Сергій ТВЕРДОВСЬКИЙ: «СІЛЬСЬКІ ГРОМАДИ МАЮТЬ БРАТИ НА СЕБЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ І САМОСТІЙНО ГОСПОДАРЮВАТИ НА СВОЇЙ ЗЕМЛІ»

29 січня голова Світловодської районної держаної адміністрації Сергій Твердовський провів нараду, на якій були присутні сільські голови та землевпорядники сільських рад, керівники структурних підрозділів РДА, голова районної ради Роман Домбровський, його заступник Олексій Шаповал та інші. На нараді обговорили питання децентралізації, а також зміни та доповнення, що з’явилися у земельному законодавстві.
Процес децентралізації в Україні розпочався у 2015 році. Досить велика кількість територій скористалася можливістю створити об’єднані територіальні громади, і сьогодні є багато позитивних прикладів впровадження в життя цієї реформи. Та чимало громад ще живуть, так би мовити, по-старому і не поспішають щось змінювати. Це стосується і більшості сільських громад Світловодського району.
На території Світловодщини (м. Світловодськ та Світловодський район) створено одну територіальну громаду, затверджено перспективний план розвитку території щодо об’єднання. Цей план передбачає, що на нашій території планується створити три територіальні громади: Глинська (Іванівська, Захарівська, Глинська, Федірківська та Григорівська сільські ради), Світловодська міська територіальна громада (м. Світловодськ, смт. Власівка,  Миронівська, Озерська, Павлівська, Великоскельовска, Микільська сільські ради) і Великоандрусівська, яка вже існує (Великоандрусівська та Подорожненська сільські ради). До 2020 року усі громади, які ще не вступили у процес об’єднання, мають об’єднатися у відповідності до чинного законодавства, до затверджених перспективних планів та відповідно до Методики формування об’єднаних територіальних громад (далі – Методика). Саме через порушення Методики перспективні плани будуть змінюватися – об’єднані громади мають бути фінансово спроможні. Іншими словами, ті громади, у тому числі і створені, які не відповідають Методиці, будуть приєднані до інших, або ж до них приєднають інші сільські громади.
– Перспективний план розвитку територій  Світловодська та Світловодського району буде дещо відрізнятися від уже затвердженого – у цьому немає сумнівів. Я зазначав на Раді регіонального розвитку, яка відбулася нещодавно, і на сьогодні моя думка не змінилася: місто Світловодськ і Світловодський район мають бути єдиною територіальною громадою, – зазначив Сергій Твердовський, звертаючись до присутніх. – У Світловодському районі сьогодні проживає близько 9 тисяч населення (без Великоандрусівської територіальної громади). І хоч ми маємо не меншу кількість освітніх, культурних, медичних закладів тощо у порівнянні з іншими районами, та через малу кількість населення не можемо у повному обсязі використовувати кошти, які заробляємо, на розвиток, бо згідно із бюджетним Кодексом України відбувається вилучення коштів до державного бюд­жету – так звана реверсна дотація.  До того ж ми маємо досить розгалужену територію, тож логічним буде створити єдину об’єднану територіальну громаду із центром у Світловодську і зароблені кошти використовувати на її розвиток. А можливості у нас є, я в цьому переконаний, – додав керівник району.
Перший заступник голови районної державної адміністрації Наталія Гаври­люк, у свою чергу, повідомила, що Великоандрусівську об’єднану територіальну громаду внесено до 4 групи, які не відповідають Методиці і будуть приєднані до спроможної об’єднаної територіальної громади, або ж на завершальному етапі реформи приєднають до себе деякі сільські ради. Є й усі підстави вважати, що у разі добровільного об’єднання Глинсь­кої територіальної громади її також об’єднають із самодостатньою – або з Великоандрусівською ОТГ, або ж зі  Світловодською. Тоді на нашій території будуть створені дві територіальні громади.  А є ще й третій варіант – єдина Світловодська міська територіальна громада, до складу якої ввійдуть м. Світловодськ, смт. Власівка та усі сільські ради Світловодського району.
Сьогодні у територіальних громад ще є можливість вкотре обговорити це питання і остаточно визначитися, з ким вони хочуть об’єднатися.  І процес об’єднання потрібно починати з лютого-березня. Якщо ж цього не станеться, то громади втратять контроль над об’єднавчим процесом – цим буде зай­матися держава.
