Провідні експерти – про майбутній територіальний устрій в Україні

Минулого тижня, за участю регіональних журналістів, у Києві відбулася експертна дискусія на тему “Чи існує ідеальна структура об’єднаної громади?”, в якій взяли участь директор Програми USAID DOBRE Беррі Рід, голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального, розвитку та містобудування Андрій Клочко, заступник міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода, перший заступник Голови Національного агентства України з питань державної служби Володимир Купрій, президент Асоціації ОТГ, голова Новоукраїнської ОТГ Олександр Корінний та інші.
– Реформу з децентралізації на добровільній основі плануємо завершити до нового року. Сподіваюсь, усі громади приймуть відповідальність завершити децентралізацію і стануть господарями на своїй території, – такими словами розпочав захід Андрій Клочко. – Комітет ВРУ з організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування працює на засадах відкритості, а також діалогу з громадянським суспільством. Хочу наголосити на нашій підтримці реформи децентралізації, а також готовності завершити цей процес. Вже проведено відповідну аналітичну роботу, найближчим часом будуть визначені пріоритети та підготовлені відповідні проекти законодавчих актів, – сказав він.
Щоб надавати якісну послугу людям, громада повинна мати, як мінімум, відповідну інфраструктуру. Саме на перспективи розвитку доступної інфраструктури, на здатність громади брати на себе повноваження орієнтується керівництво держави, завершуючи створення перспективних планів спроможних громад, які ляжуть в основу нового адміністративно-територіального устрою. Такої думки заступник міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода.
– Люди повинні отримати можливість не лише формувати органи самоврядування, але й ефективно впливати на них. Впевнений, ми ці можливості створимо. Важливо, щоб люди захотіли ними скористатися.
Його думку підтримують й інші учасники дискусії, особливо – голови створених ОТГ, які були присутні на заході.
Перший заступник Голови Національного агентства України з питань державної служби Володимир Купрій зазначив, що Агентство створює умови для навчання, залучає тренінгові організації, центри підвищення кваліфікації тощо.
Кілька років поспіль Програми USAID DOBRE працювала в Україні, надавала практичну допомогу новоствореним ОТГ. За кошти програми розроблено сотні стратегічних планів розвитку ОТГ, громади, в рамках різноманітних грантових програм від USAID DOBRE, поповнили матеріальну базу, провели безліч ремонтів соціально значущих об’єктів і навіть збудували нові. Беррі Рід, директор Програми USAID DOBRE, наголосив: «Громади мають змінюватися, зокрема у своїй структурі. Децентралізація дає більше можливостей, наділяє більшими повноваженнями, але покладає і більше відповідальності. Я сподіваюсь, що сьогоднішня зустріч призведе до ще більших змін. Для громад у Програмі DOBRE все починається зі стратегії. Стратегія має бути базою для того, щоб розуміти, як організувати громаду».
Президент Асоціації ОТГ, голова Новоукраїнської ОТГ Олександр Корінний на прикладі своєї громади довів, що нові принципи самоврядності більш ефективні у розбудові території. Та сьогодні вже створені ряд громад, які не можуть бути самодостатніми.
– У тих радах, де багато працівників, є поняття, що тільки рада змінює щось у громаді, і тільки працівники ради можуть щось нове принести. А у тих, де маленький штат, більшість роботи роб­лять органи самоорганізації населення у вигляді громадських організацій, методичних об’єднань. І люди мають долучатися до цього процесу. Тоді не треба буде мати 35 спеціалістів у відділі економіки, бо від цього підприємець чи завод краще не запрацює.
Знайомлячись із головами ОТГ, я запитую їх, як ви призначаєте людей, наприклад, на посаду керівника комунального підприємства. Якщо я чую, що він обирається людьми, то я розумію, що все нормально. Призначена людина буде транслювати думку того, хто її призначив. Обрана – того, хто її обрав, – переконаний пан Олександр.
За словами директор Малопольської школи державного управління Краківського економічного університету (MSAP/UEK) Кшиштофа Глюка, немає ідеальної структури.
– Програми міжнародної донорської допомоги колись підуть, а громади залишаться. І вони зможуть працювати із тими інституціями професійного розвитку, які залишаються, – сказав він.
Такої ж думки і експертка з інституційної спроможності громад Наталія Гнидюк. На її думку, немає такого поняття як “модельна організаційна структура”, адже в кожній ОТГ може бути своя ідеальна структура, яка притаманна саме цьому органу місцевого самоврядування.
– Структура – це скелет, на який надягаються повноваження. Плюс, це люди, які будуть спроможні реалізовувати ці повноваження. Тоді ми будемо говорити не про модельні, а про ефективні організаційні структури. І їхню ефективність можуть оцінити жителі ОТГ через призму послуг, які надаються, призму доступності до них, покращення житлових, соціальних, освітніх, медичних умов. Для пересічного громадянина не важливо, на скільки розгалужено діє структура. Їм головне, аби всі послуги були доступні у тому обсязі, в якому задекларував орган місцевого самоврядування. Будуючи організаційну структуру, ми маємо пам’ятати про людей, які нам будуть потрібні. Я маю на увазі поняття категорійності – тобто якої категорії спеціаліст буде важливий для структури. Спеціаліст провідний, головний чи інспектор, який буде наділений потрібними функціями, – сказала експертка.
Керівники громад, у свою чергу, розповіли про ефективність структур їхніх ОТГ. Це успішні громади, які бачать напрямок роботи, розуміють, як досягати поставленої мети і визначають методи її досягнення.

Світлана Калугіна.