Сергій КОВАЛЕНКО: «Не можна допустити, щоб об’єдналися багаті громади між собою, а бідних залишили напризволяще»

10 лютого спливає термін подання документів до Кабінету Міністрів України щодо утворення об’єднаних територіальних громад. Це остання можливість об’єднатися добровільно і провести вибори голів ОТГ. Далі, до квітня цього року, прийматимуться лише пропозиції до перспективного плану розвитку територій. З квітня 2019 року до осені 2020-го (проведення виборів до місцевих рад) усі громади, які не об’єдналися добровільно, будуть об’єднані на підставі рішення Кабінету Міністрів України. І дороги назад вже не буде. Немає сподівання на те, що після президентських виборів щось зміниться, адже Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» приймався більшістю депутатів Верховної Ради України, а не Президентом. Ми маємо усвідомити: вибори до Верховної Ради та до місцевих рад України проходитимуть в умовах новостворених об’єднаних територіальних громад.  Депутати до районних рад обиратися не будуть, оскільки після 2020 року районні ради не діятимуть, так само, як і районні державні адміністрації.
Роз’яснення щодо процесу утворення ОТГ на території Кіровоградської області, зокрема на Світловодщині, спеціально для газети «Вісті Світловодщини» надав перший заступник голови обласної державної адміністрації Сергій Коваленко.
– Сергію Петровичу, є ще час у сільських громад на добровільне об’єднання?
– Обласна державна адміністрація приймає пропозиції від територій, і чим швидше вони надійдуть, тим швидше вони будуть опрацьовані. Обласні державні адміністрації зобов’язані підготувати нову модель об’єднаних територіальних громад. Метою є забезпечення їх можливістю самостійно здійснювати фінансово-господарську діяльність. Після виборів за новим адміністративно-територіальним устроєм в Україні у жовтні 2020 року ОТГ стануть самостійними. Критерії самодостатньої територіальної громади визначені Методикою формування спроможних об’єднаних територіальних громад області, де основними чинниками є і економічні, і демографічні характеристики. Створена громада повинна забезпечити повноцінну життєдіяльність усіх сфер, так як сьогодні це здійснюють міста обласного значення, бо за Законом вона прирівнюється за своїми функціями до міста обласного значення. ОТГ мають отримати такі ж права, як міста обласного значення, і такі ж обов’язки, щоб надавати послугу безпосередньо за місцем проживання громадян.
– Які характеристики закладено в Методику формування ОТГ області, аби вона була самодостатньою?
– Методика була розроблена із самого початку об’єднавчого процесу, і всі її складові є важливими. Дотримання Методики означає, що при створенні об’єднаної територіально громада мають бути враховані усі умови, які забезпечують виконання функцій нарівні з містами обласного значення. На початковому етапі усі громади, які пішли на добровільне об’єднання, мали підтримку і обласної державної адміністрації, і Кабінету Міністрів України, навіть при тому, що не всі вони були створені у відповідності до Методики. Та для того й існують до цього часу районні державні адміністрації, щоб супроводжувати і допомагати цим громадам. Цьому свідчать і наради при обласній державній адміністрації, куди разом із головами районних державних адміністрації запрошуються і голови ОТГ, аби спільно вирішувати проблеми, що виникають на тій чи іншій території. Ми маємо допомогти об’єднаним територіальним громадам  у 2019 році стати успішними.
– Окрім районних державних адміністрацій обласна державна адміністрація також тримає під контролем процес об’єднання. Мені стало відомо, що днями  відбулася зустріч представників двох потужних на сьогодні для Світловодщини громад – селища Власівки та Павлівської сільської ради. Метою зустрічі було обговорити можливість їх об’єднання. Ці дві громади сьогодні є бюд­жетоутворюючими для своїх територій
воутвореної громади буде такий, що призведе до можливого вилучення коштів до державного бюджету, в той час, коли і місту Світловодську, і, можливо, Світловодському району потрібно буде надавати базову дотацію з державного бюджету, аби ці території мали змогу покрити свої фінансові потреби. Чи можливий такий сценарій подальших подій, і на території Світловодщини з’явиться, так би мовити, незапланована об’єднана громада, яка не передбачена нині затвердженим перспективним планом?
