Розмарин – здоров’я на підвіконні

Розмарин набув поширення у всьому світі через ароматні й лікувальні ефірні масла, що містяться в ньому. Останнім часом садівники намагаються виростити кущ на своїй ділянці. Але він примхливий і теплолюбний, тому часто не приживається у відкритому ґрунті.
Щоб виростити розмарин на підвіконні, вам знадобляться лише бажання, простий садовий інвентар і дотримання правил догляду за рослиною. Чому на підвіконні? Тому що розмарин – не просто декоративна, а ще й пряна рослина. Одне з її властивостей – виділення ефірних речовин, здатних освіжити повітря в приміщенні й очистити його від хвороботворних мікроорганізмів.

Плюсом буде, якщо вирощувати розмарин в горщиках і ставити їх в дитячих кімнатах, спальнях. Варто провести долонею по гілочках, і кімната наповнюється приємним ароматом, корисним для людей і згубним для бактерій.
Крім того, аромат розмарину добре діє на нервову систему, активізує роботу мозку, підвищує здатність до навчання і запам’ятовування. А ще це можливість мати цю пряність завжди під рукою і використовувати під час приготування м’ясних страв та риби. Розмарин також підходить до страв із баклажанів, картоплі, квасолі. Дрібка подрібненого листя розмарину буде доречна і в яєчні з помідорами, і в салаті зі свіжих овочів, і під час заварювання тонізуючих напоїв чи чаїв.
Гілочка розмарину – чудова складова для приготування домашньої косметики: тоніку для росту волосся, лосьйону для очищення шкіри, настою для розслаблюючої ванни.
Виростити диво-кущ можна в домашніх умовах шляхом живцювання. Якщо немає можливості зрізати живці зі свіжого куща, можна скористатися вітками, які продають у супермаркетах. При цьому звертайте увагу на термін, коли зрізали гілки. Розмарин має бути запакований у пластиковий контейнер за 3-5 днів до моменту «посадки».
Живці розмарину – це верхівки стебел куща. Потрібно зрізати з віток молоді пагони, очистити їх нижню частину від листя і помістити в ємність з водою. Порада – ємність має бути закритою. Я для цього беру пластиковий стакан з-під сметани чи йогурту (на фото вгорі), на прозорій кришці посередині вирізаю кружечок невеличкого діаметра. У стакан набираю воду, накриваю пластиковою кришкою з отвором, а в отвір всовую заготовлені живці. Це допоможе розмістити живці і не дасть можливості воді випаруватися.
Воду в ємності бажано міняти кожні 3 дні, аби вона не затхнулася. Якщо не маєте на це часу, додайте у воду подрібнену таблетку активованого вугілля.
Коли живці пустять корінці, висадіть їх в ґрунт у горщик. Розмарин добре росте в легкому піщаному некислому ґрунті, який пропускає воду. На дно ємності треба покласти дренаж, потім насипати частину землі і зволожити її. Розмістити саджанці з ніжними корінцями і акуратно присипати землею на 3-4 см. Обов’язково слід обірвати нижні листочки і ще раз полити ґрунт, аби він щільно втрамбувався.
Ємності з саджанцями поставте на добре освітлене підвіконня.
Поливайте рослинку по мірі висихання ґрунту, але пам’ятайте: надмірна вологість згубно діє на розмарин.
Щоб сформувати пишний кущ, не забувайте рослинці общипувати верхівки.
Розмарин чутливий до перепадів температури, тому в опалювальний сезон регулярно обприскуйте кущ водою, а з настанням тепла винесіть горщик з рослиною на повітря, поступово привчаючи її до сонячного світла.
Щоб розмарин інтенсивно ріс і формував пишний кущ у приміщенні, поруч з горщиком варто ставити включений вентилятор на півгодини в день.
Розмарин може загинути при заморозках, коли температура сягає -5 градусів. Тому горщик з рослиною восени і взимку слід переносити в приміщення – на підвіконня.
Коли кущ з гілочки сягає великих розмірів і коріння заповнить горщик, його слід пересадити. Зазвичай, зростаючі в контейнерах рослини виростають до 90 см. Кожен раз їх необхідно пересаджувати в більший горщик.
Рослина має бактерицидні властивості, але це не захищає її від захворювань. Так, в’ялість листочків свідчить про надлишок сонячного світла, а жовтий колір листя – про недостатність вологи. Відсутність характерного аромату, навпаки, свідчить про те, що рослину дуже часто поливають.
Також слід боротися із шкідниками. Найчастіше на розмарин нападають тля і білокрилка. Для знищення шкідників використовуйте дезінфікуючі засоби.
Якщо розмарин вирощується в будинку, то з комахами борються шляхом намилювання куща. Потім вся піна змивається під проточною водою. При цьому важливо захистити ґрунт від попадання мила.
Рослину може вразити несправжня борошниста роса. Щоб уникнути її появи, треба стежити за вологістю повітря в приміщенні і землі в контейнері.
Таким самим способом в горщику на підвіконні можна вирощувати майже всі пряні рослини, які і страви зроблять смачнішими, і наповнюватимуть приміщення приємними ароматами.
Перед тим, як вам щось радити, шановні читачі, я спершу сама експериментую: перевіряю, чи дійсно все так, як написано. І ось – я переконалася: описаний спосіб укорінення віточок розмарину та м’яти, придбаних у магазині, дієвий. На фото – укорінені саджанці на моєму підвіконні
Світлана Калугіна.