Псоріаз потребує комплексного лікування

29 жовтня – Всесвітній день псоріазу

532
псоріаз

псоріаз

Псоріаз – це хронічне захворювання шкіри, яке розвивається на основі спадкової схильності під дією різних чинників, основний з яких – стрес.

Також «запустити» псоріаз можуть інфекційні захворювання, гормональні розлади, ожиріння, зловживання алкоголем, куріння, прийом деяких медикаментів. За останні роки спостерігається відносне зростання кількості хворих на псоріаз. Ця хвороба поширилася у всіх куточках земної кулі. Найчастіше цей дерматоз розвивається у віці 10-25 років, але сьогодні відомі випадки цього захворювання у дітей 4-7 місяців. Псоріазом хворіють і жінки, і чоловіки, однак чоловіки на 60-65% частіше. Серед дітей хвороба спостерігається здебільшого у дівчаток.

Характерною ознакою псоріазу є поява висипання на розгинальній поверхні ліктів та колін, волосистої частини голови, але при цьому не виключено, що висипання можуть з’являтися і на інших ділянках тіла.

Хвороба не передається при контакті, нею неможливо заразитись. Псоріаз, точніше схильність до його розвитку, можна тільки успадкувати. Якщо в одного із батьків є псоріаз, ризик розвитку його у дитини становить близько 15%. Якщо обоє батьків мають псоріаз, ризик його успадкувати складає до 40%.
Це захворювання може уражати не лише шкіру. У 30-40% псоріаз уражає нігті, а у 15-20% людей з псоріазом є ризик розвитку запального ураження суглобів – псоріатичного артриту (артропатії), який може стати причиною інвалідності.

Псоріаз з важким перебігом суттєво підвищує ризик супутніх серцево-судинних захворювань.

Сучасна медицина не знає засобів радикального виліковування псоріазу. Але нині дуже добре вивчений механізм хвороби, і це дає можливість лікувати псоріаз на різних етапах і досягати чудових результатів. Я підкреслюю, що соціально адаптовані люди, хворі на псоріаз, у переважній більшості мають чисту шкіру. У них не виникає почуттів меншовартості, і вони не обмежують себе у повсякденні ні в чому. Завдання лікарів – донести до пацієнтів, що ми маємо можливість контролювати це захворювання і плекаємо надію, що багато людей облишать песимізм, який у них сформувався за роки боротьби з псоріазом, і знайдуть короткий шлях до відновлення якості життя. Усі сучасні методи лікування, які застосовуються в світі, існують сьогодні й в Україні. Йдеться про вузькосмугову селективну фототерапію, імунобіологічну, бальнеотерапію, гемосорбцію, плазмаферез тощо.

Це захворювання також суттєво впливає на соціально-психологічну сферу життя. Хворі на псоріаз часто потерпають від оточення на роботі, в побуті та під час відпочинку.

Псоріаз може загострюватися залежно від пори року. У зимовий час і навесні, особливо ранньою, симптоми псоріазу збільшуються. Влітку корисно проводити більше часу під сонячними променями, але також слід стежити за активністю сонця. Найкращий час до 11 і після 17.00. Не слід багато засмагати. Сонячний опік може посилити ситуацію. Важливо стежити за своїм харчуванням: слід виключити з раціону смажені, жирні страви, прянощі. Алкоголю так само немає місця в раціоні харчування. Заняття спортом, обливання і гартування допоможуть зменшити прояви псоріазу.

На даний час в м. Світловодську та районі на «Д» обліку по псоріазу перебуває 176 чоловік, з них 82 жінки, 90 чоловіків та 4 дитини до 16 років. За 9 місяців 2017 року цей діагноз виставлено 12 особам.

Не займайтеся самолікуванням! Звертайтеся за допомогою до спеціалістів у Світловодську ЦРЛ.

Ігор Терещенко, лікар-дерматовенеролог Світловодської ЦРЛ.

Поширити
"Вісті Світловодщини"