Прийнято районний бюджет-2020

Незважаючи на те, що 45-та сесія районної ради відбулася у п’ятницю 13-го, усі питання порядку денного були проголосовані «за» більшістю голосами. Серед основних рішень – затвердження районного бюджету на 2020 рік.

Перед тим, як внести на розгляд сесії питання про затвердження районного бюджету на наступний рік, депутати його активно обговорили 10 грудня на засіданні постійної комісії районної ради за головування депутата Анатолія Мірошника. Найбільше часу приділили фінансовому забезпеченню освітньої галузі.
Так, на утримання освітніх закладів в цілому на 2020 рік потрібно 51 млн. 589 тис. 379 грн. З них освітня субвенція (кошти Державного бюджету) складає 31 млн. 396 тис. 200 грн. Решту слід виділити із районного та сільських бюджетів, бо держава розраховує освітню субвенцію за кількістю учнів, а не за кількістю освітніх закладів. Дітей у нас мало, наповнюваність шкіл низька. От і виходить, що утримувати 11 освітніх закладів на кошти, які виділяє держава, неможливо.
Якщо більш детально розібратися, то у бюджеті на 2020 рік, який був прийнятий на сесії 13 грудня, у повному обсязі передбачені кошти лише на заробітну плату вчителям. Але їх не вистачає на ІV квартал на енергоносії, на виплату надбавок та доплат педагогічним працівникам, у тому числі і за престижність професії, на щорічну винагороду вчителям; на виплату заробітної плати обслуговуючому персоналу, на фінансування дитячих садочків, на харчування дітей тощо. Наголошую, що про це депутатам стало відомо ще 10 грудня, але вони, все ж, погодили такий проект бюджету, а потім затвердили його на сесії.
Врятувати ситуацію могли б сільські ради, аби при формуванні своїх бюджетів виділили необхідні кошти на співфінансування освітньої галузі, зокрема – на харчування, на підвезення, на пально-мастильні матеріали, на утримання своїх дитячих садків тощо. Готуючи проект бюджету, до сільських голів зверталися із таким проханням, у тому числі і голова районної ради Роман Домбровський. Та результату це не дало. Тож маємо конкретні суми: цього року із сільських бюджетів на співфінансування освітніх закладів загалом виділено 1 млн. 451 тис. 600 грн. Із бюджету Миронівської сільської ради на ці цілі взагалі не виділено жодної гривні. Для порівняння, у 2018 році сума субвенцій з бюджетів сільських рад до районного бюджету складала загалом 3 млн. 400 тис. грн., у 2019 році – 2 млн. 600 тис. грн., на 2020 рік вона запланована в сумі 1 млн. 700 тис. грн. І це при тому, що фінансова потреба з року в рік зростає, а не зменшується.
Можливо, результат від перемовин із сільськими головами був би кращим, аби з ними говорили люди, які мають авторитет на місцях – депутати районної ради. Вони обиралися на конкретній території, місцеві жителі їм довіряють, дослухаються до їхньої думки і сільські голови. Але депутати до роботи не долучилися, а прийняли бюджет, який, по факту, є дефіцитним по забезпеченню освітньої галузі, і дефіцит складає, близько 6 млн. грн.
Якщо все залишиться, як є, не виключено, що наступний навчальний рік розпочнеться не у всіх освітніх закладах району. Не буде можливості фінансувати і дитячі садочки. А кому потрібна буде інфраструктура села, квітучі клумби і відремонтовані тротуари, збудовані тренажерні зали чи ігрові майданчики, коли молодь в селі і так не тримається.
Ситуація лише погіршиться, якщо призупинить свою діяльність сільська школа чи садочок.
Сьогодні у районній раді досить потужно відстоюють інтереси педагогічної спільноти. І коли виникають проблеми із фінансуванням освітньої галузі, депутати, зокрема Анатолій Мірошник, Ігор Кирилов, інші активно доводять, де брати кошти, де можна економити і хто винен. 13 грудня за їхньої згоди та згоди голови районної ради Романа Домбровського прийнято бюджет із «діркою» розміром 6 млн. грн. по освітній галузі, напевно, з надією, що восени буде утворюватися об’єднана територіальна громада, будуть нові вибори, а відтак – не треба буде нести відповідальність за свої рішення.
Також, за згоди депутатів, було встановлено і надбавку, надання матеріальної допомоги та преміювання голови районної ради Роману Домбровському за максимальною шкалою в той час, коли грошей у бюджеті бракує навіть на захищені статті.
Так, з року в рік відбувається зменшення коштів з державного бюджету на утримання освітніх, медичних та культосвітніх закладів. Держава підводить нас до того, що кожна територія має ретельно планувати свої видатки, керівники мають по-господарськи розпоряджатися коштами. До цього часу вдавалося зберігати інфраструктуру району. 2020 рік буде вирішальним.
На сьогодні доходи районного бюджету на 2020 рік, без урахування міжбюджетних трансфертів, заплановані на рівні 36 мільйонів 236 тисяч 300 грн. Загалом видаткова частина загального та спеціального фондів в районному бюджеті на 2020 рік закладена в сумі 74 млн. 613 тис. 003 грн.

Світлана Калугіна.

Поширити
"Вісті Світловодщини"