Посадка цибулі під зиму

Цибуля – одна з обов’язкових культур, які вирощують на садових ділянках. Її висаджують у визначені терміни навесні або восени. Підзимова висадка має свої плюси: основний з них – отримання високого і якісного врожаю.

Кожен садівник-городник вирощує цибулю, але не кожен може похвалитися відмінним урожаєм. То шкідники чи хвороби врожай зіпсують, то цибуля в стрілку піде, то цибулини дрібні. Але є спосіб, який дозволить заощадити сили і час, але при цьому дасть хороший урожай. Це посадка цибулі під зиму.
Якщо часник більшість городників садить саме так, то посадка цибулі під зиму користується меншою популярністю. А дарма.
Незаперечні переваги посадки цибулі під зиму
Цибуля – дворічна рослина. У перший рік з насіння виростають маленькі цибулинки, розмір яких рідко перевищує 1 см. Цибулю на ріпку садять саме цими цибулинами. Це, так званий, сівок. Зберегти сівок до весни досить проблематично, бо дрібні цибулини швидко висихають. Посів цибулі під зиму вирішує цю проблему, вірніше, ця проблема просто зникає. Сівок не утворює стрілок, відповідно, відпадає проблема стрілкування.
Посаджена під зиму цибуля не вражається цибулевої мухою, бо до моменту активізації цього шкідника він для цибулі вже не страшний. Цибуля рано дозріває, в липні можна, не поспішаючи, збирати врожай. Липень – досить спокійний час для городника: посівна вже закінчилася, масового збору врожаю поки ще не передбачається. На звільнені від цибулі грядки ще можна посіяти салат, шпинат, кріп, редис, дайкон, інші швидкорослі культури і навіть картоплю – для споживання у молодому вигляді восени.
Зібраний врожай цибулі відмінно зберігається: цибуля повністю дозріває, її можна добре просушити – погода цілком дозволяє це зробити.
Для озимого вирощування краще обирати гібридні сорти або види, розраховані на короткий і середній світловий день. Це означає, що формування цибулини почнеться, коли тривалість світлового дня складе 12-14 годин. Сіянку, призначену для весняної висадки, краще не садити під зиму. Такі сорти погано переносять низькі температури, а після промерзання починають рано пускати стрілки. Для посадки під зиму підходять такі сорти цибулі, як: Центуріон; Стригунівський; Штутгартер Різен; Данилівсь­кий та ін.
Для зимової посадки краще вибирати грядки, на яких сніг зійде в першу чергу. Точну дату посадки вам ніхто не скаже, бо досвідчені городники радять орієнтуватися по погоді. Так, більшість вважає, що перед тим, як садити цибулю на зиму, на вулиці має встановитися стабільно мінусова температура вночі.
Сівок садити слід сухим. Багато городників замочують цибулю перед посадкою, але при посадці під зиму цього робити не варто. При несподіваному морозі суха цибуля в ґрунті прекрасно збережеться, а ось попередньо замочена, скоріш за все, пропаде.
Садити цибулю рекомендується в лунки глибиною 5 см, відстань між рядами – як вам буде зручно потім за нею доглядати, але не ближче 7-10 см.
Для кращого збереження посадженої цибулі, з настанням перших заморозків грядки можна накрити, скажімо, кукурудзинням чи соржинням.
Як укриття, також можна використовувати покривний матеріал. Навесні, коли ґрунт почне відтавати, укриття потрібно зняти, щоб не допустити підпрівання цибулі.
Ось і всі секрети. Відмінностей не так вже й багато, але результат вас приємно вразить. У спеціалізованих магазинах Світловодська вже продають сорти цибулі для посадки під зиму.