Щодо медобслуговування населення смт. Власівка

30 серпня 2018 року сесія Власівської селищної ради, де планували за участю громади розглянути питання змін щодо медичного обслуговування населення, не відбулася через відсутність кворуму, але селищний голова А. Бабаченко запропонував обговорити це питання. За запрошенням селищного голови я виступив перед громадою смт. Власівка та відповів на безліч запитань щодо надання медичної допомоги населенню. Питання стосувалися як надання медичної допомоги на первинному, так і на вторинному рівнях.
У 2013 році було відокремлено від Світловодської ЦРЛ та утворено комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Світловодськ», який має основні повноваження з медичного обслуговування населення, у тому числі і жителів селища Власівка.
Згідно з наказом МОЗ України від 19 березня 2018 року №504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги», працівники амбулаторії №6 ЦПМСД м. Світловодськ повинні проводити такі лабораторні та інструментальні дослідження: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою; загальний аналіз сечі; глюкоза крові; загальний холестерин; вимірювання артеріального тиску; електрокардіограма; вимірювання ваги, зросту, окружності талії; швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ, вірусні гепатити.
Саме сімейний лікар, відповідно до протоколів лікування, повинен обстежити пацієнта та провести вищевказані дослідження.
Згідно з вимогами даного наказу та у зв’язку з перетвореннями, які відбуваються в галузі медицини, ще у квітні 2018 року ми повинні були переглянути структуру надання вторинної медичної допомоги на території смт. Власівка. Світловодська ЦРЛ забезпечує надання необхідного обсягу вторинної медичної допомоги населенню м.Світловодська, у тому числі і Власівки, та Світловодського району. До речі, з 1 серпня 2018 року в КНП«ЦПМСД Світловодської районної ради» не надається стоматологічна медична допомога, тож лікарі-стоматологи мають право відкрити приватну лікарську практику.
Для забезпечення проведення лабора­торних досліджень буде закуплено додаткове лабораторне обладнання. Населення району проходить рентгенологічні обстеження у відділенні променевої діагностики Світловодської ЦРЛ і навіть, у віддалених населених пунктах немає рентгенкабінетів. Реформа, що набирає обертів, не передбачає утримання рентгенслужби Світловодської ЦРЛ на первинному рівні.
У зв’язку з цим, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», депутати Власівської селищної ради мають право самостійно визначити, які медичні послуги буде отримувати населення, але вони повинні взяти участь в організації робочих місць та утримувати фахівців відповідно до напрямку діяльності.
Адміністрація Світловодської ЦРЛ не претендує на обладнання, яке знаходиться на площах амбулаторії №6 ЦПМСД м. Світловодськ, а тому, за погодженням міської влади та депутатського корпусу, не проти зняти дане обладнання з балансу лікарні.
Ми добре усвідомлюємо те, що КЗ «ЦПМСД м. Світловодськ» не пройшов перетворення так, як цього вимагає сучасна медична реформа, тому ведемо діалог з Центром щодо тимчасового компромісного рішення організації лабораторного обстеження жителів селища, але, повторюю, воно буде тимчасовим, бо суперечить положенням реформи, яка активно впровад­жується в життя.
На наступному тижні запланована моя зустріч з головою Власівської селищної ради А. Бабаченко з метою остаточного опрацювання даного питання та прийняття відповідного рішення.
Юрій Котенко, головний лікар Світловодської ЦРЛ.