Соціальне підприємництво – важлива складова розвитку Золотниківської ОТГ

Минуло вже чотири роки, як в Україні були створені перші об’єднані територіальні громади. Одні з них не змогли потужно стартувати через ряд причин, інші використали всі можливості та умови, аби збільшити свій бюджет і значно покращити інфраструктуру. Серед них Золотниківська ОТГ, що розташована у Тернопільській області. Група журналістів, в рамках прес-туру, за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAD) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) побували у Золотниківській громаді, яка створена за принципом «Один район – одна громада).
Громада об’єднала між собою 14 сільських рад, а це 21 населений пункт; населення – трохи більше 8 тисяч жителів. Сільська рада має 28,4 тис. га землі. Раніше це був Теребовлянський район, та з моменту створення Теребовлянської ОТГ, села, що не ввійшли в неї, об’єдналися навколо Золотниківської сільської ради. Так виникла громада, яка, хоч і невеличка, але успішно розвивається. Чому саме ця адміністративна одиниця зацікавила мене? Та тому, що за кількістю населення і ресурсів вона дуже схожа на Світловодський район. Ось я і хочу розповісти, що ми, аби об’єдналися в одну громаду чотири роки тому, могли б мати.
На території Золотниківської громади нас, журналістів, зустрів сільський голова Данило Бугай, який більше години розповідав, що придбала громада, як збільшився її бюджет тощо. З усього видно було, що йому нелегко працювати, бо доводиться приймати безліч рішень, серед них і непопулярних, бо ж уся відповідальність за розвиток лягла на його плечі та на місцевих депутатів, на виконавчий комітет.
На території немає потужних промислових підприємств, тому громада залежить від того, як спрацює сільськогосподарський сектор, адже левова частка орендної плати і ПДФО надходять до місцевого бюджету. Наразі громада має 20 млн. власних надход­жень, а загальний бюджет громади складає трохи більше 50 млн. грн. Для порівняння: до створення ОТГ сукупний дохід усіх сільських рад (власні надходження) складав 4,7 млн. грн.
Унікальність території в тому, що тут розташований Марійський духовний центр, який займає активну громадську позицію, є організатором і реалізатором багатьох проектів, у тому числі і соціальних. Ректор Марійського духовного центру отець Володимир Фірман. До речі, зазначу, що цей паломницький центр, якому присвоєно статус Малої Базиліки, розвився у невеличкому селі.
З моменту об’єднання на території виникло кілька складних питань, у тому числі і кадрового забезпечення. Тоді то і розпочалася робота з різними проектами. Окрім цього, з державного бюджету теж надходили кошти на розвиток інфраструктури. Так у перший рік об’єднання на ці цілі надійшло 8,5 млн. грн., потім 5,5 млн. грн. На сьогодні ця сума складає 3,5 млн. грн. Ця сума поступово зменшувалася у зв’язку із збільшенням кількості створених ОТГ в Україні. Всі отримані кошти на розвиток інфраструктури ми розподіляли між селами по потребі.
– У нашому розвитку дуже допомагають донорські проекти, та кошти на соціально-економічний розвиток (так звані депутатські кошти, ті, які спрямовані до місцевого бюджету за сприяння депутат Верховної Ради) – продовжує Данило Бугай. – Так, за останні три роки до місцевого бюджету ми додатково залучили ще 36 млн. грн.
Уміння писати грантові проекти дало нам змогу збудувати сучасний Центр надання адміністративних послуг, забезпечити його необхідним обладнанням та меблями.
Наразі громада працює з проектами, які спрямовані на енергоефективність: утеплюємо приміщення, міняємо вікна на енергозберігаючі, перекриваємо дахи тощо.
На території Золотниківської сільської ради є поліцейська станція, з якою ми співпрацюємо на договірних умовах.
В рамках програми «DOBRE» с. Золотники, яке в цьому році відзначило 560 років з моменту першої писемної згадки про нього, було придбано мобільну сцену, яка і надалі буде слугувати громаді під час проведення масових заходів.
У центральній садибі громади щотижня – базарний день. Є він і в селах нашого району. Щоб під час базарювання люди та продавці не заважали руху транспорту у центрі села, за допомогою грантового проекту найближчим часом буде зведено м’ясомолочний павільйон; з грантовими програмами активно працює і молодіжна організація громади.
Окремо сільський голова зупинився на спів­праці із підприємством «ЗарваницяАгро», яке потужно розвивається в напрямку соціального підприємництва, яке розробив відомий в Україні релігійний діяч, метрополит Андрей Шептицький.
Та проблеми в громаді, звичайно, є.
