Сергій ТВЕРДОВСЬКИЙ: «Я переконаний: на нашій території будуть створені спроможні територіальні громади»

Рано чи пізно владі доведеться переходити до адміністративних методів об’єднання територіальних громад у рамках адміністративно-територіальної реформи, так, як це раніше відбулося в інших країнах Європи. І цей етап уже, фактично настав – 10 лютого завершився процес прийняття ЦВК документів щодо виборів ОТГ, які добровільно виявили бажання об’єднатися. Та у територіальних громад є ще час внести свої пропозиції до Перспективних планів формування територій, якщо такі виникнуть. Ці пропозиції до Кабміну мають надійти до 1 квітня цього року. Щодо Кіровоградщини, то сесія обласної ради, де, ймовірно, розглядатимуться пропозиції щодо внесення змін до вже затвердженого Перспективного плану формування територій області (далі – Перспективний план), відбудеться 28 березня.
За дорученням обласного керівництва 14 лютого голова районної державної адміністрації Сергій Твердовський провів спільне засідання робочих груп з питань добровільного об’єднання територіальних громад міста Світловодська, Світловодського району, Власівської селищної ради та Великоандрусівської ОТГ.
– Згідно із затвердженим Кабінетом Міністрів України Перспективним планом, на території Світловодщини мають бути створені три об’єднані територіальні громади: Світловодська (м. Світловодськ, селище Власівка, Миронівська, Озерська, Павлівська, Великоскельовська і Микільська сільські ради), Глинська (Іванівська, Захарівська, Федірківська, Глинська і Григорівська сільські ради) і Великоандрусівська, яка вже створена (Великоандрусівська і Подорожненська сільські ради). Сьогодні вже зрозуміло, що Великоандрусівська територіальна громада не відповідає Методиці формування спроможних об’єднаних територіальних громад області (далі – Методика). Тому ця громада має вчинити всіх заходів, аби Методика була дотримана (запросити до приєднання інші сільські ради, або ж приєднатися до іншої об’єднаної територіальної громади).
Сьогодні перед керівництвом районної державної адміністрації поставлено завдання провести спільні засідання робочих груп територіальних громад, аби надати пропозиції щодо внесення змін, щоб об’єднані громади відповідали Методиці і були самодостатніми, – сказав Сергій Твердовський, звертаючись до присутніх. – Зважаючи на це, пропоную ще раз обговорити існуючий Перспективний план та скористатися можливістю внести до нього зміни. Після 1 квітня такої можливості вже не буде – об’єднання територіальних громад здійснюватиметься адміністративним методом і у 2020 році цей процес буде завершено. На мою думку як голови районної державної адміністрації, враховуючи соціально-­економічний потенціал нашої території, Світловодськ, Світловодський район та Великоандрусівська ОТГ мають об‘єднатися в одну територіальну громаду. Це буде і соціально, і економічно самодостатня громада, яка матиме перспективу розвитку, – зазначив керівник району.
Голову райдержадміністрації доповнила його перший заступник Наталія Гаврилюк. Вона проаналізувала стан соціально-економічного розвитку м. Світловодська разом із смт. Власівка та Світловодського району разом із Великонадрусівською ОТГ; на прикладах пояснила, за яких умов наша територія може стати самодостатньою після завершення об’єднавчого процесу.
Нарада була побудована у форматі обговорення – кожен присутній, чи то сільський голова, чи член робочої групи, міг висловити свою думку щодо того, яким має бути Перспективний план нашої території.
Член робочої групи м. Світловодська Олександр ВОЗНИЙ: «Робоча група Світловодська не раз обговорювала питання добровільного об’єднання територіальних громад. Як результат цієї роботи, було розіслано запрошення до об’єднання смт. Власівці та усім сільським радам Світловодського району. На жаль, ми не отримали жодної позитивної відповіді. Наша думка не змінилася і сьогодні: ми вважаємо, що Світловодськ, смт. Власівка та сільські ради Світловодського району мають створити одну об’єднану територіальну громаду з центром у м. Світловодськ». Олександра Возного підтримали й інші члени робочої групи м. Світловодська, які були присутні на засіданні.
