Пам’ятка з профілактики лептоспірозу

  491

  Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання, що відноситься до групи зоонозів, тобто захворювань, при яких джерелом зараження людей є тварини. Захворюваність на лептоспіроз характеризується літньо-осінньої сезонністю. Збудники лептоспірозу – лептоспіри – бактерії спіралевидної форми. Важливою умовою для їх виживання у зовнішньому середовищі є підвищена вологість і рН в межах 7,0-7,4. Оптимальний ріст лептоспір спостерігається при температурі 28-30 ° С.

  Основні джерела: дрібні гризуни і комахоїдні – полівки, польові миші, сірі щурі, їжаки. Резервуаром інфекції служать також сільськогосподарські тварини (велика рогата худоба, свині), собаки, а також “домашні” гризуни – щури. Хворі тварини, не виявляють зовнішніх ознак недуги, тривалий час виділяють лептоспіри в зовнішнє середовище з сечею.

  Людина заражається лептоспірозом:

  • при купанні у водоймі, забрудненому інфікованої сечею тварин, і ковтанні води;
  • при вживанні забруднених харчових продуктів;
  • при користуванні предметами побуту, наприклад, посудом, вимитого водою відкритих водойм;
  • контактним шляхом, при якому збудник хвороби проникає через слизові оболонки і шкірні покриви, особливо якщо є садна, потертості, подряпини.

  Основні ознаки захворювання:

  Лептоспірозом частіше хворіють рибалки, працівники тваринницьких ферм, які доглядають за тваринами, люди, які купаються в місцях водопою сільськогосподарських тварин і проживання сірих щурів, дачники, які використовують воду відкритих водойм для миття овочів, фруктів, посуду.

  Перші ознаки хвороби з’являються через 7-14 днів після зараження. Іноді ці терміни можуть зменшуватися до 2-х днів або збільшуватися до 30. Захворювання починається гостро, з ознобу і підвищення температури до 39-40 °C, що триває 5-7 днів.Часто хворі називають не тільки день, а й годину початку захворювання. Характерні головний і м’язовий біль, особливо в литкових м’язах. Обличчя хворого одутловате, гіперемійоване, з крововиливами в склери. У процесі розвитку хвороби виявляються ознаки ураження печінки, нирок, нервової та судинної систем. При тяжкому перебігу лептоспірозу переважання тих чи інших органних порушень може у різних хворих виявлятися або жовтяницею, або гострою нирковою недостатністю, або кровотечами. Хворі на лептоспіроз підлягають обов’язковій госпіталізації в інфекційний стаціонар.

  Заходами профілактики лептоспірозу є:

  1. охорона джерел водопостачання від забруднення, захист продуктів від гризунів;
  2. вакцинація тварин, а також імунізація осіб, що входять до групи ризику і виконують роботи:

  – по заготівлі, зберігання, обробки сировини і продуктів тваринництва, отриманих з господарств, на ензоотичних по лептоспірозу територіях;
  – по забою худоби, хворого на лептоспіроз, заготівлі та переробці отриманих від нього м’яса і м’ясопродуктів;
  – по вилову і утриманню бездоглядних тварин.

  Світловодська РДА
  Управління Держпродспоживслужби в Світловодському районі