ШВИДКА ДОПОМОГА: ЩО ПОТРІБНО РОБИТИ В ПЕРШІ ДНІ ГРЗ

У сезон застуд і вірусів не вдасться повністю убезпечити себе від респіраторних захворювань. Але можна підготуватися і зробити так, щоб ГРЗ протікало якомога легше.
«Вітамінний» удар
Найвідоміший помічник в боротьбі з вірусом – вітамін С. Він має антиоксидантну дію, перешкоджає поширенню вільних радикалів в організмі і тим самим зміцнює імунітет.
Незважаючи на це, прийом вітаміну С не допомагає уникнути за­раження, але сприяє одужанню.
Джерела вітаміну С: шипшина, обліпиха, персик, ківі, броколі, петрушка, кріп; аптечні препарати з аскорбіновою кислотою.
У 1981 році британський терапевт Р. Едгар Хоуп-Сімпсон припустив, що сезонне загострення респіраторних захворювань пов’язане з нестачею сонця восени і взимку. Подальші дослідження підтвердили зв’язок між здатністю організму протистояти ГРЗ і вітаміном D, що виробляється в організмі під дією сонячних променів.
Позитивний для здоров’я ефект досягається за рахунок того, що цей вітамін збільшує кількість білків, які борються з вірусами і мікробами в організмі.
Джерело вітаміну D: ультрафіолетові промені типу В, медичні препарати.
Також при підозрі на вірусну інфекцію корисний цинк. Його прийом протягом 24 годин після перших симптомів прискорює одужання.
Цинк зміцнює вроджений імунітет і підвищує активність клітин, що протидіють вірусам.
Джерело цинку: бобові, йогурт, червоне м’ясо, морепродукти. Медикаменти. Цей мікроелемент слід вживати в пероральної формі: в таблетках, пастилки або як сироп.
Цинк у вигляді назальних засобів, небезпечний. Також необхідно враховувати його сумісність з іншими ліками.
Багато пиття
Через підвищену температуру і сильне потовиділення ГРЗ викликає пересихання слизових і закупорку дихальних шляхів. Під час хвороби виділення – це природний захист організму. Мокротиння в носі і в горлі затримує інфекцію і виводять її з організму під час чхання або відхаркування. Якщо цей процес порушений зневодненням або неправильним прийомом препаратів, вірус може поширитися далі дихальними шляхами.
Щоб цього не сталося, необхідно багато пити. Подвійну користь приносять добре теплі рідини – вони заповнюють потребу у воді, а їх пар зволожує пазухи носа.
На час хвороби слід відмовитися від напоїв, які підсилюють зневоднення, наприклад, алкоголь.
Що пити під час ГРЗ? Воду, неміцний чай з лимоном і імбиром, натуральні соки, трав’яні напої, ягідні морси, слабкі киселі, цикорій.
Правильне харчування
На час хвороби необхідно дотримуватися принципів здорового харчування. Приймати їжу краще маленькими порціями.
При відсутності апетиту не слід змушувати себе їсти. Якщо ж відчувається сильний голод, не варто відмовляти собі.
Навіть при постільному режимі організм витрачає багато калорій на боротьбу з вірусом, особливо при підвищеній температурі.
При ГРЗ слід відмовитися від смаженого, занадто солодкої чи солоної їжі, продуктів, що містять консерванти, шкідливі жири, хімічні барвники; страв, які важко перетравлюються.
Спокій
Для боротьби з вірусами організму потрібні сили. Тому завдання хворого – звільнити себе від енерговитратних обов’язків. Так більше ресурсів спрямовується на боротьбу із застудою, і організм швидше йде на поправку.
Противірусні препарати
Противірусні препарати спрямовані на усунення причини захворювання. Вони допомагають впоратися з хворобою декількома способами: впливають на віруси безпосередньо і ускладнюють їх проникнення в клітини; стимулюють клітини виробляти інтерферони – захисні білки; містять штучний інтерферон, який виконує функцію природно вироблених білків.
Клінічні випробування різних видів цих засобів показують, що ефективність лікування підвищується, якщо почати використовувати їх відразу після появи симптомів захворювання.
З ними впоратися із застудою легше не тільки дорослим – безпечний склад дозволяє застосовувати противірусні препарати дітям.
Список препаратів першої допомоги при респіраторних захворюваннях особливо важливий напередодні осінньо-зимового сезону. Швидка реакція на початкові ознаки хвороби прискорить одужання і дозволить не допустити погіршення стану.
І головне – пам’ятайте: самолікування може зашкодити вашому здоров’ю.