Підлітки-вейпери: що потрібно знати про шкоду електронних сигарет

Останнім часом багато курців перейшли на вейп (електронна сигарета), вважаючи, що це більш безпечно для здоров’я. Серед них з’явилися і підлітки. Наскільки виправдана така заміна? З таким запитанням ми звернулися до експерта з даного питання, дитячого алерголога Катерини Ковбаско.

«Це модно, незвично, круто – парити вейп», – вважають підлітки. Справді, замість сигаретного диму – приємний аромат. Чому б і ні? Але вейп – лише данина моді і бажання наслідувати тим людям, які є для дітей авторитетом. Підлітки дуже швидко потрапляють під вплив оточення, хоча у них немає природної потреби в курінні.
Однак, багато хто забуває, що як і куріння звичайної сигарети, так і ширяння вейпа викликає нікотинову залежність. Справа в тому, що нікотин діє на курця розслабляюче, тимчасово покращуючи його настрій. Тому цей ефект хочеться повторити.
«За офіційними даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна п’ята дитина в Україні курить електронну сигарету»

прокоментувала наше запитання лікар.

Який склад вейпа?

«Ми не куримо, а паримо. І це не так шкідливо», – переконані багато курців. Але вони забувають про те, що наші легені взагалі не призначені для вдихання як парів, так і диму. Особливо, якщо це відбувається регулярно.
Наприклад, для дорослої людини ми рекомендуємо обмежитися п’ятьма звичайними сигаретами в день, але для зростаючого організму – це не показник норми.
Якщо говорити про вейп, то варто знати, що входить до його складу.
По-перше, це пропіленгліколь – речовина, яка міститься в багатьох продуктах побутової хімії. До того ж, немає даних, що воно абсолютно безпечне.
По-друге, в вейпі є гліцерин. Однак, на даний момент шляхом досліджень поки не доведено, що відбувається при його згоранні. Тобто, що вдихає людина? Виділяються шкідливі речовини чи ні?
По-третє, до складу вейпа входять ароматизатори, які можуть викликати алергію. Крім того, людина сама вибирає різні добавки для вживання. Курці просто забувають: все, що потрібно легеням – це чисте повітря.
Куріння вейпа викликає таку ж залежність, як куріння звичайної сигарети, прийняття наркотиків або алкоголю. І чим раніше дитина починає палити (парити), тим швидше виникає звикання, – зазначає лікарка.
Якщо вибирати між звичайною сигаретою і вейпом, то другий варіант буде менш шкідливий, але сказати, що від електронної сигарети курець отримує більше користі, не можна. Тим більше, якщо це підліток. Потрібно розуміти, що ще немає достовірних даних і серйозних досліджень, які б підтвердили: так – вибирайте вейп.
Замінники звичайної сигарети запустили в масове виробництво у 2000 роках. А в 2013 вони з’явилися в пострадянських країнах. Тому поки що не існує якихось довгострокових прогнозів.

Однак, якщо запитати лікаря, що краще, то будь-який медик відповість: «Кинути палити».

Рекомендації лікаря батькам підлітків, які курять вейп

«Я б порадила батькам записати підлітка в спортивну або будь-яку іншу секцію, щоб він опинився у психологічно здоровому колективі, де у дітей зовсім інші інтереси. Необхідно зайняти його час, тобто має з’явитися здорове захоплення, яке зацікавить дитину. Але дуже важливо прислухатися до його думки, адже найчастіше те, що подобається батькам і дітям – зовсім різні речі. І бажано проводити більше часу з дітьми. Як правило, вони обділені увагою дорослих»

зазначила пані Катерина.

Підготувала Світлана Калугіна.

Поширити
"Вісті Світловодщини"