Про стан епідемічної ситуації в Україні

481

хвора дитина

За інформацією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів останні три роки в Україні залишається високим ризик захворюваності на харчові отруєння та гострі кишкові інфекції, пов’язані з вживанням харчової продукції.

Всього на території України за I півріччя 2017 року зареєстровано 79 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 942 особи, з них 750 дітей. Проти 71 спалаху за аналогічний період 2016 року, з 1587 постраждалими, серед яких 816 дітей; у 2015 році відповідно 93 і 1304.

Спалахи гострих кишкових інфекцій і харчових отруєнь поєднує вживання недоброякісних продуктів харчування та готових страв, виготовлених як на підприємствах ресторанного господарства, харчоблоках в організованих колективах (частіше в дитячих), об’єктах торгівлі і харчової промисловості, так і у домашніх умовах.

В Кіровоградській області за I півріччя поточного року зареєстровано 2 спалахи гострої кишкової інфекції (ротавірусної етіології) в дитячих дошкільних закладах, внаслідок яких постраждало 12 осіб, в тому числі 11 дітей віком до 18 років.

За даними ДЗ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України» за 5 місяців 2017 року загальна захворюваність населення області на гастроентероколіти зросла на 18% у порівнянні з аналогічним періодом 2016 року. Інтенсивний показник – 88,5 на 100 тисяч населення (854вип.) проти 75,0 на 100 тисяч населення (730 вип.) за аналогічний період минулого року.

Не зважаючи на те, що літо цього року поки не сприятливе для грибників, за 7 місяців 2017 року по Україні постраждало від харчових отруєнь, що викликані неїстівними грибами 44 особи (з них 5 летальних, дорослі), в тому числі серед дітей до 18 років – 11 осіб, за даними ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України».

В 2016 році постраждало від отруєнь неїстівними грибами 379 чоловік (з них 30 летальних), в тому числі серед дітей до 18 років – 76 осіб (5 з яких померло).

В 2015 році постраждало від отруєнь неїстівними грибами 148 чоловік (з них 17 летальних), в тому числі серед дітей до 18 років – 23 дитини (4 з яких померло).

Всі випадки було зареєстровано у побуті.

Найбільше насторожує факт, що постійно серед отруєних грибами хворих є значна кількість дітей. Переважна більшість потерпілих, як правило соціальна група незахищеного населення, збирала гриби в лісі або в лісосмугах, крім того, гриби збирали в паркових зонах, присадибних ділянках, дворах, вулицях. Страви з грибів готувались в домашніх умовах використовуючи термічну обробку (відварювання та/або смаження), також відмічені випадки вживання в сирому вигляді.

По Кіровоградській області за 7 місяців 2017 року випадків отруєнь неїстівними грибами не зареєстровано. В 2016 році постраждало 6 осіб без летальних наслідків, в 2015 році також постраждало від отруєнь неїстівними грибами 6 чоловік (з них 2 летальних).

Станом на 21 липня 2017 року в Україні 90 людей захворіли на ботулізм, 9 з них померло. Вісім з дев’яти померлих захворіли в наслідок вживання в’яленої риби.

В області за поточний період 2017 року зареєстровано 3 випадки ботулізму на 3 адміністративних територіях (Олександрійський, Світловодський та Новоукраїнський райони), з них 1 випадок летальний (Новоукраїнський район). Своє захворювання захворілі пов’язували з вживанням риби копченої (Олександрівський район), паштету домашнього приготування (Світловодський район) та риби в’яленої (Новоукраїнський район).

Профілактичні заходи полягають у наступних правилах гігієни

 • ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування вбиральні;
 • мити та тримати у чистоті всі поверхні та кухонні прилади, що використовуються для приготування їжі;
 • запобігати проникненню комах та тварин до приміщень, де відбувається приготування їжі та зберігаються продукти харчування;
 • окремо готувати і зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м’ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти тощо);
 • добре прожарювати або проварювати продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і рибу;
 • дотримуватись відповідного температурного режиму при зберіганні харчових продуктів (не залишати приготовлені харчові продукти при кімнатній температурі більш ніж на 2 години);
 • не вживати грибів, яких ви не знаєте або тих, що викликають найменший сумнів;
  використовувати безпечну воду, не пити воду з неперевірених джерел;
 • вживати бутильовану воду, у разі неможливості придбання бутильованої води використовувати охолоджену кип’ячену воду;
 • використовувати продукти харчування, оброблені з метою підвищення їх безпеки, наприклад пастеризоване молоко;
 • не вживати продукти з вичерпаним терміном придатності, використовувати для приготування їжі тільки свіжі харчові продукти;
 • при транспортуванні і зберіганні харчових продуктів використовувати чисту упаковку (поліетилен, контейнери для харчових продуктів тощо);
 • не купувати продукти харчування у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;
 • не давати маленьким дітям некип’ячене розливне молоко, сирі яйця тощо;
  не купатися в непроточних водоймах, у місцях несанкціонованих пляжів, не заковтувати воду під час купання;
 • уникати контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання;
 • при появі симптомів захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, інтоксикація, блювання, рідкі випорожнення, біль у животі, висипання на шкірі тощо) своєчасно звертатися за медичною допомогою.