– Ми зараз говоримо про умови Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад», коли це об’єднання здійснюється добровільно і відбувається утворення ОТГ. Цей процес ніякого відношення не має до перспективного плану. Це вже після об’єднання до перспективного плану вносяться зміни, якщо вони відбулися внаслідок виникнення тієї чи іншої об’єднаної територіально громади, вже постфактум. Головне – це створення ОТГ і отримання можливості прямих міжбюджетних відносин. Щодо того, щоб спочатку внести зміни, а потім проводити вибори, то тут не можна бути однозначним, оскільки обласна державна адміністрація відповідає за те, щоб вся територія Кіровоградської області була покрита моделлю спроможних громад. Не можна допустити, щоб об’єдналися багаті громади між собою, а бідні залишилися напризволяще. Тому ми і відпрацьовуємо перспективний план «з прицілом» на жовтень 2020 року щодо виборів виключно за моделлю спроможних, самодостатніх самоврядних громад, і ця модель має охоплювати всю Кіровоградську область.
– За перспективним планом, який є актуальний для нашої території нині, на Світловодщині мають бути три ОТГ: Світловодська, Глинська та Великоандруівська, яка вже створена. Також прораховано, що Глинська ОТГ не відповідає Методиці формування об’єднаних територіальних громад області і її створення буде економічно невиправданим. Чи є сьогодні вибір у жителів тих сільських рад, які у перспективі мали б створити Глинську ОТГ, куди їм приєднуватися, до Світловодської ОТГ чи до Великоандрусівської? 
– Перспективний план Світ­ло­вод­щини потребує коригування – це однозначно. Про це зазначає і голова Світловодської районної державної адміністрації Сергій Твердовський. Сьогодні окреслено роботу спільної робочої групи м. Світловодська, Світловодського району та Велико­андрусівської ОТГ для того, щоб спрогнозувати модель адміністративно-територіального устрою базового рівня, яка відповідатиме Методиці. За потреби, слід внести відповідні зміни до перспективного плану розвитку територій Кіровоградської області. І це потрібно робити.
– У цьому році Великоандрусівської ОТГ для забезпечення функціонування усіх сфер діяльності отримає понад 2 млн. грн. базової дотації з державного бюджету, що також свідчить про її несамодостатність. Якщо ті сільські ради, які мали б увійти до складу Глинської ОТГ, вирішать приєднатися до Світловодської об’єднаної громади, то чи залишиться Великоандрусівська громада у тому ж складі, в якому вона є сьогодні?
– На це питання у мене теж немає однозначної відповіді, оскільки спочатку має спрацювати безпосередньо територія: місто, район і Великоандрусівська ОТГ. Робочі групи спільно мають запропонувати ту модель, яка б влаштовувала усіх учасників об’єднавчого процесу. Передусім, потрібно самим собі дати відповідь на це питання, адже модель об’єднаної територіальної громади не є якийсь секретною справою. Потрібно прорахувати кожну із запропонованих моделей об’єднаних громади на предмет відповідності до Методики формування спроможних територіальних громад області. Методика – це не просто документ. Це, фактично, характеристика громади, чи здатна вона мати права і взяти на себе обов’язки міст обласного значення в усіх галузях: і в освіті, і в охороні здоров’я, і в культурі, і в житлово-комунальному господарстві, в соціальній сфері тощо.
– І на останок торкнуся питання, яке нині активно обговорюється жителями нашої області. Скільки, на Ваш погляд, має бути районів на території Кіровоградщини?
– Насамперед, треба завершити процес об’єднання територіальних гро­мад і лише тоді вирішувати, скільки в області буде районів. Сьогодні про це говорити зарано, адже може так статися, що в майбутньому будуть створені об’єднані територіальні громади, до складу яких ввійдуть сільсь­кі громади різних районів. Не може бути такого, що різні села однієї територіальної громади будуть належати до різних районів. Тож про те, скільки районів залишиться у Кіровоградській області і які – будемо говорити пізніше. Але сьогодні зрозуміло що для нашої області 21 район – це забагато.
Світлана Калугіна.

Поширити
"Вісті Світловодщини"