ШОВКОВИЦЯ – СВЯТО ДИТИНСТВА

Серед рослин є такі, які можуть і зцілювати, і радувати око, і входити до складу смачного десерту. Одним з них є шовковиця. Запитайте у різних людей, чим корисна шовковиця, і ви отримаєте абсолютно різні відповіді. А все тому, що корисних властивостей у шовковиці дуже багато! Не випадково імператор Петро І колись підписав указ, який забороняв вирубувати шовковиці.

Соковиті, солодкі, цілющі ягоди шовковиці – чудові ласощі. Придатні вони і для переробки – ароматне, цілюще вино, сік, компоти, варення, в сушеному і підсмаженому вигляді смачна і корисна шовковиця. А врожаї рясні і регулярні.
Збирати ягоди, які дозрівають протягом декількох тижнів з кінця травня і до липня, дуже легко – час від часу обтрушуючи дозрілий урожай на заздалегідь розстелений під деревом брезент, рогожу або плівку.
Рід шовковиці (тута) –Moms налічує до 20 видів. В основному, це рослини тропіків і субтропіків, і лише деякі види можуть виростати в тепло-помірному кліматі. Морози до 30°С легко переносить шовковиця біла Moms alba. Це швидко зростаюче дерево з густою кулястою чи розлогою кроною. Кора стовбура бура з тріщинами, молоді гілки сіро-зелені до червоно-бурого кольорів.
Листя на одному дереві може бути різноманітної конфігурації – від цільних овальних до лопаих розсічених. Влітку листя темно-зеленого кольору, а восени – солом’яно-жовте.
Шовковиця довговічна, живе до 200-300 і більше років. Прекрасно переносить посуху і володіє значною сонцестійкістю. До ґрунту невибаглива і тому часто використовується для лісомеліоративних цілей – для закріплення піщаних схилів і ярів.
Не менш цінна шовковиця і для озеленення в міських умов завдяки своїй стійкості до забруднення атмосфери смогом, пилом. Дерево прекрасно переносить регулярну стрижку, найчастіше набуваючи при цьому плакучу, кулясту або чагарникову форму. В ландшафтному будівництві використовується для алейних, одиночних і групових посадок, при створенні щільних живоплетів.
Ягоди бувають білого, червоного і чорного кольору від 1 до 5 см завдовжки, нагадують великі плоди малини або ожини.
Розмножують шовковицю як насінням, так і вегетативним способом, тобто щепленням, живцюванням, відводками. Саджанці реалізуються навесні і восени. У молодому віці шовковиця легко переносить пересадку.
Навесні саджанці висаджують до розпускання бруньок або восени за 1-1,5 місяці до настання стійких холодів. Перед посадкою на сонячному місці копають ямки 50x50x50, заправляють родючою землею, перегноєм, сипцем або компостом. Потім висаджують саджанці, рясно поливають. Пристовбурні кола ретельно мульчують, щоб уникнути пересихання ґрунту. У перші два роки формується крона. Надалі проводиться санітарна обрізка – видаляються сухі, зламані вітки, що ростуть усередину крони гілки.
З роками можна застосовувати обрізку на перехідну гілку з метою зниження крони, тому що в природі доросле дерево сягає висоти 20 м і буде незручним для збору врожаю. Висота доцільна до 5-6 м. В окремі роки можливо підмерзання молодих гілок, але після обрізки до живої деревини дерево швидко відростає і відновлює колишню продуктивність.
Поспішайте завести на своїй ділянці шовковичне дерево, і воно щедро обдарує вас і густою тінню, і вишуканими ласощами протягом багатьох років.