітратний» захисний механізм. В силу віку у малюків мало ферментів, що сприяють зворотному перетворенню метгемоглобіну в нормальний гемоглобін.

  Ознаки отруєння нітратами:

  Симптоми отруєння багато в чому визначаються кількістю нітратів, що потрапили в організм дитини. Слід сказати, що отруєння нітратами, пов’язані з вживанням ранніх овочів і фруктів, в даний час зустрічаються рідко. Набагато частіше фахівці стикаються отруєнням нітратами при вживанні малюком колодязної води: в якості пиття і при приготуванні на ній молочної суміші. Першими ознаками отруєння, як правило, є нездужання, млявість малюка і відмова від їжі. Діти старшого віку можуть поскаржитися на головний біль. При значному утворенні метгемоглобіну (дефектного гемоглобіну) шкірні покриви дитини втрачають свій природний рожевий колір і стають сірими і синюшними.

  На замітку! Нерідко в побуті типовою ознакою отруєння нітратами вважають пронос і блювоту. Однак найчастіше такі симптоми пов’язані з явищами гастриту або кишкової дисфункції на тлі надмірного вживання клітковини (рослинних волокон) або жирів, якими присмачують салат (сметана, майонез).

  Як допомогти дитині?

  Для всіх випадків нездужання дітей раннього віку актуально правило: якщо стан малюка тобі незрозуміло, проконсультуйся у лікаря! Батьків повинні насторожувати такі симптоми, як незрозуміла млявість, відмова від їжі і пиття, зміна кольору шкіри. Якщо у малюка немає блювоти і збережено ковтання, слід дати йому одну вікову дозу будь-якого сорбенту: активоване вугілля, ентеросгель, атоксил, смекту і т. д. Під час очікування машини швидкої допомоги дитину можна дрібно поїти водичкою. Важливо якнайшвидше дістатися до фахівця. У великих містах допомога дітям з отруєнням надають у відділеннях токсикології або інтенсивної терапії, в маленьких – у відділенні педіатрії.

  Це важливо! Кроха з проносом і блювотою потребує лікарського огляду ще й тому, що важливо визначити справжню причину таких проявів. Малюк з проносом втрачає воду, тому потребує більш інтенсивного режиму пиття.

  Світловодський районний відділ ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області