Це гостра заразна недуга, що належить до кишкових інфекцій характеризується ураженням шлунково-кишкового тракту. Найчастіше ротавірусна інфекція виникає у діток від 6 місяців до 3 років. Так, як зараженння рота вірусом відбувається через немиті руки і недотримання елементарних правил гігієни інфекція може проявитися набагато пізніше, коли дитина почне відвідувати дошкільний заклад. Небезпечність цієї інфекції і полягає в тому, що в дитячих колективах вона може охопити значну кількісь дітей.
Малюки часто заражаються після контактів з хворими дітьми, вживання в їжу інфікованих ротавірусом страв і води та при контакті з іншими поверхнями та предметами, що могли бути забруднені фекаліями (іграшки, підлоги, меблі, одяг тощо). Збудники є стійкими до факторів зовнішнього середовища. Їм не страшні низькі температури і висушування. Загибель вірусу настає при нагріванні та при кип’ятінні.
Нажаль дана хвороба не оминула і нашу область – восени 2018 року зареєстровано випадок захворювання на рота вірусну інфекцію в дошкільному навчальному закладі м. Бобренець, Кіровоградської області. Захворіло 8 дітей, крім хворих діток лабораторно обстежено ще 20 осіб, у однієї з мам хворої дитини також було виділено антиген рота вірусу.
Після потрапляння збудників в організм у дитини починається інкубаційний період, під час якого ротавірусна інфекція не проявляється. Тривалість цього етапу може становити від 1 до 4 днів. Після інкубаційного періоду виникають перші симптоми: підвищення температури тіла 37–39 градусів; блювота; рідкий стілець.
З метою профілактики дитині можна зробити щеплення від ротавірусної інфекції, але вакцинація не входить в обов’язковий календар щеплень, тому щеплення проводяться за власні кошти громадян.
Щоб уникнути ротавірусної інфекції рекомендуємо:
- дотримуватися заходів особистої гігієни, щоб запобігти зараженню – мити руки перед вживанням їжі та після відвідин туалету тощо;
- ретельно мити овочі та фрукти, бажано кип’яченою водою, особливо якщо вони призначені для дітей; а для маленьких діток – стерилізація пляшечок;
- купуючи продукти, звертайте увагу на умови реалізації та терміни придатності;
- не купуйте продукти сумнівної якості на стихійних ринках;
- всі продукти, що швидко псуються, зберігайте в холодильнику.
Особи, що наглядають за хворими, повинні часто мити руки, обробляти руки антисептичними засобами. Забруднені поверхні повинні бути вимиті водою з милом. Обробка 70% розчином етилового спирту інактивує ротавірус і попереджує передачу захворювання.
Дотримання простих правил і турбота про здоров’я дитини допоможуть уникнути зараження!
Світловодський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області