Працювати на перспективу – дбати про майбутнє

Більше десятка років у Федірках з’явилося підприємство, яке взяло на себе відповідальність за розвиток села. Це ТОВ «Федірки». Власне, відокремленим агроформуванням воно стало нещодавно, а починало здійснювати господарську діяльність ТОВ «Колос», яке вже успішно працювало на території Косівської сільської ради Олександрійського району.
У ТОВ «Колос» працюють над впровадженням точного землеробства. Це дає можливість досягати більшої ефективності у сільськогосподарському виробництві. Завдяки застосуванню рідких добрив, виготовлених за технологією компанії «Агротерра», в ТОВ «Колос» вдалося підвищити середню врожайність озимої пшениці на 11 ц/га. Зокрема, мова йде про перехід на самостійне приготування і внесення рідких азотних і багатокомпонентних добрив.
Всього в обробітку в господарстві «Колос», керівником якого є Олександр Замковий, знаходиться 4200 га. Ще 1500 га обробляють у ТОВ «Федірки», яким успішно керує Любов Замкова.
В обох господарствах дотримуються інтенсивних технологій вирощування зернових та технічних культур. Поля засівають озимими ячменем та пшеницею, кукурудзою, соняшником, горохом, соєю і навіть цукровим буряком. Сільгоспкультури сіють не лише для реалізації, а й для потреб тваринницької галузі.
По-особливому працівники цих двох підприємств ставляться до вирощування сільськогосподарських культур – дотримуються оптимальних строків посіву, сівозміни тощо.
– Строки посіву сільгоспкультур значною мірою залежать від того, чи достатній рівень вологи у ґрунті, а також від низки інших сприятливих чинників. Цьогорічна осінь була досить посушливою, тому ми не ризикнули сіяти озимі культури у суху землю, чекали, поки випадуть дощі. Нині ми вже засіяли наші поля. Не зволікаємо також із збиранням пізніх культур, – говорить керівник відділу рослинництва ТОВ «Колос» Едуард Рєзніченко (на фото).
Аналізуючи сільськогосподарський рік, який наближається до завершення, Едуард Рєзніченко наголосив на тому, що при засіванні ниви сільськогосподарськими культурами на посівному матеріалі у господарствах не економлять, адже розуміють, що для досягнення високих врожаїв необхідне якісне насіння.
– Щороку, незалежно від сорту та строків посіву сільгоспкультур, обов’язково вносимо в ґрунті мінеральні добрива, – розповідає він. – Для досягнення високих врожаїв сільгоспкультур та зважаючи на особливість погодно-кліматичних умов, зокрема, відсутність в ґрунті достатнього рівня вологи, ми замислилися над доцільністю та ефективністю використання не лише гранульованих, а й рідких добрив, зокрема, карбамідно-аміачної суміші (КАС). І це приносить позитивні результати, – наголошує він.
Крім рослинницької галузі, у цьому агроформуванні представлене також і тваринництво, в перспективі на полях цих двох господарств планують використовувати ще й органічні добрива. Щоправда, наразі лише працюють над технологією його внесення в ґрунт, аби це було економічно виправдано.
У цьому напрямку працюють дві лабораторії, де проводять листову та ґрунтову діагностику, допомагають визначити, яких конкретно речовин у ґрунті не вистачає, які препарати слід застосувати.
Неабияке значення у досягненні високих врожаїв у ТОВ «Колос» та «Федірки» відіграє використання сучасної техніки, якій приділяють особливу увагу. Машинно-тракторний парк представлений потужними комбайнами «CLAS», тракторами «New Нolland», «CASE». Ця техніка має високу ефективність, адже за допомогою однієї машини можна виконати декілька сільгоспоперацій і значно швидше впоратись із посівною та зернозбиральною кампаніями.
Весь комплекс агротехнічних заходів у цих двох господарствах здійснює злагоджений трудовий колектив. Серед них головний інженер Аббасов Тофіг Олішекюр Огли, електрозварник ручного зварювання Максим Вакуленко, трактористи Олександр Великий, Богдан Вельгун та Віталій Вельгун, водії Володимир Котяж та Ростислав Рижаков, помічник керівника виробничого відділу Тетяна Кравчук.
Дирекція сільгосппідприємства, у свою чергу, дбає про належні умови праці своїх підлеглих, піклується про те, щоб робота людей була гідно оплачена. Також у Косівці працює їдальня, де готуються смачні гарячі обіди для працівників, а під час посівної та жнивної кампаній обід механізаторам доставляють просто в поле.
Своєчасно та в повному обсязі в господарстві розраховуються із власниками орендованих земель.
Працюючи на землі, керівництво ТОВ «Колос» та «Федірки» не стоїть осторонь вирішення проблем територій, на якій господарства здійснюють свою виробничу діяльність.
Звісно, для того, аби мати можливість надавати фінансову підтримку розвитку інфраструктури, необхідний постійний розвиток і збільшення прибутків підприємства. Досягти цього вдається завдяки проведенню модернізації, збільшенню об’ємів виробництва, впровадженню сучасних методів та технологій.
Любов Замкова, директор ТОВ «Федірки», – частий гість у Федірківській сільській раді. За 14 років господарювання ТОВ «Федірки» виросло у самодостатнєм підприємство. 1650 га землі стали приносити дохід і своїм власникам, і сільській раді.
