Профілактика вірусного гепатиту А

188

Вірусний гепатит А (інфекційний або епідемічний гепатит, хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це гостра інфекційна хвороба викликана вірусом гепатиту А з переважним ураженням печінки і травного каналу. Джерелом інфекції при вірусному гепатиті А є хвора людина з будь-якими формами захворювання (жовтушна або безжовтушна форми). Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворого, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни.

Для цієї хвороби характерна сезонність (весняно-осіння). Найбільш чутливі до вірусу гепатиту А – діти. Інкубаційний період (період від моменту потрапляння вірусу в організм до появи перших клінічних проявів) складає – від 7 до 50 днів (в середньому 15-45 днів). Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.

У більшості випадків хвороба починанається гостро, з підвищенням температури до 38,5 С протягом перших 2-3 днів, ломота в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людини відчуває  загальну слабкість, ломоту у тілі, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер`ї, збільшення печінки, пожовтіння склер та шкірних покривів. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю, пива). Можливе свербіння шкіри.

Затяжний перебіг хвороби зазвичай пов`язаний із супутніми захворюваннями, порушенням режиму та впливом інших шкідливих чинників. Після перенесеного захворювання можливе формування ускладнень з ураженням жовчних шляхів та гастродуоденальної зони, перехід у хронічний гепатит та цирох печінки.

Для вірусного гепатиту А характерні спалахи які найчастіше реєструються в організованих колективах (особливо дитячих дошкільних та навчальних закладах).

Світловодський районний відділ ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області наголошує та звертає Вашу увагу на те як вберегти себе та уникнути зараження вірусом гепатиту А:

– Використовувати для пиття  та миття посуду лише перекип`ячену воду (воду кип’ятити не  менше 10 хв., дати відстоятися).

– Не використовувати  для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.

– При неорганізованому відпочинку  для пиття та приготування їжі мати з собою  запас  питної води (краще бутильовану).

– Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.

– Суворо дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.

– Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря. Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.

Світловодський районний відділ ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області, Світловодська РДА

 

Поширити
"Вісті Світловодщини"