– 5-го грудня 2018 року  відбулася Рада місцевого самоврядування за участю Прем’єр-міністр України Володимира Гройсмана, на якій обговорювалося питання децентралізації. Усі ми маємо усвідомлювати: зворотного шляху немає. Сьогодні вже утворено 876 об’єднаних громад. У 2020 році  вибори до місцевих рад будуть проводитися за новим адміністративно-територіальним устроєм. До того ж Кіровоградщина, за новим планом, територіально поділена на три райони, і хоч Кіровоградська обласна державна адміністрація і не підтримала такий поділ, адміністративні зміни обов’язково відбудуться з урахуванням рішення як обласної ради, так і територій області.  До вашого відома, загалом в Україні планується створити 100 районів. Хочу зазначити, що межі областей залишаться незмінним. Сьогодні є доручення Прем’єр-міністра України обласним державним адміністраціям,  і на виконання цього доручення вже підписано план організації його виконання керівництвом області, в якому йдеться про те, що до 1 квітня 2019 року всі, хто причетний до децентралізаційних процесів, мають завершити розроблення перспективних планів формування територій громад області, передбачивши охоплення ними 100 відсотків територій з урахуванням міст обласного значення та положень Методики формування спроможних територіальних громад, сприяння щодо їх схвалення обласною радою та внесення на розгляд Уряду відповідних правових актів. Це означає, що найближчим часом обласна рада буде своїм рішенням вносити зміни, які надходитимуть від відповідних територій,  до Перспективного плану  Кіровоградської області.
т України №9441, яким пропонується внесення змін до Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Якщо відповідний закон буде прийнятий, то з дня, наступного за днем його опублікування, перспективні плани формування територій громад області розроблятимуться центральним органом виконавчої влади і затверджуватимуться Кабінетом Міністрів України. У зв’язку з цим в області активізувалася робота щодо внесення змін до Перспективного плану території Кіровоградщини та затвердження їх рішенням обласної ради. Тож ми очікуємо, що наші пропозиції, внесені до обласної ради у минулому році, будуть розглянуті і затверджені, – зазначила Наталія Гаврилюк.
Тож часу на добровільне об’єднання залишилося обмаль, але він ще є. Цим мають скористатися особливо ті громади, які бажають об’єднатися поза пропозиціями до перспективного плану розвитку території, тобто об’єднатися з тими сільськими радами, що територіально знаходяться в інших районах, як то в Знам’янському чи в Олександрійському.
Друге питання, яке було розглянуто на нараді – доповнення до земельного Кодексу України, згідно з якими з 1 січня 2019 року землі, які в минулому належали колективним сільськогосподарським підприємствам, переходять до власності тих територіальних громад, де ці КСП були розташовані.
Віднині сільські громади розпоряджаються ними самостійно. Це і землі сільськогосподарського призначення (окрім тих, які є приватною власністю), і господарські будівлі та двори, і польові дороги, і захисні лісосмуги. Ці доповнення присутнім роз’яснив в.о. начальника відділу у Світловодському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Андрій Чабанюк.  А це означає, що сільські ради вже самостійно зможуть вирішити питання з виділенням земельних ділянок, приміром, під кладовища, сміттєзвалища тощо.  Віднині сільські ради зможуть надавати земельні ділянки в оренду, у власність, розпоряджатися невитребуваними паями тощо.
Також державою було проведено нормативно-грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення, які розташовані за межами населених пунктів. Відтепер на сільські ради, нарівні з державною, покладається в обов’язки частково резервувати землі для потреб учасників АТО, які проживають на відповідній території, – повідомив Андрій Чабанюк.
– Переконаний, що ті зміни у земельному законодавстві, що вступили в дію з 1 січня цього року, мають велике значення для кожної територіальної громади та для її жителів, – наголосив Сергій Твердовський.
У зв’язку з цими голова районної державної адміністрації запропонував сільським головам активізувати роботу відповідних комісій, які при сільських радах розглядатимуть земельні питання.
Щодо того, як можуть сільські ради розпоряджатися захисними лісосмугами, присутнім роз’яснив директор ДП «Світловодський лісгосп» Олександр Ісаєв.
– В цьому році територіальні громади отримали додаткові повноваження. І це ще один крок до децентралізації. Сільські громади мають брати на себе відповідальність і самостійно господарювати на своїй землі, – завершуючи нараду, сказав Сергій Твердовський.
Світлана Калугіна