Працює громадська рада

15 грудня пройшло останнє у цьому році засідання громадської ради при Світловодській районній державній адміністрації. Цього разу говорили про зміни у складі ради, медичну реформу, проект програми зайнятості населення Світловодського району на 2018-2020 рр., а також обговорювали орієнтовний план проведення Світловодською РДА консультацій з громадськістю у 2018 році та план роботи громадської ради на наступний рік.

378
Члени громадської ради Катерина СОКУРЕНКО, Катерина ПРАСОЛОВА та Олександр ЗАДОРОЖНІЙ.
Члени громадської ради Катерина СОКУРЕНКО, Катерина ПРАСОЛОВА та Олександр ЗАДОРОЖНІЙ.
Члени громадської ради Катерина СОКУРЕНКО, Катерина ПРАСОЛОВА та Олександр ЗАДОРОЖНІЙ.
Члени громадської ради Катерина СОКУРЕНКО, Катерина ПРАСОЛОВА та Олександр ЗАДОРОЖНІЙ.

Засідання розпочав голова громадської ради Віктор Бурлака: «10 жовтня 2017 року на 80 році життя відійшов у вічність активний член громадської ради, голова райкому профспілки працівників АПК Мельничик Стефан Михайлович. Згідно Положення, членство в громадській раді припиняється на підставі рішення громадської ради у разі смерті члена громадської ради».

Оскільки у разі припинення будь-якою особою членства у громадській раді її місце займає наступний за черговіс­тю кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів за результатами проведення рейтингового голосування на установчих зборах. Однак, до складу громадської ради при Світловодській районній державній адміністрації увійшли всі представники інститутів громадянського суспільства, тому в подальшому вона працюватиме у складі 11 осіб.

Про перспективи функціонування лікувальних закладів на території району в період реформування галузі охорони здоров’я та створення госпітальних округів доповідала головний лікар КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги Світловодської районної ради Кіровоградської області» Світлана Березюк. Вона сказала, що перший крок в реформі системи охорони здоров’я було зроблено затверд­женням законопроекту, що передбачає автономізацію державних та комунальних закладів охорони здоров’я. Таким чином медичним закладам надається можливість фінансувати саме медичні послуги, що надаються пацієнтам, а не утримання приміщень лікарень, як це відбувається зараз. Згідно із законопроектом державні та комунальні заклади охорони здоров’я будуть залишатись у державній та комунальній власності та не будуть підлягати приватизації.

Реалізація медичної політики буде передана від МОЗ до нового держоргану, натомість міністерство так само продовжить розробляти цю політику; фінансування лікарень і оплата праці лікарів будуть переведені на конкурентні умови (не «ставка» за саме існування лікаря, а плата за конкретну виконану якісну роботу); сільська медицина перестане бути неіснуючою і недоступною; медзаклади отримують нову форму господарювання – некомерційні підприємства, які належать громадам; пацієнти отримають прямі виплати від держави на лікування.

Для держави медичні зміни ознаменуються появою нової інституції – Національної служби здоров’я України. Головна задача – розділити ролі: розробка політики здоров’я залишається у МОЗ, а реалізація цієї політики перейде до НСЗУ яка від імені людей оплачуватиме медичні послуги, надані за міжнародним протоколами. Якщо ці послуги повніс­тю сплатили за реальними ставками, але надали неякісно, або з пацієнта вимагають хабарі, то клініка залишиться без контракту з НСЗУ.

Вводиться поняття «державного пакета», що означає гарантовану оплату певного обсягу медичних послуг у екстреній, первинній, вторинній (спеціалізованій), третинній (високоспеціалізованій) та паліативній допомозі. При цьому гарантована повна оплата необхідних медпослуг та ліків надаватиметься при екстреній, первинній та паліативній меддопомозі. Зокрема, на «первинці» пацієнт гарантовано може розраховувати на діагностичні процедури та лабораторні дослідження, скринінгові обстеження, профілактичні заходи.

Стосовно медицини на селі, то 14 листопада 2017 року, Парламент прийняв у другому читанні проект, який має підвищити доступність та якість медичного обслуговування у сільській місцевості. Цей законопроект є частиною медичної реформи і дає можливість разом з місцевою владою вирішити нагальні проблеми сільської медицини. Медичні практики мають стати автономними та самокерованими. Медики в селах зможуть заробляти гідні гроші. Завдяки цим інвестиціям сільські громади зможуть збудувати нові амбулаторії з можливістю проживання родини лікаря, закупити автомобілі, оновити обладнання амбулаторій, забезпечити швидкісний Інтернет. Сімейні лікарі отримуватимуть прямі виплати за кожного пацієнта. ФАПи у віддалених селах закривати не будуть, але наголос ставиться на тому, що фельдшер там співпрацюватиме з сімейним лікарем. Завдання місцевої громади – організувати амбулаторію, житло та транспорт, а НСЗУ заплатить лікарю за якісно надане медичне обслуговування кожного пацієнта. Основним джерелом фінансування буде держбюджет. Хоча у МОЗ шукають і інші джерела, як донорські кошти, розглядають і систему добровільного медичного страхування.

Червоний пакет (за ці послуги пацієнт сплачуватиме з власної кишені): неекстрена стоматологія; звернення до лікаря без направлення; естетична медицина. Зелений пакет (його стовідсотково покриває держава): невідкладна, первинна; паліативна допомога. З 01 січня 2018 р. медична реформа торкнеться первинної ланки – це сімейні лікарі, дільничні терапевти та дільничні педіатри. Закладам МОЗ надаватиметься субвенція (дотація з державного бюджету).

Безкоштовними будуть прийоми та консультації сімейного лікаря, терапевта та педіатра, а також базовий перелік аналізів, звернула увагу членів громадської ради Світлана Березюк. Вона також підкреслила, що з метою проведення роз’яснень готова проводити зустрічі із жителями сільських громад Світловодського району.

Інформуючи про проект Програми зайнятості населення Світловодського району на 2018-2020 роки начальник управління соціального захисту населення Світловодської РДА Андрій Поварчук зазначив, що протягом січня-вересня 2017 року у районі на нові районні місця було працевлаштовано 141 особу. Також здійснювалися заходи щодо недопущення використання найманої праці без належно оформлених трудових відносин. Що стосується програми зайнятості населення на 2018-2020 роки, вона залежить від підвищення рівня соціально-економічного розвитку району та розвитку ринку праці відповідно. Позитивні зрушення у сільському господарстві, промисловості та підприємництві, згідно плану, сприятимуть збільшенню чисельності працевлаштованих осіб. Прогнозна загальна кількість осіб, працевлаштованих на нові робочі місця в галузях економіки у 2018 році складе 65 осіб, у 2019 році – 70 осіб та у 2020 році – 75 осіб.

За допомогою реалізації заходів, запланованих програмами розвитку району та програмою зайнятості населення Світловодського району на 2018-2020 роки має відбутися поліпшення ситуації на ринку праці району, підвищення економічної активності населення, а також створення нових робочих місць з належними умовами праці, – на завершення сказав Андрій Поварчук.

Члени громадської ради внесли свої пропозиції до орієнтовного плану проведення Світловодською РДА консультацій з громадськістю на 2018 рік, схвалили його та затвердили план роботи громадської ради на 2018 рік.

Поширити
Відповідальний секретар редакції газети «Вісті Світловодщини», журналіст.