Про запобігання негативному впливу пестицидів

Останнім часом до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області у зв’язку з сезоном обробок пестицидами і агрохімікатами посівів сільськогосподарських культур надходить велика кількість звернень від мешканців про погіршення їхнього самопочуття, загибель бджіл і навіть кролів. Наразі подібних звернень більше, ніж у відповідному періоді минулого року.

У зв’язку з цим наголошуємо на чіткому дотриманні вимог під час застосування засобів захисту рослин, визначених Державними санітарними правилами 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» та «Переліку пестицидів і агрохімікагів, дозволених до використання в Україні».

Ключовим аспектом захисту рослин є обґрунтованість хімічного захисту. Обробка посівів та інших об’єктів повинна проводитися тільки після попереднього обстеження посівів сільськогосподарських культур агрономом із захисту рослин та встановлення доцільності проведення хімічного обробітку, тобто коли чисельність шкідливих організмів перевищує економічний поріг шкодочинності.

Не менш важливим є вибір препарату – для хімічного захисту рослин повинні застосовуватись тільки ті пестициди, які зареєстровані та дозволені «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Ні в якому разі не можна застосовувати сумнівні препарати – тільки оригінальні засоби захисту рослин. Норма витрати препарату також має відповідати рекомендованій.

Звертаємо вашу увагу також на те, що чітко регламентується і відстань до житлових приміщень. Так, санітарно-захисна зона між оброблюваним об’єктом та жилими приміщеннями повинна бути при наземному обприскуванні не менше 300 метрів, при авіаційному — 1000 метрів.

Ще одне важливе правило для сільгоспвиробників – повідомлення населення про обприскування. З метою запобігання отруєнням людей пестицидами згідно з розділом 6. п.6.1. пп 6.1.7. ДСанПіН 8.8.1.2.001-98 попередньо, але не менш ніж за 2 доби перед початком проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів, а також бджолярів про місця, строки і методи застосування пестицидів.

З метою охорони бджіл обробку сільгоспугідь необхідно проводити в ранні ранкові та вечірні години, використовуючи для обприскування наземну апаратуру, при цьому пасіки слід вивезти не менше ніж на 5* км від поля, де проводиться обробка, або ізолювати бджіл.

Для уникнення конфліктних ситуацій бджолярі зі свого боку повинні також дотримуватись певних вимог – реєструвати свої пасіки та повідомляти про їх переміщення.

Необхідно пам’ятати, що забороняється проводити хімічні обробки садів та сільськогосподарських культур у період цвітіння.

Усі роботи з пестицидами проводяться в ранкові і вечірні години в тиху безвітряну погоду. В похмурі і прохолодні дні допускається, як виняток, проведення обприскування в денний час.

При чіткому дотриманні регламентів застосування пестицидів, виконанні вимог санітарних правил забезпечується не тільки захист рослин від шкідників, хвороб та бур’янів, але й охорона здоров’я населення і довкілля.

У разі необхідності отримання додаткової інформації або консультації з питань захисту рослин звертайтесь до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за адресою м. Кропивницький, вул.Тараса Карпи, 84, каб. 310, 303, 304, за телефонами (0522) 32-12-97, 32-12-64. За консультаціями з питань безпечного поводження з пестицидами, дотримання вимог державних санітарних правил звертайтеся за вказаною вище адресою, каб. 416, телефон (0522) 32-26-23.

 

Світловодський районний відділ

ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області