Щоб було затишно в оселі

Щорічно в Україні виникають нещасні випадки через необережне поводження з газом. Повідомлення про отруєння чадним газом та вибухи побутового газу у багатоповерхівках і приватних будинках звучать з екранів телевізорів та зявляються на шпальтах газет.

У чому ж полягає реальна причина нещасних випадків?

Найчастіше причиною неприємних інцидентів є низький рівень знань правил безпеки поводження з обладнанням користувачів газу. Люди не знають ні як правильно користуватися газовим пристроєм, ні як воно повинно бути змонтовано, ні основні очевидні ознаки відхилень у роботі устаткування, а іноді просто нехтують правилами безпеки користування газовими приладами.

Наприклад, останній нещасний випадок з летальним наслідком стався 8 січня 2017 року, за адресою: м. Кропивницький, вул. Джерельна, буд.79, кв.З. Причиною стало користування самовільно встановленним проточним газовим водонагрівачем при закритому ганчір’ям вентканалі та неправильне влаштування відводу продуктів згоряння від газового приладу. Наслідком нещасного випадку стала смерть власника квартири.

Світловодське управління з експлуатації газового господарства нагадує основні властивості природного газу та Правила користування газом в побуті: Газ не має кольору і запаху. Для виявлення витоків в газ додають речовину зі специфічним запахом. Газ не токсичний, але при накопиченні в приміщенні за рахунок витиснення повітря може викликати задуху.

Наявність у приміщенні продуктів згорання можуть призвести до отруєння. Потрібно постійно слідкувати за працездатністю димових та вентиляційних каналів та періодично їх чистити.

Газ в суміші з повітрям вибухонебезпечний. Природний газ легше за повітря в два рази, при витоку він піднімається і накопичується у верхній частині приміщення.

Кожен користувач природного газу повинен знати, що заборонено:  користуватися несправними газовими приладами, користуватися газовими приладами при наявності витоку газу; залишати без нагляду працюючі газові прилади які не мають автоматику безпеки; застосовувати вогонь для виявлення витоку газу. В приміщенні, де відчувається запах газу, не запалювати сірників, не вмикати/вимикати електричні прилади до ліквідації витоку газу; прив’язувати до газопроводу мотузок і навантажувати його; сушити білизну над газовою плитою; закривати вентиляційні канали або захаращувати їх; експлуатувати газові прилади при закритій квартирці та відсутності тяги у димовому і вентиляційному каналах; використовувати для сну приміщення, де встановлені газові прилади; проводити самостійний ремонт, перенесення або установку газових приладів; самостійно проводити ремонт та реконструкцію димових та вентиляційних каналів. Дані роботи виконуються тільки спеціалізованими підприємствами.  При витоку газу необхідно негайно вимкнути газові прилади, провітрити приміщення і викликати аварійну службу газового господарства за тел. «104».

Основні причини відсутності тяги — несправність димоходу чи вентиляційного каналу, засмічення, нещільність, вологість; відсутність трикратного повітрообміну, тобто в приміщенні, де встановлені газові прилади, вікна не обладнані кватирками або фрамугами, у дверях відсутній зазор, площею 0,02м2, а в вентиляційних каналах встановлені витяжки з примусовою тягою, що заборонено Правилами безпеки та Державними будівельними нормами.

Власники газових мереж, у тому числі побутові споживачі та власники внутрішньобудинкових систем газопостачання, відповідають за експлуатацію цих мереж та їх складових, згідно чинного законодавства. Для забезпечення справного стану, належної і безпечної експлуатації внутрішньобудинкової (внутрішньоквартирної) системи газопостачання, газових приладів та димовентиляційних каналів необхідно проводити відповідний комплекс заходів. Заходами спрямованими на ідтримку справного стану внутрішньобудинкової (внутрішньоквартирної) системи газопостачання та газових приладів, належної і безпечної експлуатації є технічне обслуговування. Технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будівель, комунально-побутових об’єктів невиробничого характеру здійснюється відповідно до вимог документації з експлуатації заводів виробників газового обладнання на договірних засадах. Власник повинен мати укладений договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкової (внутрішньоквартирної) системи газопостачання та газових приладів. Платником робіт за договором, що укладається між замовником – власником (в тому числі побутовим споживачем) і суб’єктом господарювання, що має дозвіл на виконання таких робіт, є замовник таких робіт. Пам’ятайте, що через необережність і халатність можна втратити не лише майно, дах над головою, але і дорогоцінне життя.

Адміністрація Світловодського УЕГГ