Що робити з опалим листям?

З настанням осені на садовій ділянці накопичується багато опалого листя. Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна.
На превеликий жаль, українці рідко надають цьому уваги. При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. У тліючому, без доступу кисню, листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання.
Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.
Збір листя восени – трудомістка робота, яка займає багато часу і сил. Крім того, від зібраних листя потрібно якось позбутися або знайти місце для їх зберігання. Ось кілька порад щодо вирішення цієї проблеми.
1. Зробіть листовий перегній. Це чудовий засіб поліпшення ґрунту, хороша мульча і підкислювач для вирощування рослин-ацидофілів.
2. Розкидайте вологе листя на вільних ділянках ґрунту. Вони будуть природною мульчею, яка зупинить ріст бур’янів, вивітрювання ґрунту і вимивання з неї мінеральних речовин. Навесні перепріле листя потрібно буде зібрати граблями, або перекопати з ґрунтом.
3. Використовуйте листя для компосту. Частина опалого листя, попередньо подрібнивши, додайте до компостної купи, особливо якщо ви вже заклали туди у великій кількості зелені садові та овочеві відходи. Листя стануть грубим матеріалом, який урівноважить в компості зелені відходи.
4. Застосовуйте сухе листя як утеплюючий і теплоізолюючий матеріал для укриття на зимовий період гортензії, троянди та інших кущів, які бояться морозів.
5. Застосуйте ефективний спосіб прибирання листя з газону. З настанням сухої погоди пройдіться по них газонокосаркою, попередньо знявши кошик. Подрібнене листя залишиться на траві і незабаром просто розчиниться в ґрунті, при цьому поліпшивши його складу.
6. Опале листя листопадних дерев подрібніть і перемішайте з однорічними бур’янами. У бур’янів видаліть коріння, квіти і насіння. Покладіть суміш у пластиковий пакет і поставте для компостування. Час від часу струшуйте пакет або перемішуйте його вміст. Коли розкладання закінчиться, ви отримаєте хороший дрібний ґрунт для вирощування кімнатних рослин і розсади.
7. Використовуйте опале листя для декору. Зберіть найбільш оригінальні і красиві листки і зробіть з них осінні декоративні композиції. Також їх можна використовувати для занять з дітьми.