Сергій ТВЕРДОВСЬКИЙ: «СТВОРЕННЯ НВО БУЛО ПРАВИЛЬНИМ РІШЕННЯМ»

Як я і обіцяла в статті «Під загрозою виплата вчителям за престижність професії», («Вісті Світловодщини» №35 від 29.08.2019р.), редакція газети розпочала власне журналістське розслідування, аби з’ясувати, чому вчителям не була виплачена доплата за престижність професії за серпень 2019 року у повному обсязі, а нині мова йде про те, що і протягом навчального року ця щомісячна виплата буде зменшена. Були розіслані запити на відповідну публічну інформацію до Світловодської районної державної адміністрації та районної ради. Допоки чекаємо відповіді, я вирішила з’ясувати ще одне питання, яке сьогодні все частіше піднімається в освітніх та депутатських колах – доцільність створення в районі навчально-виховних об’єднань. З цим питанням я звернулася до тієї людини, яка брала безпосередню участь у процесі створення НВО – голови Світловодської районної державної адміністрації 2015-2019 років Сергія Твердовського.
– Пане Сергію, для чого були створені навчально-виховні об’єднання в районі, адже в системі управління освітніми закладами нічого не змінилося, а лише збільшилася штатна чисельність працівників і, відповідно, збільшилися витрати на їх утримання?
– Єдиною метою створення навчально-виховних об’єднань було зберегти усі навчальні заклади. Я, коли зустрічався з учителями, завжди наголошував, що за мого перебування на посаді голови районної державної адміністрації жодна школа не закриється і не зменшить своєї ступеневості. А втримати освітню мережу без змін можна було лише за умови створення НВО. І я поясню, чому.
Відповідно до нових норм, які були запроваджені в Україні два роки тому, кошти з державного бюджету виділяються на утримання лише тих освітніх закладів І-ІІІ ступенів, де навчається 100 і більше учнів. Також були введені нові норми щодо граничної чисельності учнів і в школах І-ІІ ступенів. Якщо ж кількість учнів у школах менша, аніж це визначено державними нормами, її утримання переходить на місцеві бюджети – районний та сільські. На той час в районі працювало 10 шкіл, які були окремими юридичними особами, і лише кілька з них по чисельності учнів відповідали державним нормам. Щоб самостійно утримувати кілька шкіл, ми повинні були виділити з місцевого бюджету мільйони гривень. Єдино правильним рішенням на той час було створити три юридичні особи – навчально-виховні об’єднання, де були визначені три опорні школи, а інші стали філіями, що дозволено чинним законодавством. Таким чином усі учні, які були розподілені між 10-ма школами, стали учнями 3-х освітніх закладів, що дало змогу збільшити їх чисельність, зберегти всі школи в районі і отримувати державну освітню субвенцію у повному обсязі.
Збільшення штатної чисельності в навчально-виховних об’єднаннях – це питання більш технічне. Є штатний розпис, відповідно до якого директори приймають працівників на роботу. На початку кожного навчального року при відділі освіти, молоді та спорту РДА проходить тарифікація, освітню мережу затверджують депутати на сесії районної ради. Тобто, директори шкіл чи відділ освіти, молоді та спорту РДА не можуть довільно збільшувати штатну чисельність працівників НВО. Ці питання регулює засновник – Світловодська районна рада.
Більше того, коли створювалися НВО, в майбутньому вони мали стати абсолютно самостійними у своїй господарській діяльності. Для здійснення контролю при кожному НВО була створена наглядова рада, куди ввійшли сільські голови, представники від учнівського та батьківського колективів, депутати місцевих рад та інші. Саме вона має здійснювати контроль за діяльністю дирекції НВО, у тому числі наглядати за фінансово-господарською та адміністративною діяльністю. Також про свою діяльність директори НВО звітують перед засновником.
Я пропонував депутатам районної ради не створювати окремо заклади, які будуть обслуговувати навчально-виховні об’єднання – методичний кабінет, господарську групу – а «віддати» на НВО методистів, інженерів, бухгалтерів, а разом з тим – і кошти, які їм належать: державну субвенцію, субвенцію з районного та місцевих бюджетів. Тоді кожен директор НВО розумів би, скільки коштів є у розпорядженні НВО, і міг би планувати витрати так, аби їх вистачило на заробітну плату вчителям, на різні доплати та премії, на харчування дітей чи на їх підвезення. Це питання районна державна адміністрація неодноразово виносила на обговорення депутатів; ми доводили, що фінансова та адміністративна автономність навчально-виховних об’єднань – це саме той новаційний, вольовий крок, який необхідно зробити, аби підняти якість освіти на вищий рівень. І це в нинішніх умовах для Світловодського району, на мою думку, єдино правильне рішення, якщо ми хочемо, щоб наші учні отримували якісні освітньо-виховні послуги, адже першочергове завдання освіти – навчати і виховувати дітей, підготувати їх на такому рівні, щоб вони були конкурентоспроможні під час вступу у вищі навчальні заклади на державну форму навчання. Та депутати не дослухалися до пропозицій районної державної адміністрації, пішли шляхом створення адміністративної системи управління освітніми закладами. От і маємо сьогодні нові структури – НВО, а систему управління залишили стару. Тому і виникає питання: для чого ми їх створювали, якщо нічого не змінилося, а для того, аби забезпечити їх діяльність – збільшили штатну чисельність обслуговуючих закладів: методичного кабінету, господарської групи. А головне – директори НВО не зацікавлені в тому, аби кошти використовувати економно, бо не впевнені, що вони залишаться в їх НВО. Більше того – вони навіть не знають, які кошти мають у своєму розпорядженні. А я хочу наголосити, що державна освітня субвенція – це ті кошти, які можуть бути перехідними на наступний рік, тобто, за умови економії, їх можна акумулювати і використати, приміром, на ремонти, у тому числі і капітальні, на поновлення матеріально-технічної бази тощо.
Через таке господарювання в освітній сфері ми маємо результат: окрім державної освітньої субвенції майже 90% районного бюджету виділяється на утримання освітньої галузі Світловодщини, на освіту виділяють кошти сільські ради, а їх все одно не вистачає, і з кожним роком все більше і більше.
Звісно, можна було б не створювати НВО, визначити опорні школи, а всі інші привести у відповідність до вимог чинного законодавства в частині їх наповнюваності – так проблем менше. Але тоді необхідно було б знизити ступеневість в Озерському та Захарівському НВК, де навчається менше 100 дітей. Та й деякі школи І-ІІ ступенів могли б стати початковими.
Сподіваюся, тимчасова депутатська комісія з питань вивчення стану розвитку освітянської галузі, яка створена у травні цього року, досконало вивчить ситуацію, що склалася на сьогодні в освіті, і внесе свої пропозиції щодо вирішення проблемних питань. Також сподіваюся на те, що спільними зусиллями районна рада та районна державна адміністрація знайдуть можливість і надалі виплачувати учителям доплату за престижність професії за максимальною шкалою, як це було впродовж останніх чотирьох років.
Я переконаний, що створення НВО – було правильним рішенням. Але реформи не можна проводити на половину. Якщо ми вже ввійшли в цей процес, а я маю на увазі не лише Світловодський район, а Україну в цілому, то маємо все робити системно. Тоді і результат буде, і коштів вистачатиме, – сказав Сергій Твердовський, відповідаючи на поставлене питання.
Розмову записала Світлана Калугіна.