СНІД В УКРАЇНІ!

З початку 2018 року в Україні за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України було зареєстровано 5 764 нових випадки ВІЛ-інфекції (з них 783 дитини до 14 років). Всього з 1987 року в Україні офіційно зареєстровано 321 382 нових випадка ВІЛ-інфекції, від СНІДу в Україні померло 46 024 людини.

Україна залишається лідером у Європі за масштабами поширення ВІЛ-інфекції. За оцінками експертів UNAIDS, в Україні з ВІЛ-інфекцією живе до 240 тисяч осіб. І тільки кожен другий знає про свій діагноз.

Починаючи з 2008 року, українці найчастіше інфікуються через незахищений статевий акт. Більшість випадків інфікування ВІЛ в Україні сьогодні реєструються у молодих людей віком від 15 до 30 років.

Чим більше ми знаємо про захворювання, тим легше стає і профілактика, і боротьба з ним.

СНІД названий чумою 20 століття, але і в 21 столітті загрожує існуванню людства. Незважаючи на те, що вчені постійно працюють над створенням ліків, які б допомогли повністю позбавитися від захворювання, вони так і не знайдено. Саме тому найкращими «ліками» зараз є профілактика. Про неї потрібно знати дорослим, а також говорити дітям і підліткам. Не варто думати, що дитині ще рано знати.

Що таке ВІЛ-інфекція та СНІД

ВІЛ – вірус імунодефіциту людини, що призводить до захворювання на ВІЛ-інфекцію/СНІД. ВІЛ схильний до стрімких мутацій. Передається через прямий контакт слизових оболонок або крові з рідиною тілесного походження , яка містить ВІЛ, як то кров, сперма, вагінальні виділення. З ВІЛ – інфекцією людина може прожити в середньому 9-10 років з моменту зараження. Поступово його імунна система слабшає і організм не може боротися із супутніми захворюваннями. Якщо ставлять діагноз СНІД, то тривалість життя від 2 до 6 місяців (усе залежить від самого організму).

Захворювання небезпечне тим, що з моменту інфікування до появи перших явних симптомів може пройти не один рік. На стадії, коли ще немає симптомів, захворювання можна виявити лише за допомогою аналізу крові.

Виділяють 5 стадій СНІДу:

 1. Через 2-3 місяці після зараження може відбутися різке підвищення температури, головний біль, збільшення лімфовузлів і поява висипу на тілі. Ці симптоми часто можна сплутати з симптомами інших захворювань. Але варто знати, що тривають вони приблизно 3 тижні. У будь-якому випадку рекомендується звернутися до лікаря.
 2. Потім настає період вірусоносійства, коли СНІД протікає безсимптомно. Можуть бути незначні симптоми, наприклад, збільшення лімфовузлів. Цей період небезпечний тим, що триває до 10 років. Людина може не знати що інфікована, а саме захворювання руйнує організм.
 3. Далі стадія, яка характеризується сильним збільшенням лімфатичних вузлів (триває приблизно 3 місяці).
 4. Далі настає стадія, коли симптоми СНІДу яскраво виражені: хворий різко втрачає вагу, з’являється сильний кашель, що не припиняється, діарея.
 5. Наступна стадія – це погіршення симптомів четвертої стадії, що в кінцевому підсумку призводить до летального результату.

Як передається СНІД зобов’язана знати кожна людина – і бізнесмен, і наркоман, і молода мати, і пенсіонер, і студент, і школяр – тільки загальна обізнаність допоможе захистити себе і близьких від смертельного захворювання.

 1. Найбільш часто СНІД передається при незахищеному сексуальному контакті. Вірус проникає в організм з предъэякулятом, спермою чи секретом піхви через мікротравми слизової або шкірної поверхні. Ризик заразитися зростає при анальному сексі.
 2. Контакт інфікованої крові зі здоровою– другий по частоті спосіб передачі Сніду. Зазвичай це відбувається з наступних причин:
 • спільне користування інструментів для введення наркотиків;
 • нестерильное обладнання для проколів пірсингу і створення татуювань;
 • застосування недезинфицированных медичних інструментів в лікарнях;
 • переливання крові або пересадка органів, неперевірених на ВІЛ-інфекцію;
 • потрапляння зараженої крові на рани, подряпини, слизові поверхні як при наданні мед. допомоги, так і в побутових умовах (через зубні щітки, бритви, манікюрне обладнання тощо).
 1. Передача інфекціїчерез матір до малюка: в період вагітності, лактації, при пологах. Цього можна уникнути, якщо під час вагітності жінка отримує профілактичні медикаменти і не годувати малюка груддю.

Профілактичні заходи. Основна умова — Ваша поведінка!

1. Спеціальне виховання дітей і лекції для дорослих з питань захисту й запобігання захворюванню.

2. Статеві контакти — найбільш розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараженню — уникання випадкових статевих контактів, використання презервативу.

3. Вживання ін’єкційних наркотиків не тільки шкідливо для здоров’я, але і значно підвищує можливість зараження вірусом. Як правило, ті, хто вводять внутрішньовенні наркотики, використовують загальні голки і шприци без їхньої стерилізації.

4. Використання будь-якого інструментарію (шприци, системи для переливання крові) як у медичних установах, так і в побуті при різних маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління, пірсинг тощо), де може міститися кров людини, зараженої ВІЛ, потребує його стерилізації. Вірус СНІДу нестійкий, гине при кип’ятінні миттєво, при 56 градусах за Цельсієм протягом 10 хвилин. Можуть бути використані і спеціальні дезінфікуючі розчини. Спирт не знищує ВІЛ.

5.Перевірка донорської крові обов’язкова.

Сорок два мільйони чоловіків, жінок і дітей інфіковані в наш час вірусом імунодефіциту людини, що викликає СНІД. Щодня заражується більш ніж 6 тисяч чоловік і, якщо не вживати термінових заходів, до кінця десятиріччя число інфікованих досягне 110 мільйонів.

Аналіз офіційних даних щодо поширення ВІЛ-інфекції свідчить, що епідемія триває з тенденцією до подальшого зростання в усіх регіонах України, але поширення по країні нерівномірне. Найбільше ВІЛ-інфікованих в Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській, Київській і Донецькій областях.

Пам’ятайте! Тільки обізнаність у профілактиці захворювання на СНІД допоможе уберегтися від зараження!

Світловодський районний відділ ГУ
Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Поширити
"Вісті Світловодщини"