Правові консультації

До Світловодського бюро правової допомоги часто звертаються громадяни з проханням надати правові консультації по Сімейному законодавству. Найбільше було прийнято звернень щодо порядку стягнення аліментів на утримання дітей. З цього питання консультує начальник відділу “Світловодське бюро правової допомоги” Олександрійського місцевого центру з надання БВПД Алла Мирошник.
Українським законодавством передбачено два способи стягнення аліментів на неповнолітніх дітей: на підставі угоди (договір про сплату аліментів) та на підставі судового рішення.
Договір про сплату аліментів на дітей
Відповідно до п.2 ст. 181 Сімейного кодексу України батьки мають право самостійно визначати порядок і форму утримання неповнолітніх дітей, у тому числі шляхом укладання угоди (договору про сплату аліментів) . Оформлення подібної угоди найчастіше виключає можливість виникнення конфліктів між батьками дитини з питань стягнення аліментів, дозволяє скоротити витрати сторін, пов’язані з судовим розглядом, економить час і нерви.
Договір про сплату аліментів має законодавче закріплення в ст.189 Сімейного кодексу України та являє собою добровільне, взаємовигідне рішення, засноване на цивілізованому підході батьків до питання утримання дітей.
Договір про сплату аліментів на дітей може бути укладений, як під час шлюбу, так і після його розірвання. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені Сімейним кодексом України. Він укладається у письмовій формі і повинен бути в обов’язковому порядку нотаріально посвідчений. Відсутність нотаріального посвідчення свідчить про недійсність договору.
Договір про сплату аліментів може бути змінено або розірвано в будь-який час за взаємною згодою сторін. Зміна або розірвання договору про сплату аліментів на дитину має бути здійснена в тій же формі, що і сам договір, тобто у письмовій формі з обов’язковим нотаріальним посвідченням. Одностороння відмова від виконання договору про сплату аліментів на дітей або одностороння зміна його умов не допускаються.
Стягнення аліментів через суд
Якщо договір про сплату аліментів відсутній, стягнення аліментів здійснюється через суд. Справа в суді порушується на підставі позовної заяви про стягнення аліментів на дитину.
Відповідно до ст.119,120 Цивільно-процесуального кодексу України позовна заява в обов’язковому порядку має містити: найменування суду, до якого подається заява про стягнення аліментів; прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання позивача, від імені якого подається заява про стягнення аліментів; прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання відповідача, з якого стягуються аліменти; обставини, на яких позивач обґрунтовує свої вимоги про стягнення аліментів (тут можуть бути зазначені: ім’я дитини, дата його народження, з ким вона проживає, з якого терміну відповідач не виплачує кошти на його утримання і так далі); перелік доданих до заяви документів (свідоцтво про народження неповнолітньої дитини, на якого стягуються аліменти, довідка з місця проживання про перебування дитини на утриманні позивача – виписка з будинкової книги); додані до позовної заяви документи, подаються в двох екземплярах:один для суду, один для відповідача.
Позовна заява про стягнення аліментів на дитину готується в трьох екземплярах – два здаються або надсилаються поштою до канцелярії суду разом з копіями доданих до позовної заяви документів, один залишається на руках у позивача.
Справи про стягнення аліментів на дітей розглядаються судом, як за місцем проживання позивача так і за місцем проживання відповідача-платника аліментів.
Терміни для звернення до суду з позовною заявою про стягнення аліментів
Відповідно до ст.191 Сімейного кодексу України особа, яка має право на отримання аліментів, має право звернутися до суду з заявою про стягнення аліментів незалежно від терміну, який минув з моменту виникнення права на аліменти. Аліменти на дітей присуджуються з моменту звернення до суду, тобто з дати, коли одержувач аліментів подав заяву про стягнення аліментів.
У виняткових випадках відповідно до п.2 ст.191 Сімейного кодексу України, аліменти на дитину можуть бути стягнуті за минулий період, але тільки в межах трирічного терміну, що передував зверненню позивача до суду. Подібне стягнення можливе, якщо до моменту звернення до суду аліменти не виплачувалися і особа, яка потребує аліменти, вживала заходів щодо їх отримання, але вони не були отримані внаслідок ухилення платника аліментів від їх сплати. До таких заходів можна віднести, наприклад, надсилання матері дитини батькові повідомлень про необхідність його участі в утриманні дитини.
Зазначені повідомлення повинні направлятися телеграмою або рекомендованим листом з описом вкладення, в іншому випадку довести в суді прийняття заходів, спрямованих на отримання аліментів, фактично неможливо. Слід враховувати, що три роки – максимальний термін для стягнення аліментів за період.
Розгляд справи про стягнення аліментів закінчується ухваленням рішення судом. Рішення суду про стягнення аліментів на дитину підлягає негайному виконанню хоча і може бути оскаржене платником аліментів у вищестоящий суд протягом 10 днів. Якщо відповідач добровільно відмовляється виконувати рішення суду, примусовим виконанням судових рішень займається державна виконавча служба. Примусове виконання рішення суду здійснюється шляхом пред’явлення в державну виконавчу службу виконавчого документа. До таких документів належать: виконавчий лист (видається за заявою одержувача аліментів у суді, який розглянув справу про стягнення аліментів на дитину і виніс рішення; судовий наказ про стягнення аліментів).
Державна виконавча служба при отриманні виконавчого документа порушує виконавче провадження про стягнення аліментів, про що надсилає платнику і одержувачу аліментів відповідну постанову про відкриття виконавчого провадження. Після відкриття провадження по стягненню аліментів державний виконавець негайно вживає заходів щодо встановлення місця проживання, роботи, джерел доходу боржника. У цих цілях, як правило, в день порушення виконавчого провадження надсилаються запити до податкового органу, відділення Пенсійного фонду України, страхові компанії за місцем реєстрації боржника, здійснюється вихід за місцем проживання боржника, тощо.
За наявності заборгованості по аліментах встановлюється майнове становище платника аліментів, для чого державний виконавець направляє запити до відділення Ощад Банку України та інші кредитні установи, органи ДАІ, БТІ, реєстраційну службу за рухоме і нерухоме майно і т.д. При виявленні належного боржнику майна на нього накладається арешт у межах суми заборгованості та витрат на проведення виконавчих дій.
Якщо Вам потрібна консультація з правових питань, чи порушено Ваше право, звертайтеся за правовою допомогою до Світловодського бюро правової допомоги за адресою: Кіровоградська обл. м. Світловодськ вул. Павлівська 13-а, тел.3-25-25. Графік роботи з 8.00 до 17.00.
Вихідні дні: субота, неділя.