Про недопущення випалювання сухої рослинності

178

В зв’язку з настанням весни, висиханням трави та листяної підстилки в парках і скверах частішають випадки самовільного випалювання сухої рослинності або її залишків.

Під час самовільних палів в сільській місцевості та в межах населених пунктів пошкоджуються і горять дерева та чагарники, випалюються рідкісні види рослин; через перекидання вогню на лісовкриті землі вигорають цілі лісові масиви. У вогні гинуть зайченята, їжаки та інші дрібні тварини. Під час випалювання водно-болотної рослинності руйнуються місця гніздувань навколоводних птахів, значна кількість яких гніздиться в сухому очереті. При випалюванні залишків сухої рослинності (особливо опалого листя в населених пунктах та рослинності в смугах відводу автодоріг) в атмосферне повітря виділяються в значних кількостях забруднюючі речовини, що накопичились у рослинах. Зокрема, лише в викидах від автотранспорту налічується близько 100 видів забруднюючих речовин; значна частина цих шкідливих речовин накопичується в листі дерев. Під час спалювання листя (особливо з придорожніх насаджень) в повітря виділяються великі кількості шкідливих та токсичних з’єднань.

Випалювання сухої рослинності або її залишків згідно зі ст. 27 Закону України “Про рослинний світ”, без дозволу органів державного контролю в галузі охорони навколишнього природного середовища забороняється.

Згідно зі ст. 77-1 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення, випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів в населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу тягне за собою накладення штрафів: на громадян – від 170 до 340 грн.; на посадових осіб – від 850 до 1190 грн. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду тягнуть за собою накладення штрафів у розмірі 340-680 грн. на громадян та 1190-1700 грн. на посадових осіб. В разі нанесення вогнем збитків: пошкодження або знищення дерев та чагарників, загибелі тварин тощо паліям доведеться відшкодовувати і їх. Зокрема, в даний час ідуть судові процеси про стягнення заподіяної внаслідок спалювання сухої рослинності шкоди – на суму 19 527 грн. та 266 701 грн. Несвідомі громадяни палили суху рослинність, і внаслідок підпалу були знищені та пошкоджені вогнем дерева в захисних насадженнях. Тож сума нанесеної шкоди може багатократно перевищувати суму самого штрафу.

Костянтин РИБАЧУК, державний інспектор з охорони навколишнього природного
середовища Кіровоградської області.

Поширити
"Вісті Світловодщини"