Під загрозою закриття соціально значущі заклади Світловодська

Місто Світловодськ є показовим прикладом незадовільного стану дотримання безпечних умов на об’єктах соціальної сфери – це єдина територія на теренах Кіровоградщини, де подано 6 позовних заяв до адміністративного суду про зупинення роботи закладів. Про це 13 серпня сказав на апаратній нараді перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко.
За словами посадовця, ДСНС вимагає виконання протипожежних робіт або закриття Світловодського краєзнавчого музею, міського палацу культури, двох дошкільних навчальний закладів, школи та лікарні. Це єдина територія, яка не подала плану виконання робіт з усунення недоліків і її представники не прибули на засідання робочої групи. Це стало приводом для проведення 14 серпня виїзної наради, яку провів перший заступник голови ОДА разом з керівниками інших структурних підрозділів ОДА у м. Світловодську за участю Світловодського міського голови та інших місцевих посадовців.
– Шановні присутні. На виконання Кабінету Міністрів України Державна служба з надзвичайних ситуацій провела перевірку усіх соціально значущих об’єктів на предмет протипожежної безпеки. Жоден заклад не розпочне свою роботу до тих пір, поки не будуть усунуті всі недоліки, які виявила ДСНС. Це позиція Кабінету Міністрів України та обласної державної адміністрації. 15 серпня заплановано проведення судового засідання, на якому буде розглянуто позов щодо закриття ДНЗ №15 у Світловодську. Зважаючи на це, усі, хто приїхав у Світловодськ, аби провести нараду з даного питання, готові вислухати один одного і вибудувати план дій, які будуть проведені, аби не допустити закриття дошкільних закладів та закладів освіти у м. Світловодськ і не створювати у місті соціальну напругу серед населення, адже відповідальність за подальше функціонування зазначених закладів – на органах місцевого самоврядування, – зазначив Сергій Коваленко.
Також подані судові позови на закриття міського краєзнавчого музею, Палацу культури, дошкільних навчальних закладів №15 та 18, школи №8 та Світловодської центральної районної лікарні. Це викликає велике занепокоєння в обласній державній адміністрації, оскільки, як доповідає Державна служба з надзвичайних ситуацій, акти готовності на 1 вересня підписані не будуть і школярі не зможуть розпочати навчальний рік вчасно. Саме тому на нараді був присутній заступник керівника Знам’янської місцевої прокуратури, радник юстиції Володимир Рубан, адже саме прокуратура відповідає за дотримання прав учасників навчально-виховного процесу, прав дітей на безпеку, на освіту, тощо. У ситуації, яка унеможливила робочий процес через недотримання норм безпечної експлуатації будівель і споруд, опинилися усі заклади освіти, культури, медицини та соціального захисту населення.
Представник Державної служби з надзвичайних ситуацій під час наради повідомив, що з минулого року по нинішній час міському голові та начальникам відповідних структур неодноразово надсилалися повідомлення про незадовільний стан об’єктів щодо дотримання протипожежної безпеки. Але до цього часу не було вжито жодних заходів по усуненню вказаних у повідомленнях недоліків.
Як було повідомлено, у жодному із вище перелічених закладів не працює протипожежна сигналізація, не дотримані терміни обробки деревини протипожежною сумішшю (за нормами це слід робити один раз на три роки), ряд блискавковідводів теж слід поновити.
Під загрозою заборони експлуатації опинилося і приміщення міської ради, де також не дотримуються заходи протипожежної безпеки.
За словами директора департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації Володимира Таборанського, для проведення протипожежних заходів на галузь освіти м. Світловодська у 2018 році було виділено 117 тис. грн., з них використано лише 17. Решта коштів залишається не використаною через те, що саме міський голова, за різних причин, блокує їх використання в той час, коли освітні навчально-виховні заклади опинилися під загрозою закриття.
Заступник начальника департаменту регіонального розвитку, містобудування та архітектури ОДА Ірина Кухаренко у своїй промові зазначила:
– Мушу констатувати той факт, що серед керівників, які присутні на нараді, абсолютно відсутня виконавська дисципліна. Ті керівники, які прийшли на доповідь, не мають з собою ніяких документів, розрахунків, які б свідчили бодай про те, що над вирішенням цієї проблеми працюють; немає затвердженого плану дій, хоча б погалузевого, який би нам дав загальну картину, куди ми маємо рухатися і якими кроками. Я вважаю, розпорядженням міського голови має бути визначена конкретна людина по кожній галузі, яка б відповідала за стан протипожежної безпеки, і від неї вимагати виконання запланованих заходів, до речі, теж необхідно розробити і затвердити. Я хочу нагадати, що коли в Одесі загорівся дитячий табір відпочинку, то всі сподівалися, що притягнуть до кримінальної відповідальності якусь вожату чи директора табору. Але ж ні, відповідати за цю трагедію доведеться начальнику управління, якому підпорядковувався цей табір. Тому хочу звернутися до усіх присутніх: сьогодні з вами готові працювати директори профільних департаментів ОДА, надати усю необхідну консультативну допомогу, а ви маєте діяти і дуже швидко, аби відтермінувати рішення суду про закриття вищеперелічених об’єктів і цей час викорис­тати на усунення виявлених ДСНС недоліків.
Підводячи підсумки, Сергій Коваленко зазначив:
– Міський голова, згідно із законодавством та Конституцією України, зобов’язаний забезпечити дотримання норм Конституції України та прав громадян на території, керівництво якої здійснюється Світловодською міською радою. Нині мова йде про забезпечення пожежної безпеки в приміщеннях відповідно до доручення Прем’єр-Міністра України щодо надійності і безпеки експлуатації закладів соціальної інфраструктури та адмінбудівель. Якщо говорити про зауваження, то у вас є час до кінця дня надати представникам державної служби з надзвичайних ситуацій свій план дій по усуненню усіх недоліків, аби це дало право відтермінувати рішення суду про закриття перелічених будівель і надати вам час реалізувати розроблений вами план. Для нас має бути найважливішим завданням – забезпечити безпечне перебування громадян, а тим більше – дітей, у закладах соціальної сфери, – сказав Сергій Коваленко.

Світлана Калугіна.