Громада відчуває потужну підтримку від своїх орендарів. Жодне загальносільське свято не проходить без участі Любові Замкової – її знає особисто мало не кожен житель Федірок і Сніжково. Сільгосппідприємство бере участь у ремонтних роботах Федірківського НВК, сільського клубу; за кошти ТОВ «Федірки» закуплено музичну апаратуру у сільський клуб, надається допомога в обслуговуванні місцевого водогону, завжди допомагає у проведенні загальносільського свята – Дня села тощо.
Два роки поспіль учні Федірківського НВК, за підтримки ТОВ «Федірки», беруть участь у зльоті членів дитячої організації «Патріот», який традиційно проходить на базі Косівсь­кого освітнього закладу.
Не залишається без уваги сільгоспвиробників і молодь села, зокрема, члени спортивно-патріотичного клубу «Козак», під керівництвом Анатолія Скоренцова. Останнім часом юні спортсмени беруть участь у спортивних змаганнях різних рівнів, у тому числі і європейських.
З особливим теплом і щирістю Любов Миколаївна говорить про село Федірки, про його жителів.
– Я закохана у це село, у добрих, відвертих людей, які там проживають. Вони – як одна родина. Приємно, що сільський голова Володимир Джулай завжди дбає про свою громаду, інтереси села для нього – на першому місці. В усьому йому допомагає директор Федірківського НВК Микола Хоменко. Відпочивають федірківці теж весело і дружно, бо сільські свята завжди проходять на високому організаційному рівні. За цим слідкує директор сільського клубу Анатолій Скоренцов. Коли є така солідарність в роботі сільського активу, то і допомагати хочеться. Мені приємно з ними працювати, бо я бачу, що це працьовиті і порядні люди, які роблять все для того, аби їхня громада розвивалася. Ми вболіваємо за це село і хочемо його зберегти. ТОВ «Федірки» сьогодні готове долучитися фінансово до придбання житла молодим сім’ям, бо розуміємо, що село житиме тоді, коли там залишатиметься молодь – говорить Любов Миколаївна.
Слід зазначити, що завдяки ТОВ «Федірки» у селі діє комунальне господарство, яке дбає про вивіз сміття, доглядає за сільським парком та кладовищем, обкошує узбіччя доріг тощо.
Так, товариство уклало договори цивільно-правового характеру з кількома місцевими жителями, платить їм заробітну плату, надає усю необхідну техніку та обладнання, а вони, за нарядом сільського голови, виконують роботу на території Федірківської сільської ради. Така співпраця сільської громади та агроформування є прикладом і для інших сільгоспвиробників, які, разом із органом місцевого самоврядування, несуть відповідальність за розвиток території.
Та і селян, і сільгоспвиробників нині хвилює, як в умовах реформ, що в Україні дуже стрімко стартували, буде розвиватися така співпраця.
– Земельна ділянка, яку отримали селяни під час розпаювання землі, – це їхня власність. Я вважаю, що і право продати чи залишити цей земельний наділ собі, кожна людина має вирішувати самостійно. Але перед тим, як імплементувати закон про продаж землі, наша держава має подбати, насамперед, про своїх громадян, – говорить Любов Замкова.
– Закон, однозначно, має бути, хоча б для того, аби убезпечити наших громадян від шахраїв. Що, зараз земля не продається? Продається, тільки нелегально. Люди різними шляхами позбуваються своїх земельних ділянок, отримуючи за це мізерні кошти і втрачаючи можливість цю земельну ділянку повернути назад у разі якихось шахрайських дій. Наразі земельні паї «продаються» на підставі довіреності, в якій зазначається, що людина довіряє тій чи іншій особі розпоряджатися не лише земельною ділянкою, а всім своїм нерухомим майном. Тож оформивши таку довіреність, власник земельного паю може позбутися і будинку. І ніякий суд ситуацію не виправить, бо людина власноручно підписала таку довіреність, інколи навіть не читаючи. І все через те, що немає відповідного закону. Має бути чітко обумовлені правила продажу і купівлі, встановлена ціна на землю тощо. Тоді, коли людині терміново знадобляться кошти, вона зможе, скажімо, взяти кредит під заставу землі, чи ж домовитися з орендарем про виплату орендної плати наперед. Власне, ми завжди йдемо назустріч власникам земельних паїв: якщо потрібні гроші, вони звертаються до нас за допомогою і ми ніколи не відмовляємо, інколи віддаємо кошти наперед. Та завжди умовляємо не позбуватися земельної ділянки. Земля – це стабільний дохід, на який можна завжди розраховувати.
Тому моя особиста думка щодо продажу землі: таке право у наших громадян має бути. Але, поряд з цим, мають бути прописані на державному рівні умови продажу, де, передусім, право на придбання земельної ділянки мають мати громадяни України. А ще має бути встановлена адекватна, обґрунтована ціна на землю. Лише право на продаж землі може покласти край незаконним махінаціям, які сьогодні відбуваються в аграрному секторі, оббираючи та ошукуючи наших громадян, – сказала Любов Замкова під час обговорення теми продажу землі в Україні.
Світлана Калугіна.

Поширити
"Вісті Світловодщини"