– Самостійно розпоряджаючись коштами, ми проаналізували, що на території працює 11 шкіл, де навчаються небагато дітей, у деяких – навіть по 7 учнів (початкові школи). Ми побачили, що в школах небагато дітей, але маємо 11 шкіл, 7 дошкільних навчальних заклади, 16 будинків культури 16 бібліотек, 18 ФПів, Школу Мистецтв, місцеву пожежну команду, і все це потрібно фінансувати. Тому, звичайно, без оптимізації ми не змогли б вижити, говорить сільський голова. – Ми створили один опорний навчальний заклад, до якої ввійшли три філії. Хтось із працівників, у тому числі і вчителі, які залишилися без роботи, пішли на пенсію, хтось – до Центру зайнятості; частина з них була працевлаштована в інших структурах, у тому числі і новостворених. Та це була необхідність. Ми не могли далі рухатися із витратами на одного учні 58 тис. грн. при загальнообласному показнику 12 тисяч грн. Сьогодні наш показник теж високий – 47 тисяч на одного учня, але нижчий, аніж був раніше. Заробітну плату вчителям ми виплачуємо за рахунок державної субвенції, а всі інші витрати: заробітна плата технічним працівникам, харчування та підвезення учнів тощо.
Наразі в громаді триває процес створення відділу освіти, молоді, культури та туризму як юридичної особи, працюємо далі по створенню інших структур – все робимо поступово, розраховуючи свій бюджет і плануючи надходження.
У кабінеті голови Золотниківської ОТГ Данила Бугая на стіні висить мапа території громади, на якій біля кожного населеного пункту розміщено фото, або декілька із зображенням школи, садочка, ФАПу, магазину, пожежного чи поліцейського посту.
– На цій карті відображаємо все те, що вдалося зробити з часу, коли почали реалізовувати стратегічний план розвитку громади до 2022 року. За пріоритет ми обрали соціальний розвиток кожного з 21 населеного пункту, де проживає більше 7 700 чоловік. Ми добре усвідомлюємо, в який час живемо. У селах – багато безробітних, фінансова скрута, все це спричиняє відтік працездатного населення за кордон. А з початком бойових дій на сході України кількість вразливих груп населення швидко зростає – вимушені переселенці, ветерани АТО, діти загиблих воїнів та ті, хто постраждав через війну… Звичайно, їм допомагає держава, але ця допомога не вирішує проблем соціальної адаптації та працевлаштування. Тож як зробити, щоб не тільки згадана категорія наших співгромадян, але й кожен, хто живе у цих селах, об’єднаних в одну громаду, відчував себе тут комфортно? Ми вирішили піти шляхом, який вже ефективно апробований у Європі. І це – соціальне підприємництво, – розповідає Данило Бугай.
За його словами, за основу в ОТГ взяли настанови митрополита Андрея Шептицького. Адже той, як духовний провідник і син свого народу, ще на початку минулого століття дбав також і про матеріальне забезпечення українців. Він фінансував та відшукував кредити для розвитку промисловості, засновував школи і ліцеї для дітей-сиріт та школи садівництва і городництва, створив соціальний фонд стипендій для талановитих дітей. Митрополит організовував санаторії та лікарні для бідних селян, заснував фонд допомоги безробітним.
Нині в ОТГ діє понад 20 фермерсь­ких господарств, більше двох десятків суб’єктів підприємницької діяльності.
– Коли ми спілкуємося з бізнесменами, підприємцями, завжди робимо акцент на тому, що крім податків, які вони сплачують у бюджет громади, вони повинні не забувати і про те, що їхня діяльність має бути соціально зорієнтована на добробут громади, в якій вони живуть, або де працює їхній бізнес.
Як приклад, він наводить сільськогосподарське підприємство «Зарваниця АГРО» на чолі з головою наглядової ради фермерського господарства отцем Володимиром Фірманом.
Підприємство обробляє понад 1100 гектарів у трьох селах громади. Є тут своя пасіка, виробляють соняшникову олію, займаються молочно-м’ясним скотарством та свинарством, зокрема, вирощують рідкісні види корів та свиней. У селі Соколів «Зарваниця АГРО» відновило й обладнало невелику гідроелектростанцію на річці Стрипа, яка постачає електроенергію в загальну мережу. Ще тут займаються розливом мінеральної води. А це – зайнятість місцевих жителів, немалі кошти, частина яких йде на розбудову Марійського духовного центру, що в Зарваниці, а також – на благодійність, підтримку соціальних проектів громади.
У свою чергу, Володимир Фірман показав журналістам кілька об’єктів, які є результатом ефективності соціального підприємництва. Серед них – стоматологічний кабінет «Усмішка», який надає послуги не лише жителям громади, але й мешканцям інших населених пунктів району.
Світлана КАЛУГІНА.

Поширити
"Вісті Світловодщини"