ПРОФІЛАКТИКА КЛІЩОВОГО ЕНЦЕФАЛІТУ

У весняно-літній період у людей, що виїджають на природу відпочивати, з’являється один маленький ворог – кліщ. Укус кліща фактично не відчувається, адже його слина містить своєрідну анестезію, проте проблеми від такої атаки можуть бути величезні.

Якщо до тіла присмоктався кліщ, слід зняти його якомога швидше. Найкраще звернутися за наданням допомоги до медичної установи. При відсутності можливості звернутись до лікаря, видалення проводять самостійно. Основним методом видалення кліща є використання олії. Але цей метод не дуже ефективний. Також існує загроза, що під дією олії кліщ може виприснути додаткову порцію збудника.

В жодному разі не можна кліща відривати, бо може залишитися голівка, що викличе розвиток місцевої запальної реакції. Необхідно повільно видаляти разом із хоботком, розхитуючи кліща з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3 % розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився у ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення кліща слід ретельно промити руки з милом. Витягнутий самостійно кліщ не можна тиснути пальцями, покладіть його в баночку з кришкою і відвезіть до лабораторії для аналізу. Де визначать, чи заразний кліщ, якщо результати будуть позитивними, буде призначено екстренне лікування.

Ймовірність захворювання на кліщовий бореліоз, кліщовий енцефаліт та інші інфекції, в першу чергу залежить від кількості вірусу, який проникає під час «укусу» кліща (тобто часу, на протязі якого кліщ перебував у тілі жертви) і чим скоріше ви позбавитесь паразита – тим краще для Вас.

У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості, відчуття ломоти в тілі, слабкості необхідно негайно звернутись до лікаря-інфекціоніста в поліклініку, адже це може бути ознаками хвороби Лайма. Зазвичай підвищена температура тримається декілька днів, а потім нормалізується. Почервоніння ж шкіри в місці укусу триває значно довше.

При підозрі на бореліоз потрібно пройти курс лікування антибіотиками, причому почати його потрібно не пізніше 4-х діб після укусу. Бореліоз вражає головний мозок, серце і суглоби, а хронічні форми цієї хвороби тривають роками.

Кліщовий енцефаліт може проявитися вже на наступний день після укусу, але у багатьох людей інкубаційний період становить близько 2-х тижнів.

Варто пам’ятати, що кліщі передають і ще одне небезпечне захворювання – вірусний енцефаліт.

Щоб попередити захворювання, головне – не допустити потрапляння кліща на тіло людини.

При відвідуванні паркових зон, скверів, лісових масивів, озер, ставків та інших водойм рекомендуємо:

  • одягатися у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла, щоб було легше помітити повзаючих кліщів;
  • на голову слід одягати шапку або панамку;
  • проводити під час прогулянки само – та взаємоогляди та ще раз удома;
  • звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;
  • вдома одразу змінити одяг, білизну, потрібно ретельно його оглянути, випрати та випрасути. Не можна цей одяг залишати біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
  • якщо разом з Вами на природі перебував Ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;
  • ефективним заходом убезпечення себе та свого улюбленця від кліщів є використовування репелентів (засоби, що відлякують кліщів), які можна купити в аптеці.

Дотримуйтесь простих, доступних методів захисту від кліщів і вони Вас не потривожать!

 Світловодський районний відділ
Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

 

Поширити
"Вісті Світловодщини"