Анатолій БАБАЧЕНКО, Власівський селищний голова, висловив цілу низку претензій до міської влади щодо розвитку інфраструктури селища, утримання закладів соціальної сфери сьогодні, і від імені Власівської громади запропонував внести до Перспективного плану такі зміни, аби селище Власівка стало самостійною адміністративною одиницею.
Володимир ЩУКІН, Микільський сільський голова: «Пропоную підтримати пропозицію нашої громади і внести зміни до Перспективного плану в частині формування Глинської ОТГ. Оскільки, в результаті впровадження освітньої реформи, вже створено комунальний заклад «Ліцей «Надія», до складу якого ввійшли навчальні заклади Григорівки і Микільського, ми пропонуємо Микільську сільську раду приєднати до майбутньої Глинської ОТГ. Це буде логічним кроком з огляду на те, що Григорівська сільська рада, за затвердженим Перспективним планом, входить до Глинської ОТГ».
Микола ПАНАСЕНКО, Павлівський сільський голова: «У Павлівській громаді думки розділилися: частина громади бачить перспективу в об’єднанні із м. Світловодськ, частина – в об’єднанні із Власівською селищною радою. Звичайно, об’єднання зі Світловодськом є можливим лише тоді, коли жителі нашої громади відчують до себе повагу. Я зараз говорю про міське сміттєзвалище, яке розташоване на території нашої сільської ради. Вважаю, те, що там відбувається, – це зневага до жителів Павлівської громади. Єдиної думки на сьогодні у нас немає, але моя особиста думка – Світловодський район має бути єдиною територіальною громадою без міста Світловодська».
Аріф РІЗАЄВ, Глинський сільський голова: «Моя пропозиція – залишити Перспективний план таким, яким він є, лише внести зміни в частині формування Глинської ОТГ. Дійсно, виправданим буде ввести до складу Глинської ОТГ Микільську сільську раду».
Володимир ДЖУЛАЙ, Федірківський сільський голова: «Федірківська громада звертається до керівництва району і області не поспішати з об’єднанням. Давайте дочекаємося виборів Президента України, депутатів Верховної Ради, а потім будемо приймати якісь рішення. Головне, аби ті рішення були на користь людей, на розвиток території. Наша пропозиція – залишити Перспективний план таким, яким він є сьогодні, але підтримати пропозицію Микільського сільського голови ввести до складу Глинської ОТГ Микільську сільську раду».
Роман ДОМБРОВСЬКИЙ, голова Світловодської районної ради: «Наразі ми живемо у нелегкий час – у час реформ. Нам сьогодні слід зробити відповідальний крок, і він має бути виваженим. Ми і зібралися для того, аби ще раз обговорити процес об’єднання територіальних громад, висловити свою думку і почути один одного, щоб потім не було нарікань, що ми десь щось недопрацювали. Особисто моя позиція – внести до Перспективного плану зміни в частині формування об’єднаних територіальних громад. Їх має бути дві: Світловодськ із селищем Власівка – це одна ОТГ, і села Світловодського району разом із Великоандрусівською ОТГ – друга об’єднана територіальна громада. Наголошую – це особисто моя позиція».
Анатолій ФЕЩЕНКО, Миронівський сільський голова: «Моя думка, яка сьогодні збігається із більшістю думок сільських голів, – залишити Перспективний план без змін, але підтримати пропозицію Микільського сільського голови, якщо Микільська громада бачить себе у складі Глинської ОТГ».
Сергій МОГИЛЬНИЙ, Великоскельовський сільський голова, зазначив, що на сьогодні у нього пропозицій ніяких немає, але він займає чітку позицію: Великоскельовська сільська рада не повинна іти на об’єднання із м. Світловодськ.
Віталій ФЕДОРУС, Озерський сільський голова: «Для Озерської громади немає принципового значення з ким об’єднуватися. Та якщо об’єднання не уникнути, то моя пропозиція – внести зміни до Перспективного плану в частині формування Глинської ОТГ – приєднати до неї Микільську сільську раду».
Цю пропозицію підтримали й Іванівський та Захарівський сільські голови Андрій РУБАНЕНКО, Віктор ГАРБУЗ та представник Великоандрусівської ОТГ Ольга МІЗЕНЕЦЬ.
