Сезон подачі води розпочато!

4 квітня 2017 року в управлінні каналу Дніпро-Інгулець відбулася значима і довгоочікувана для всіх працівників подія – 29-ий пуск води.

Аби це стало можливим, бригада механічної наладки під керівництвом Олександра Швеця та працівники першої насосної станції під керівництвом начальника Сергія Бурлаки і його заступників – інженера-електрика В’ячеслава Мавриця та інженера-механіка Ігоря Бобика протягом півроку готувалися до цього – перевіряли технічне обладнання, проводили поточні ремонти.
На пуск каналу Дніпро-Інгулець приїхали гості: заступник голови облавної державної адміністрації Андрій Коломійцев, голова Світловодської районної державної адміністрації Сергій Твердовський, радник міського голови м. Кривий Ріг Григорій Вербицький, голова міжвідомчої комісії басейну р. Інгулець, начальник Дніпропетровсь­ко­го обласного управління вод­них ресурсів Володимир Добринін, заступник начальника басейнового управління Південного Бугу Ігор Лоць, начальник Кіровоградського обласного управління водних ресурсів Ігор Житомирський, сільський голова с. Велика Скельова Сергій Могильний, начальник ПМК-68 Борис Нечипорук, начальник Олександрійського МУВГ Василь Вольф, представники громадських організацій та інші.
Відсвяткувати цю радісну подію прийшли й учні Великоскельовської школи, які прикрасили огорожу русла каналу блакитно-жовтими кульками.
Урочистості з нагоди 29-ого пуску каналу Дніпро-Інгулець відкрив виконуючий обов’язки управління каналу Олександр Панченко. Він, перш за все, повідомив, що з вересня 2016 року по березень 2017 на першій насосній станції здійснили ремонт усього обладнання, провели пусконалагоджува­льні роботи. Спеціалісти пра­цювали з повною відповідальністю, усвідомлюючи, що від їхньої роботи залежать тисячі жителів південних регіонів України.
– Дніпровська вода розпочинає свій далекий шлях із головної насосної станції управління каналу Дніпро-Інгулець і 33 кілометри тече по штучному руслу, а перед м. Олександрія вливається у річку Інгулець, – звертаючись до присутніх, зазначив Олександр Панченко. – Потім вона потрапляє в Олександрійське, в Іскрівське і в Карачунівське водосховища, наповнюючи їх та промиваючи. Після Карачунівського водосховища дніпровська вода тече руслом річки Інгулець у Миколаївську область до м. Снігурівка, де встановлені насосні станції. За допомогою них нашу воду можна використовувати для зрошення посівів Миколаївської та частини Херсонської областей. Тож перебільшити значимість сьогоднішньої події – початок подачі води – дуже важко. Недарма щороку на свято, приурочене початку роботи каналу, до нас, за традицією, приїздять наші друзі – всі, хто так чи інакше причетний до цієї урочистої події.
Олександр Панченко та заступник начальника управління каналу Дніпро-Інгулець Віктор Бурлака представили і запросили до слова гостей, які щиро бажали колективу управління сталої роботи.
Зокрема, заступник голови обласної державної адміністрації Андрій Коломійцев, привітавши усіх присутніх із значимою для всієї області подією, зазначав, що управління каналу Дніпро-Інгулець є важливим інфраструктурним об’єктом не лише для Кіровоградщини. Успіх великого господарського комплексу Миколаївської, Херсонської та Дніпропетровської областей у великій мірі залежить від нашої води.
– Я пишаюся людьми, які тут працюють нині, які побудували канал у далекому 1988-ому році, пишаюся тим, що і сьогодні цей об’єкт не втратив своєї важливості для нашої країни і продовжує працювати на благо наших людей і розвитку економіки України. Вітаю всіх нас із цим святом, – сказав Андрій Коломійцев.
Від імені усієї світловодської громади працівників управління каналу Дніпро-Інгулець привітали голова районної державної адміністрації Сер­гій Твердовський та голова районної ради Роман Домбровський. Вони наголосили, що 29 років поспіль колектив управління робить все для того, аби забезпечити водними ресурсами не лише Кіровоградську, а й ті області України, які цього потребують – Дніпропетровську, Миколаївську та Херсонську; забезпечує ро­­боту потужних підпри­єм­ств промисловості та меліоративної системи нашої держави.
Очільники району побажали колективу управління успіхів у їхній вкрай потрібній роботі, а також спокою в родинах і миру.
