Питна вода і здоров’я людини

213

ЧОМУ ВОДА СТАЄ ЖОРСТКОЮ?

Вода, яку люди використовують для повсякденного вживання, може бути різного хімічного складу. Проте, саме підвищений рівень солей кальцію та магнію робить воду жорсткішою. Причому згубний вплив у такому випадку лише від тимчасових солей твердості, а існують сполуки Ca та Mg, які навіть під дією температури нікуди не подінуться, і з радістю осядуть в організмі.

Не є таємницею, що жорсткість води у річках та озерах змінюється залежно від пори року. Так, найбільша концентрація кальцію та магнію спостерігається наприкінці зими, але доволі різко падає з настанням весни та рясних паводків. Протягом теплої пори року йде поступове випаровування чистої H₂O, тому кількісний склад інших елементів зростає. Підземні води до таких змін менш вразливі, але відсутність чи слабкість течії (не дарма кажуть, що річка може чистити сама себе) впливає на їхній вміст по-своєму.

 

ВПЛИВ ТВЕРДОЇ ВОДИ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ

Навіть після кипіння і осідання тимчасової жорсткої води на стінках чайника чи каструлі, до організму потрапляють постійні сполуки кальцію та магнію. І хоча ці елементи дуже важливі для функціонування усіх живих організмів, їх надлишок та неорганічне походження впливають згубним чином на живі створіння.

Всесвітня організація охорони здоров’я підтверджує факт згубного впливу жорсткої води (постійного її вживання) на серцево-судинну систему. І хоча кальцій та магній беруть активну участь у роботі даної системи, їхній надлишок може шкодити організму. Попри непоганий смак (за рахунок значної кількості мінералів), тверда вода активно взаємодіє із тваринними білками і осідає на стінках кишечника. Таким чином моторика погіршується та відбувається накопичення солей.  Як наслідок – проблеми опорно-рухового апарату (накопичення зайвих солей у суглобах), сечокам’яна хвороба та погіршення роботи жовчних проток.

 

ШКОДА ЖОРСТКОЇ ВОДИ ДЛЯ ДІТЕЙ

Новонароджені – особливо вразливі до впливу навколишнього світу. Для них вплив жорсткої води може мати значні наслідки. Саме тому купають дитинчат у кип’яченій воді, аби жировий баланс шкіри зазнав якомога меншого згубного впливу. Коли ж малюки підростають і переходять до широкого раціону, наявність у воді зайвих хімічних елементів також їм не допоможе. Оскільки організм дітей лише формується, жорсткий контроль їм також необхідний. Тому вкрай важливо готувати їжу на чистій воді, жорсткість якої один із найстрашніших шкідливих факторів.

Органи державного нагляду контролюють такий параметр води як жорсткість. Для володарів особистих скважин та колодязів ситуація значно важча – навіть зробивши заміри, хімічний вміст води може доволі швидко змінитись.

Як бути із твердістю? Найпростіший метод – прокип’ятити воду, але це звільнить лише тимчасові солі твердості. Відповідь доволі проста – фільтрація. Використання фільтрів іоного обміну – один із найефективніших методів. Такий пристрій містить у собі смоли, що змінюють склад рідини на іонному рівні, тобто заміщує іони кальцію та магнію у воді на Na, який із карбонатами утворює не такі пагубні сполуки і пом’якшує воду. Щоправда, інших функцій з очистки води така система не виконує – боротьбу із вірусами, бактеріями, хлором та іншими шкідливими речовинами потрібно планувати додатково.

Світловодський районний відділ ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області закликає жителів Світловодського району:

Бережіть своє здоров’я і пийте тільки перевірену якісну питну воду.

Світловодський районний відділ ГУ ДПСС в Кіровоградській області

Поширити
"Вісті Світловодщини"