Сказ – що робити?

  481

  В Україні фіксується близько півмільйона укусів людини дикими або домашніми тваринами в рік. Кожен укус – це потенційний ризик зараження вірусом сказу, який без негайного лікування призводить до летального результату. 06 липня 1885 року вперше було успішно застосовано вакцину від сказу, створену Луї Пастером. І до цього дня екстрена вакцинація після укусу є єдиним способом порятунку від сказу.

  Сказ викликається вірусом, який зберігається в організмі зараженої тварини і поширюється ними через укуси або подряпини. Найбільший ризик зараження пов’язаний з дикими тваринами, особливо кажанами, а також куницями, єнотами, лисицями. Домашні тварини – собаки і кішки – як правило, щеплені від сказу. В середньому інкубаційний період сказу триває 4-6 тижнів, хоча він може бути коротший (при укусах в обличчя) або набагато довший (при укусах в область стопи або гомілки бували випадки збільшення інкубаційного періоду аж до року).

  Ознаки та симптоми захворювання:

  Коли вірус сказу потрапляє в організм, він може почати поширюватися уздовж нервових закінчень до головного мозку. Цей процес викликає серйозні симптоми як для людей, так і для тварин, які змінюють один одного:

  • біль, поколювання або оніміння в місці укусу або подряпини;
  • почуття тривоги, занепокоєння і агресивність;
  • порушення ковтання, особливо води (гідрофобія);
  • м’язові спазми;
  • слинотеча;
  • судоми;
  • параліч;
  • кома і смерть.

  Що ви можете зробити?

  Якщо був укус твариною, ретельно промийте рану спочатку чистою водою, а потім водою з господарським милом (72%) і зверніться до лікаря. Потрібно забезпечити ізоляцію тварини, якщо це можливо та звернутися до ветеринарного лікаря для огляду та карантинування на протязі 10 днів для визначення наявності або відсутності у нього вірусу сказу.

  При загибелі тварини її мозок обов’язково направляють в державну лабораторію ветеринарної медицини для дослідження на наявність чи відсутність вірусу сказу.

  Коли ви повинні зателефонувати вашому лікарю?

  У будь-якому випадку, якщо вас вкусила тварина, необхідно звернутися до лікаря. Про всі укуси тварин слід повідомляти вашого лікаря, який зможе сказати вам, чи становить небезпеку укус даної тварини і яка в даний час епідеміологічна ситуація по сказу в вашому регіоні.
  Будь-який укус дикої тварини слід розглядати як величезний ризик щодо сказу, поки не буде доведено протилежне. Якщо кажан перебував в кімнаті, де ваша дитина спала або гралася, ви повинні негайно повідомити про це вашого педіатра, навіть якщо ви не можете знайти місце укусу.

  Як встановити діагноз?

  Якщо у педіатра з’явилися підозри з приводу зараження сказом вашої дитини, може бути зроблена біопсія шкіри, щоб виявити докази наявності вірусу. Якщо у дитини розвивається енцефаліт і вона впадає в кому, то може знадобитися біопсія мозку для підтвердження діагнозу.

  Лікування:

  Специфічного лікування сказу не існує. Дуже мало людей виживає після зараження і розвитку певних симптомів. Так що профілактика і заходи щодо запобігання зараження цією хворобою надзвичайно важливі. Після укусу, якщо ваш педіатр визначить, що тварина має високий ризик наявності сказу, лікар повинен негайно провести пасивну імунізацію – ввести дитині імуноглобулін (антитіла, які борються з хворобою) в шкіру навколо укусу. Одночасно педіатр повинен зробити дитині першу ін’єкцію вакциною проти сказу, яка буде стимулювати організм на вироблення власних антитіл проти інфекції. Ваша дитина повинна отримати серію з 5 щеплень протягом
  4 тижнів.

  Якщо тварина живе в будинку і здорова, потрібно щоб ви спостерігали за станом здоров’я вашої дитини і за поведінкою тварини. Педіатр почне вакцинацію, тільки якщо у тварини будуть ознаки наявності сказу.

  Навчіть дитину, що необхідно уникати контакту з будь-якими бродячими і дикими тваринами. Малюки не повинні дражнити або будь-яким чином турбувати незнайому тварину.

  Ви можете зменшити ризик присутності диких тварин в районі вашого будинку, щільно закриваючи сміттєві баки кришками. Спеціальні кришки або сітки на димоходи можуть запобігти потраплянню кажанів в будинок.

  Ваш власний домашній вихованець обов’язково повинен отримувати всі необхідні щеплення від сказу відповідно до рекомендацій вашого ветеринара.

  Який прогноз?

  Сказ майже завжди – смертельна інфекція. Причиною смерті, як правило, стає легенева або серцева недостатність, яка розвивається протягом декількох днів після появи серйозних симптомів. Проте, швидкі і правильні заходи можуть запобігти розвитку захворювання чи контролювати інфекцію, перш ніж почнеться ураження мозку і з’являться серйозні симптоми.

  ПАМ’ЯТАЙТЕ: вакцинація домашніх улюбленців проти сказу захистить не тільки їх, але й в першу чергу Вас та Вашу родину від небезпечного смертельного захворювання.

  Світловодська РДА Світловодський районний відділ ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області