Звертаючись до присутніх, радник міського голови Кривого Рогу Григорій Вербицький сказав: «Кривий Ріг – це степове місто протяжністю 126 км. Власної води у нас немає, тож ще за радянської влади було побудовано два канали: «Дніпро-Кривий Ріг», який забезпечує 2/3 потреб міста у воді, та канал Дніпро-Інгулець, який постачає решту води. З річки Інгулець воду бере також місто Жовті Води Дніпропетровської об­ласті та ряд великих промислових підприємств інших областей. На жаль, природа створила річки Інгулець і Саксагань таким чином, що замість джерел питної вони є джерелами солоної води. Для того, щоб цю воду можна було пити, її треба розбавити дніпровською водою. Саме це і робить канал Дніпро-Інгулець, завдяки фінансуванню із державного бюджету та тих промислових підприємств, які користуються дніпровською водою. Співпраця держави, промислового Кривбасу і аграріїв Кіровоградщини, Дніпропетровщини, Херсонщини та Миколаївщини дає поштовх життю каналу, а також тим територіям, на яких він розташований, і сприяє екологічному оздоровленню р. Інгулець. Тож, в добрий час, шановні працівники управління каналу Дніпро-Інгулець. Ваша робота вкрай необхідна людям, які живуть за сотні кілометрів, – завершив свій виступ Григорій Павлович.
Виступаючі неодноразо­во підкреслювали важливість роботи каналу, що робить цю подію дійсно значимою і святковою. Са­ме дніпровська вода наповнює Інгулецьку зрошувальну систему, яка була збудована у 50-их роках. Раніше ця система забезпечувала зрошування 60 тис. га сільськогосподарських угідь на території Миколаївської та Херсонської областей. На той час це була найбільша зрошувальна система у Європі. Крім того, канал забезпечував жителів Миколаєва питною водою. І хоч сьогодні м. Миколаїв отримує питну воду за іншою схемою, сільськогосподарські угіддя й нині зрошуються саме водою із Дніпра.
Чим ще важлива
робота каналу
Дніпро-Інгулець?
Так сталося, що вода р. Інгулець є забрудненою через надмірну місткість хлоридів та інших мінералів і хімічних сполук. Для того, аби була змога зрошувати сільськогосподарські поля, слід промити русло Інгульця і наповнити Карачунівське водосховище. Канал Дніпро-Інгулець виконує роль постачальника чистої води. Оздоровлення річки Інгулець має велике значення і для нашої області – на Кіровоградщині також існують зрошувальні системи, найбільша – на підприємстві «Украгропром», яке працює на території Олександрійського району.
А ще саме завдяки роботі каналу Дніпро-Інгулець Іскрівське водосховище в змозі повністю замінити воду, що значно підвищує її якість, адже цю воду вживають жителі Бобринця Кіровоградської області.
Про важливість роботи каналу Дніпро-Інгулець говорив і заступник начальника басейнового управління Південного Бугу Ігор Лоць.
Він зазначив, що водокористувачі Миколаївщини чекають воду, бо вже розпочалося зрошування. Є замовлення з 15 квітня на дніпровську воду по зрошувальній системі, яка здійснює зрошування майже на 103 тис.га поливної землі, що становить близько 50% від загальної кількості зрошувальних земель по області. Тож оздоровлення річки Інгулець має вкрай важливе значення для Миколаївської області, бо від цього залежить економічний розвиток цієї території.
– Від усіх жителів Миколаївщини я вітаю працівників управління каналу Дніпро-Інгулець із початком подачі води. Повірте, це і наше свято, – сказав Ігор Степанович.
З особливим задоволенням про управління говорив Великоскельовський сільський голова Сергій Могильний. На цьому під­приємстві працюють, переважно, великоскельовчани, а коли у селян є робота, живе і село. Велика Скельова – єдине соло у Світловодському районі, де народжуваність перевищує смертність. Люди не покидають село у пошуках кращої долі, залишається молодь, народжуються дітки…
– Ми раді такому сусідству, адже якщо у громади виникають проблеми, ми вирішуємо їх спільно з керівництвом управління каналу Дніпро-Інгулець. Велика за це їм подяка. Управління також забезпечує немалі надходження до бюджетів різних рівнів, ремонтує дороги, сприяючи розвитку ін­фраструктури нашого села, – наголосив Сергій Оникійович.
Слід зазначити, що вздовж Карачунівського водосховища розташовані ряд рекреаційних зон – бази відпочинку, дитячі табори оздоровлення тощо. Це значно погіршує стан води, і її заміна дніпровською водою, яку подає канал Дніпро-Інгулець, просто необхідна.
Та головним замовником дніпровської води є підприємства асоціації «Укррудпром», які працюють на території Кривбасу. Саме зараз, коли гірничодобувні підприємства скидають в Інгулець свої оборотні води, вкрай необхідно здійснити промивку річки, аби шкідливі речовини та мінерали не потрапили на поля під час їх зрошування. Промивка русла річки Інгулець здійснюється паралельно з її екологічним оздоровленням. У нинішньому році за Регламентом канал Дніпро-Інгулець планує подати 120 млн. кубометрів дніпровської води, з них 15 млн.м3 – за рахунок Держводагентства України та 105 млн.м3 – за договорами з підприємствами Кривбасу. Тож побажаємо усім працівникам управління каналу Дніпро-Інгулець успіхів у роботі.

Світлана Калугіна.