Під кольорами української боротьби

21 січня минуло три роки з дня завершення оборони Донецького аеропорту українськими військовими. 242 дні наші бійці протистояли проросійським сепаратистам та мужньо відстоювали незалежність України. Їх відвага та патріотизм навіки закарбувались у пам’яті українців, а самі бійці з того часу отримали горде звання – «кіборги».

229
Олександр Скотніков
Олександр Скотніков

29 січня ми зустрілися з головою міськ­районної організації учасників АТО Олександром Скотніковим. Розмова йшла про події трирічної давнини та підняття червоно-чорного прапора на флагштоці біля Світловодського адмінбудинку, яке відбулося 28 січня під час урочистого мітингу у центрі міста.

– Військові дії поблизу Донецького аеропорту розпочали 26 травня 2014 року. Вночі, близько 3.00, на територію аеропорту вдерлися 80 бойовиків так званої «ДНР», до яких згодом приєднались і чеченські військові із загонів Кадирова. Вони вимагали виведення українських військових з території аеропорту.

Близько 11.00 був здійснений перший постріл українським військовим, коли один з кадирівців намагався з зенітно-ракетного комплексу підбити український винищувач, що пролітав на малій висоті. З цього моменту й розпочались бої за аеропорт.

Терористи регулярно штурмували летовище, проте українські військові їх відбивали. Наприкінці вересня 2014 року наших військових, що захищали аеропорт, стали називати «кіборгами». Вперше українських бійців так назвав один із сепаратистів, який намагався пояснити, чому бойовики не зможуть зломити опір українців.

З українського боку до оборони аеропорту в різний час залучалися військовослужбовці 3-го полку спеціального призначення, майже всі десантні бригади Збройних Сил України та низка добровольчих батальйонів.

Прилегле селище Піски та аеропорт також обороняли піхотинці, артилеристи і танкісти 93-ї механізованої бригади, танкісти 1-ої танкової бригади та підрозділи батальйону МВС «Дніпро-1», які теж виконували бойові завдання на території аеропорту.

13 січня через обстріли терористів обвалилася Диспетчерська вежа аеропорту, яка стала символом його оборони. 19 січня бойовики підірвали другий поверх нового терміналу аеропорту, а 22 січня замінували будівлю і зруйнували її остаточно. Від неї залишився лише каркас. Внаслідок вибухів загинули більше 50 українських «кіборгів».

21 січня 2015 року було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу – цей об’єкт був повністю зруйнований і не придатний для оборони.

28 січня Світловодська міськрайонна організація учасників АТО, об’єднавши відзначення двох, знакових для України, подій – річниць бою під Крутами та оборони Донецького летовища, на центральній площі міста провела урочистий мітинг. Саме цього дня біля державного прапора замайорів бойовий прапор червоно-чорного кольору.

Червоно-чорний прапор – бойовий стяг, під яким сотні років тому українці ішли в бій за свою землю, за її свободу і незалежність, Наші хлопці і під Крутами, і захищаючи Донецький аеропорт, віддавали свої життя за Україну під державним, жовто-блакитним, та під бойовим червоно-чорним прапорами. Цей прапор став символом боротьби українців за свою свобод.

Чому у годину смутку та в години радості ми завжди піднімаємо стяги?

Наші предки-слов’яни шанували свої знамена та вірили, що у часи військові вони стають святими. Ця традиція була відроджена Запорізьким козацтвом. Свій прапор там мали всі курені й сотні. Також був загальний прапор Запорізького козацтва.

І ось докази того, що червоно-чорний прапор став побратимом жовто-блакитного. Вже в ті далекі та неспокійні часи на своїй шедевральній картині «Запорожці пишуть листа…» Ілля Рєпін зобразив два прапори – жовто-блакитний та червоно-чорний! Ці стяги зображені не мимохідь – на них робиться своєрідний акцент, адже вони дублюються по обидві сторони від центру полотнища. Прапори змотані, адже бойові дії не відбуваються. Якщо згадати, що консультантом Іллі Рєпіна під час написання даної картини був сам Дмитро Яворницький – відомий історик, дослідник українського козацтва, то стає зрозуміло, що помилка неможлива.

Вдруге червоно-чорний прапор починає активно використовуватись в Україні під час повстанської боротьби за незалежність членами ОУН та воїнами УПА.

На бойовому червоно-чорному прапорі чорний колір зображує рідну землю, а червоний – кров борців, які полягли, захищаючи її.

У такому контексті стає зрозуміло, що даний прапор не можна вважати екстремістським, а тим паче забороняти у сучасному суспільстві його використання.

Сьогодні, починаючи від Майдану Незалежності, червоно-чорний прапор знову замайорів на флагштоках по всій державі.

– У Світловодську, на флагштоці біля адміністративного будинку бойовий червоно-чорний стяг підняли ті, хто боронить під його кольорами суверенітет на Сході України, – на завершення зустрічі сказав голова міськ­районної організації учасників АТО Олександр Скотніков.

Розмову записала Світлана Калугіна.

Поширити
Редактор газети «Вісті Світловодщини», журналіст.