ПОСАДКА ЩАВЛЯ: ДЕ, ЯК І КОЛИ КРАЩЕ САДИТИ І ПЕРЕСАДЖУВАТИ

Кислі листочки щавлю – джерело вітамінів після зими. Маючи на ділянці пару кущів ревеню і багаторічного щавлю, ви зможете в квітні-травні забезпечити вітамінною зеленню всю сім’ю.
Де садити щавель
Оскільки це багаторічна рослина, до підготовки ґрунту для посадки варто підійти ретельно. Переважно це легкі ґрунти, наприклад супіщані або суглинок. Щавель добре росте на торф’яних ґрунтах. Якщо ґрунт інший, зробіть хороший дренаж. Ділянка для посадки щавлю повинна бути максимально вільною від бур’яну, який істотно пригнічує його ріст (особливо пирій). З осені на ділянку, де плануєте посадити щавель на дачі, вносять суміш з добрив з розрахунку на 1 м2 5-7 кг гною або компосту, 35 г суперфосфату, 25 г хлористого калію, потім перекопують.
Навесні перед посадкою можна додати сечовину. Щавель любить освітлені місця, але не спеку, тому краще вибирати півтінь. Грядку зі щавлем добре розташовувати за будинком або біля паркану, щоб він не знаходився весь день під сонячними променями. Попередниками щавлю у відкритому ґрунті у можуть бути буряк, редиска, петрушка, морква, селера, капуста.
Коли і як садити щавель насінням?
Сіяти щавель можна весь сезон, з весни до пізньої осені. Однак технологія, в залежності від сезону, буде дещо відрізнятися. Посадка щавлю навесні починається у квітні, коли ґрунт ще вологий. Насіння щавлю, зазвичай, дружно проростає і дає урожай до середини літа. Літній посів щавлю у відкритий ґрунт зручний, коли звільняється місце після салату, редиски та іншої ранньої зелені. Садити можна в червні-липні – урожай при цьому розраховуйте отримати наступної весни. Влітку садити щавель потрібно після замочування насіння, а краще насінинами, що проклюнулися.
Восени, під зиму, посадку проводять у кінці жовтня – на початку листопада. Насіння щавлю має бути абсолютно сухим, щоб воно не почало проростати до морозів. Осінній посів зручний для дачників тим, що справ у цей час уже менше і можна виконувати всі роботи не поспішаючи. При будь-якому посіві насіння необхідно закладати на глибину 1-2 см, можна в борозенки з шириною міжрядь 30 см або просто посіяти. Ґрунт після посіву треба ущільнити зворотною стороною граблів або злегка притоптати – це сприяє дружним сходам.
При появі сходів їх потрібно прорідити. Краще зробити це двічі – перший раз залишивши між кущами сантиметрів по 5, другий раз – залишити найсильніші рослини на відстані 12-15 см одна від одної.
Догляд за щавлем
Цілком традиційний: розпушування міжрядь, якщо ви садили рядками і не мульчувати, прополка від бур’янів, нечастий, але рясний полив, підгодівля комплексними добривами ранньою весною з другого року посадок. Також бажано підгодувати щавель сечовиною після кожного зрізання листя.
Як вносити добрива
Вибирайте по погоді: якщо дощова, то можна в сухому вигляді, в сонячний період краще давати рідку підгодівлю. Восени добре на грядки з щавлем додати компост. Якщо ви не плануєте отримувати своє насіння, обов’язково треба видаляти квітконоси. Серед хвороб щавлю можна згадати борошнисту росу на листі. Боротися з нею можна за допомогою золи – третину відра золи залити водою до країв, дати постояти кілька діб, процідити і використовувати для обприскування.
коли збирати
Щавель краще збирати, коли його листочки досягають 8-10 см в довжину, зрізати відразу з черешками весь урожай і відразу ж рихлити і підгодовувати грядки. При зрізуванні слід не пошкодити рослинку.
Перше зрізання можна провести вже через 3 тижні після проростання. При такому методі, зазвичай, виходить в середньому 3-5 зборів за сезон, в залежності від регіону. Останній урожай зріжте не пізніше, ніж за місяць до заморозків, інакше кущики підуть в зиму незміцнілими і це знизить весняний урожай.
Чи можна пересаджувати щавель?
Щавель досить добре виносить пересадку. Якщо потрібно змінити його місце, підготуйте ділянку як для посадки щавлю насінням. Виберіть молоді міцні рослини, які ви хочете пересадити, обріжте великі листочки, намагаючись не зачепити бруньки. Викопайте, якщо корінь виходить дуже довгий – обережно його підріжте, а зрізи припудріть розтовченою таблеткою активованого вугілля. Вкопайте на нове місце, ретельно полийте. Краще пересаджувати щавель не в жарку погоду, ближче до осені.
Є цікавий метод, як виростити урожай щавлю вже ранньою весною. Для цього з осені викопують кореневища щавлю, обрізають листя і зберігають в підвалі в піску. У перші тижні весни висаджують їх в парник при температурі 9-11 градусів. Через місяць вже можна зрізати листя для зеленого борщу.