Олексій ШАПОВАЛ, заступник голови районної ради: «Будь-яка реформа проводиться для того, аби покращити ситуацію. Я переконаний, всі ми усвідомлюємо, що дві реформи – децентралізація влади і адміністративно-територіальна реформа – мають впроваджуватися паралельно. І ми практично дійшли до того, що треба приймати остаточне рішення, якими мають бути об’єднані громади на нашій території. Моя пропозиція така: залишити той Перспективний план, який уже затверджено Кабінетом Міністрів по нашій території, із пропозицією Микільського сільського голови Володимира Щукіна. А чи будуть створені об’єднані територіальні громади за цим Перспективним планом – вирішуватиме Кабінет Міністрів України з урахуванням їх спроможності».
Анатолій МІРОШНИК, депутат районної ради: «Я вважаю, нам не слід покладатися на Кабінет Міністрів України, а надати таку пропозицію до Перспективного плану, аби ОТГ, які будуть створені, мали перспективу розвитку. Ми зараз повинні думати за наших людей, за створення для них кращих умов життя. А це можливо, на мою думку, коли на території Світловодського району буде створена єдина об’єднана територіальна громада разом із селищем Власівка. Місто Світловодськ має залишитися самостійною громадою».
Віктор БУРЛАКА, голова громадської ради при Світловодській районній державній адміністрації: «На засіданнях громадської ради неодноразово обговорювалося питання об’єднання територіальних громад на території Світловодщини. Думка членів громадської ради – підтримати ініціативу голови районної державної адміністрації Сергія Твердовського і створити на нашій території одну об’єднану територіальну громаду, куди ввійдуть Світловодськ, селище Власівка, Великоандрусівська ОТГ та села Світловодського району. Я висловлюю думку членів громадської ради: потрібно думати за всіх людей, які проживають на території Світловодщини, і створювати для них рівні умови проживання. Я переконаний, що ми виберемо достойного керівника громади, який однаково дбатиме про добробут людей, як сільських, так і міських».
Надія НЕВКРИТА, Григорівський сільський голова: «Моя пропозиція – села Світловодського району – єдина об’єднана територіальна громада без м. Світловодськ».
Свою думку з цього питання висловила і перший заступник голови РДА Наталія ГАВРИЛЮК: «Як людина, яка третій рік займається соціально-економічними та фінансовими питаннями Світловодського району, хочу сказати: сьогодні спроможно прожити, об’єднавши в одну ОТГ десять сільських рад району. Ви також це розумієте на прикладі останніх двох років. У 2018 році Світловодський район був самодостатньою територією, вилучення до Державного бюджету було 1млн. 300 тис. грн. Це ті кошти, які ми віддали, так би мовити, до спільної казни. У цьому році вилучення буде у розмірі 2 млн. 500 тис. грн. Це свідчить про наш розвиток уже сьогодні. Переконана, ми зможемо розвиватися і надалі. Я вважаю, що на території Світловодщини має бути створені три об’єднані територіальні громади: Великоандрусівська, яка вже існує, Світловодська, до складу якої ввійдуть м. Світловодськ і селище Власівка, і третя громада – у складі десяти сільських рад Світловодського району. Адміністративний центр можна створити, приміром, у с. Микільське. Це виправдано і економічно, і географічно. У нас вистачить коштів, аби така громада стала спроможною, аби розвивати всі 10 сільських рад. Великоандрусівська ОТГ, яка не відповідає Методиці, згодом буде приєднана або ж до Світловодської ОТГ, або ж, умовно кажучи, до Микільської. Це особисто моя думка». Наталію Іванівну підтримав і Анатолій Мірошник.
Підводячи підсумок засідання, Сергій ТВЕРДОВСЬКИЙ зазначив, що більшість сільських рад висловили дві пропозиції: залишити Перспективний план без змін за винятком приєднання Микільської сільської ради до Глинської ОТГ; створити на базі 10-ти сільських рад єдину об’єднану територіальну громаду, залишити Великоандрусівську ОТГ і Світловодську. Усі пропозиції будуть направлені до обласної державної адміністрації на розгляд та для прийняття відповідного рішення.
– Я переконаний: на нашій території будуть створені спроможні територіальні громади», – завершуючи засідання, сказав Сергій Твердовський.
Світлана КАЛУГІНА.

Поширити
"Вісті Світловодщини"