Роман Домбровський: «Перспективи розвитку самоврядування – у справедливому розподілі бюджетних ресурсів та повноважень»

7 грудня в Україні відзначається День місцевого самоврядування. Це свято об’єднує людей, які на рівні сільської, районної, обласної рад захищають інтереси громад. Напередодні свята редакція газети «Вісті Світловодщини» поцікавилася думкою голови Світловодської районної ради Романа Домбровського щодо перспектив розвитку місцевого самоврядування.

268
Роман Домбровський
Роман Домбровський
Роман Домбровський
Роман Домбровський

– Що для Вас особисто значить професійне свято – День місцевого самоврядування?

– Я безпосередньо працюю у органах місцевого самоврядування чотири роки. За цей час у мене склалося стійке переконання, що саме місцеве самоврядування є найближчою до людей і найбільш демократичною, справедливою владою.

Люди обирають головами громад, рад, депутатами різних рівнів не будь-кого, а лише тих, кого добре знають, кому довіряють і від кого чекають чіткого поступального руху до розвитку території, вирішення наболілих проблем громади. Виборці регулярно, раз на п’ять років, а буває і частіше, стають екзаменаторами і суддями для тих кого вони найняли собі на службу. Тому ухвалити рішення всупереч інтересам громади на рівні самоврядування майже не можливо. Представляти інтереси громади, відстоювати її інтереси і не любити її теж не реально. Для мене особисто День місцевого самоврядування – це не тільки професійне свято, а й свято, що єднає справжніх патріотів своєї Батьківщини, будь це заслужений ветеран чи представник молодого покоління, працівник виробничої чи соціальної сфери, громадський активіст чи службовець – бо це єдина команда. До речі, в цьому році ми плануємо провести урочистості з нагоди Дня місцевого самоврядування у с. Григорівка, бо я переконаний, що чим більше заходів, у тому числі і культурно-масових, проведено не у місті, а саме серед людей які нам, посадовцям, довірили владу, тим тісніше і відвертіше спілкування з громадами, а відповідно і швидше вирішення завдань, що ставлять виборці.

– Які перспективи розвитку місцевого самоврядування ви бачите?

– Потенціал місцевого самоврядування, на жаль, повною мірою в Україні ще не розкритий. Більшість передових країн світу мають потужні, виважені самоврядні системи. Я переконаний: якби ще в далеких 90-х роках держава пішла шляхом реальної децентралізації владних повноважень і відповідних фінансових ресурсів, то сьогодні ми не мали б такого рівня корупції, занедбаної дорожньої мережі, масового безробіття, разючого контрасту між багатими і бідними.

Наше самоврядування до сьогодні не має достатнього інструментарію для реального впливу на стан справ у громадах, багато в чому залежне від волі уряду або таких одіозних органів державної виконавчої влади як Держгеокадастр, який є монополістом із розпорядження землями сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, усунувши від цього процесу місцеві громади. Це абсолютно не логічно і неправильно, бо земля – безцінний скарб і надбання нації, в часи занепаду промисловості чи не єдине стабільне джерело наповнення бюджетів місцевого самоврядування.

Саме розпорядження землею та підтримка дрібного і середнього місцевого сільгосптоваровиробника забезпечить не тільки можливість створення в районі робочих місць, а й дасть змогу залишити податки на території, а не спрямовувати їх за місцем реєстрації аграрних холдингів.

У свою чергу, зважаючи на те, що держава з кожним роком все більше обов’язків по фінансуванню освіти, медицини, місцевої інфраструктури перекладає на місцеві бюджети, не забезпечуючи статті видатків по цих напрямках у повному обсязі, спільними зусиллями сільських рад, районної влади нам поки що, досить успішно, вдається розв’язувати ці завдання. Проте зосередження на фінансуванні «захищених» статей видатків, зв’язує самоврядуванню руки з фінансування проектів соціально-економічного розвитку територій. І тут, визнаю, нашому району поталанило з народним депутатом України Олесем Станіславовичем Довгим, який з першого дня свого обрання не стоїть осторонь питань, які турбують територію і максимально сприяє залученню інвестицій саме в розбудову інфраструктури Світловодщини. Це один із небагатьох прикладів, коли народний обранець працює для території, від якої обраний. Щиро дякую Олесю Станіславовичу за таку життєву позицію!

Зараз багато говорять про децентралізацію як запоруку розвитку самоврядування. Але держава повною мірою не створила законодавчого підґрунтя для цього процесу. На мій погляд, відбувається підміна поняття децентралізація поняттям адміністративної реформи. Логічніше було б державі спочатку просто надати максимум самостійності громадам (фінансової, управлінської, адміністративної), а потім побачити, яка громада спроможна, а яка ні і відштовхуючись від отриманих результатів за певний проміжок часу аргументовано проводити реформу далі. Мабуть, тому процес децентралізації не скрізь сприймається так, як передбачав законодавець, а іноді цей процес породжує ворожнечу і суперечки між сусідніми територіями, що в час, коли країна бореться із агресором, неприпустимо. В нашому районі децентралізація має проводитися виключно добровільно, як це передбачає законодавство. В цілому, перспективи розвитку самоврядування у справедливому розподілі бюджетних ресурсів та повноважень. Впевнений в тому, що подальший розвиток та вдосконалення місцевого самоврядування буде запорукою збереження миру і злагоди в суспільстві, суттєвим стимулом для економічного зростання, досягненням нових здобутків на ниві зміцнення Української державності.

Дорогі земляки! Бажаю всім міцного здоров’я та терпіння, щастя та добра, витримки і стійкості, благополуччя і достатку, мирного неба і лише позитивної енергетики.

Поширити
"Вісті Світловодщини"