Правильне харчування запорука здоров’я дитини!

492

Правильний ріст і розвиток організму неможливі без забезпечення повноцінного харчування. Воно є обов’язковою умовою життя живих організмів. У процесі роботи, протягом усього життя організм людини витрачає значну кількість механічної і теплової енергії. Ці втрати поповнюються їжею. Правильне харчування – найважливіший фактор нормального розвитку і зростання підростаючого організму, так як у нього витрата енергії набагато більше, ніж у дорослого: більш посилений обмін речовин, велика рухливість.

Встановлено, що при неправильному харчуванні молодого організму спостерігається не тільки уповільнення росту і розвитку, а й виникає цілий ряд захворювань: недокрів’я, рахіт, шлунково-кишкові захворювання та інші. У школі має бути буфет, який забезпечує школярів гарячими сніданками. При складанні норм харчування для дітей слід враховувати наступне:
– їжа дітей повинна бути різноманітною та мати відносно більшу енергетичну цінність, оскільки на кожен кілограм маси тіла дитині потрібна більша кількість енергії, ніж дорослій людині;
– організм, що росте, потребує щодня чотириразового харчування. Добовий раціон слід розподілити так: сніданок – 20…25%, другий сніданок – 10…15%, обід – 45…50%, вечеря – 20…25% добової кількості їжі. Визначаючи норми харчування і складаючи раціон харчування, враховують вік дитини, масу її тіла, енергетичну цінність продуктів, їхні смакові якості та ін. Тільки таке точне врахування складу, якості і кількості поживних речовин в продуктах харчування забезпечує покриття всіх енергетичних витрат організму, що росте.

Різноманітна їжа – це їжа, яка складається з різних продуктів рослинного і тваринного походження. Тільки така їжа відповідає потребам організму, що росте, оскільки вона містить необхідну кількість білків, жирів, вуглеводів, мінеральних солей і вітамінів. Чим різноманітніша їжа за складом, тим краще засвоюється вона організмом. Для збудження апетиту діти не потребують гострих приправ, таких як гірчиця, перець. Зате для них треба включати в меню квашену капусту, овочеві слати, вінегрети і т.ін.

Дуже корисні страви з молока, молочних продуктів і круп. Обов’язковою умовою повного засвоєння поживних речовин є смакові якості їжі. Вживання тих самих страв з дня на день призводить до одноманітного раціону харчування, різко зменшує апетит і знижує виділення травних соків.

Харчування дітей влітку і взимку дещо відрізняється. У зимовий період при низьких температурах організм дитини витрачає більше енергії. Тому їжа дитини в цей період повинна мати більшу енергетичну цінність. Влітку при високій температурі навколишнього середовища рекомендується їжа, яка містить легкозасвоювані, необхідні для організму поживні речовини, оскільки діяльність травних залоз в дітей у спеку різко знижується, кількість травних соків недостатня. Легкозасвоюваною є, наприклад, молочно-рослинна їжа. Молочна їжа містить усі необхідні для нормального росту і розвитку дітей поживні речовини, а в рослинній, крім того, багато вітамінів, мінеральних солей і клітковини, яка посилює перистальтику кишок. Зловживання влітку жирною і м’ясною їжею може призвести до застою її в шлунку, кишківнику, що викликає бродіння й розлади діяльності шлунково-кишкового тракту.

Діти молодшого шкільного віку приходять до школи з різним рівнем гігієнічних знань, умінь і навичок.
Про правильну організацію харчування школярів повинні дбати не тільки сім’я, батьки, а й школа, вчителі. Завдання вчителя – закріпити вже набуті корисні гігієнічні навички та розвинути нові.

Необхідною умовою для привчання дітей молодшого шкільного віку до культури поведінки за столом є приклад дорослих. До таких навичок належать обов’язкове миття рук перед їжею, культура поведінки під час їжі.

Пам’ятайте та будьте гарним прикладом для своїх дітей!

Світловодський районний відділ ГУ ДПСС в Кіровоградській області

Поширити
"Вісті Світловодщини"