Профілактика туберкульозу

  590

  Масові профілактичні флюорографічні огляди є основним методом виявлення туберкульозу у дорослих. Флюорографічний метод дешевий, документальний, об’єктивний.

  Суцільне обстеження населення на туберкульоз здійснюють, починаючи з 18 років, 1 раз на 2 роки. Протягом двох років необхідно охопити профілактичними оглядами не менше 95% населення.

  Профілактичне флюорографічне обстеження населення здійснюють стаціонарними флюорографами в поліклініках за місцем проживання. Велика роль у залученні населення до профілактичних обстежень належить сімейним лікарям.

  Серед усього населення, що підлягає профілактичним флюорографічним обстеженням, виділяють “обов’язковий контингент ” – це особи, які під час роботи контактують :

  • з продуктами харчування (працівники громадського харчування, торгівлі, харчоблоків, молочних тваринницьких ферм);
  • з дітьми і підлітками (працівники пологових будинків, лікувальних, навчальних, оздоровчих закладів для дітей і підлітків до 18 років);
  • з великою кількістю людей (працівники підприємств санітарно-гігієнічного обслуговування населення, готелів, особи, які проживають у гуртожитках, студенти в період навчання в середніх спеціальних і вищих навчальних закладах за професіями , що відносяться до “обов’язкових контингентів” ).

  При виникненні у цих осіб туберкульозу, особливо з бактеріови діленням, вони можуть стати джерелом зараження великої кількості людей. “Обов’язкові контингенти” підлягають флюорографічному обстеженню при влаштуванні на роботу, а в подальшому – 1 раз на рік.   За допомогою профілактичних флюорографічних обстежень в Україні виявляють до 50% усіх хворих на туберкульоз.

  Регулярні суцільні флюорографічні обстеження не дозволяють повністю вирішити проблему виявлення туберкульозу. У частини хворих процес може швидко прогресувати з утворенням деструкцій у період між флюорографічними обстеженнями. У 50% хворих туберкульоз виявляють при зверненні в медичні заклади з різних причин.. Якщо у хворого є кашель який триває більш, ніж 2 тижні, проводиться 2-разове дослідження харкотиння методом бактеріоскопії.

  При підозрі на туберкульоз необхідно виконати комплекс обстежень :

  • опитування хворого (скарги,анамнез захворювання та життя);
  • фізикальне обстеження (огляд, пальпація, перкусія, аускультація);
  • флюорографія або рентгенографія грудної клітки в двох проекціях;
  • проба Манту з 2 ТО;
  • бактеріоскопічне дослідження харкотиння на МБТ не менше 2-х разів.

  Підвищений ризик захворювання на туберкульоз пов’язаний з соціальними факторами ( мігранти, переселенці, бездомні, убогі, особи що відбували покарання у закладах кримінально-виконавчої системи), епідеміологічними (особи, які контактують з хвориими на туберкульоз людьми або тваринами), а також медичними чинниками.

  У поліклініках загального профілю спостерігаються особи з такими обтяжуючими факторами:

  • рецидивуючі захворювання верхніх дихальних шляхів, атипові пневмонії, затяжні пневмонії;
  • пилові професійні захворювання легень;
  • цукровий діабет;
  • тривала кортикостероїдна і променева терапія;
  • алкоголізм, наркоманія;
  • Віл-інфіковані,СНІД

  Особи, які відносяться до груп ризику, обстежуються флюорографічно один раз на рік в лікувальних закладах загального профілю відповідними фахівцями. Крім того, пацієнтам, які виділяють харкотиння, не менше двох разів на рік проводять його загальний аналіз і бактеріоскопічне дослідження на МБТ. Обов’язковому флюорографічному обcтеженню підлягають породіллі перед випискою їх із пологового будинку. Вагітним жінкам роблять рентгенографію лише за клінічними показаннями.

  Причини несвоєчасного виявлення туберкульозу :

  • неуважне ставлення хворого до свого здоров’я;
  • особливості перебігу туберкульозу.

  Безвідповідальне ставлення до свого здоров’я і нехтування першими симптомами захворювання частіше спостерігається серед людей з асоціальною поведінкою. Певна частина населення уникає флюорографічних обстежень або не з’являється на дообстеження після виявленої патології. Нерідко така поведінка зумовлена низькою санітарною грамотністю людей. Тому особливо важлива санітарно-освітня робота серед населення.

  Тож вчасно проходьте флюорографічне обстеження  та будьте ЗДОРОВІ!!!