ЩО КОРИСНО ДОДАВАТИ У ЧАЙ?

Різноманітність способів чаювання вражає уяву.
Перше що приходить на думку – це, звичайно, чай з лимоном. Справа в тому, що в поєднанні з лимоном посилюються поживні, цілющі властивості чаю; він краще відновлює втрачені сили, угамовує спрагу. Чай з лимоном полюбляють, як правило, у спекотних країнах – і Індії, Єгипті, Ірані, Туреччині.
Не менш ніж з лимоном, популярний і чай з молоком. Особливо досягли успіху в цьому жителі Туманного Альбіону. І не дарма, адже саме суміш чаю і молока або вершків дуже легко засвоюється людським організмом і, крім того, має зміцнювальну і стимулюючу якостями. Чайномолочний мікс – хороший профілактичний засіб для хворих на серцеві і ниркові захворювання, а також при виснаженні нервової системи.
А ось монголи п’ють чай з маслом.
Ще більше, ніж лимон і молоко, змінюють природний аромат і смак чаю різні прянощі. У гарячому чаї прянощі загострюють свій власний аромат, який часто не має нічого спільного з чайним ароматом.
Абсолютно нешкідливо для наших широт вживання чаю з м’ятою перцевою, кмином, бадьяном, імбиром і запашним і гірким перцем. А ось постійне вживання таких прянощів, як кардамону, гвоздики, мускатного горіха, може викликати посилену дію або подразнення органів внутрішньої секреції, в результаті чого може наступити депресія. Саме тому вживають прянощі з чаєм у вкрай малих дозах і рідко.
Не таке радикальне, як з прянощами, є вживання чаю з різними фруктами. Фрукти не викликають ніяких погіршень поживних і цілющих властивостей чаю, навпаки – ці властивості посилюються і доповнюються. Зазвичай в чай додають родзинки, яблука або натуральні соки.
Цукор. Це слово, здавалося б, є невід’ємним супутником слова «чай». А як насправді? Далеко не скрізь підсолоджують чай. Це роблять лише в Європі і подекуди на Близькому Сході.
Доданий в невеликій кількості, цукор покращує смак чайного настою, а от надто великі дози заглушають неповторний чайний аромат, вбивають вітамін В1 і погіршують смак.
Тому доцільно пити чай з дуже невеликою кількістю цукру. Що ж стосується цукерок, шоколаду та східних солодощів, то слід пам’ятати, що всі вони містять цукор і ряд пахучих речовин, що, природно, заглушає природний ніжний аромат чаю. Дуже сумнівно, що можна отримати справжню насолоду від чаю, заїдаючи його цукерками. А ось пити несолодкий чай після того, як солодощі вже з’їли, значно краще. Найкраще пити чай з чистого, сухого і позбавленого сторонніх запахів фарфорового посуду. Чай повинен бути гарячим, але не потрібно ним обпалюватися. Маленькі ковтки і затримка чаю в порожнині рота запобігають потраплянню надто гарячої рідини в стравохід і шлунок.
Чай охолоджений втрачає свій аромат і смак. Також не варто надовго залишати чай у відкритій чашці і вже тим більше наливати чай в блюдце – це збільшує поверхню випаровування, а значить – послабить аромат.