СУБСИДІЇ: ХТО МОЖЕ РОЗРАХОВУВАТИ НА ПІЛЬГИ

Минулого тижня в управлінні соціального захисту населення РДА провели семінар з питань призначення житлових субсидій згідно зі змінами, які відбулися у Положенні щодо порядку надання житлових субсидій. На семінарі були присутні уповноважені особи сільських рад району, які займаються прийомом документів від населення на субсидії, головний спеціаліст пенсійного Фонду Ірина Ільчева.
Розпочала захід начальник відділу грошових виплат і компенсацій управління соціального захисту населення РДА Олена Кондратенко. Вона зазначила, що Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 №841 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ» внесено уточнення до: Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (у редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329); Постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії»; Постанови КМУ від 29.01.2003 № 117 «Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги»;  Порядку надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам (постанова КМУ від 31.01.2007 № 77); Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг (постанова КМУ від 23.08.2016 №534).
Враховую­чи, що Постанова застосовується з 01.10.2018, починаючи з 1 жовтня 2018 року призначення субсидій (у тому числі без звернення громадян) здійснюється з урахуванням внесених змін. Пані Олена наголосила, що у зв’язку з цим потрібно провести широку інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення. Особливо стосовно можливості подання нових заяв і декларації для розгляду органами соціального захисту населення питання призначення житлової субсидії домогосподарствам, щодо яких прийнято рішення про відмову, у т. ч. в окремих випадках, за рішенням комісії.
Також вона проінформувала, що Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 № 840 врегульовано питання надання пільг та субсидій на оплату послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Як зазначила доповідачка, субсидія на оплату житлово-комунальних послуг тепер призначатиметься з місяця звернення за її призначенням до кінця опалювального сезону (30 квітня) і розраховуватиметься окремо на неопалювальний та опалювальний сезони (така норма діяла до 01.05.2018).
Всім домогосподарствам, яким субсидія була призначена на неопалювальний сезон 2018 року, у тому числі без визначення її розміру, продовжується термін дії субсидії до кінця опалювального сезону, і проводиться розрахунок розміру субсидії на опалювальний сезон без повторного звернення. При цьому, враховуючи, що це не призначення субсидії на новий термін, а розрахунок розміру субсидії на опалювальний сезон, не визначається право на її отримання, зокрема з урахуванням наявності простроченої заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.
Розрахунок розміру субсидії на опалювальний сезон таким домогосподарствам проводиться на підставі доходів за І-ІІ квартали поточного року та інформації надавачів послуг про вартість послуг за встановленими соціальними нормативами споживання послуг в опалювальний сезон. Склад домогосподарства та перелік послуг залишається таким, як і при призначенні субсидії в неопалювальний сезон, за винятком випадків, коли громадянин поінформував про відповідні зміни.
Щодо призначення субсидії
на понаднормову площу житла.
Доповнено перелік осіб, яким житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії на понаднормову площу житла. Це громадяни, які отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника або по інвалідності, досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», і отримують пенсію за вислугою років та отримують державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Щодо призначення субсидії домогосподарствам з великою площею житла.
З 1 жовтня 2018 року при визначенні права на отримання субсидії враховується не загальна площа житлового приміщення, а опалювальна.
Субсидія не призначається, якщо опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. м. для квартир у багатоквартирному будинку і 200 кв. м. для індивідуальних будинків. При цьому ця норма не поширюватиметься і на багатодітних сімей.
За рішенням комісії субсидія може бути призначена, якщо у житловому приміщенні (будинку) оформлено два і більше окремих особових рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку. У зв’язку з цими змінами домогосподарства, яким відмовлено у призначенні субсидії з таких причин, можуть звернутися до органу соціального захисту населення для розгляду питання призначення субсидії на опалювальний сезон повторно.
Щодо непризначення субсидії
за наявності заборгованості
зі сплати аліментів.
Змінами передбачено, що субсидія не може бути призначена (у т. ч. за рішенням комісії) у випадку, коли у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад З місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря).
До налагодження обміну даними про таких осіб з Мін’юстом відповідну інформацію щодо кожної особи можна отримати з указаного реєстру, який є публічним, на сайті Мін’юсту.
Стосовно обрахування сукупного доходу
Постановою №841 уточнено, що для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства. При цьому, як і раніше, розмір заробітної плати враховується після сплати податку на доходи фізичних осіб.
Перелік доходів, які враховуються під час призначення житлової субсидії доповнено грошовими переказами, отриманими із-за кордону (на підставі задекларованих сум), а які не враховуються, – сплаченими аліментами (за умови документального підтвердження фактичної сплати) та спеціальною бюджетною дотацією за вирощування молодняка великої рогатої худоби.
Закінчення на 6 стор.
Також визначено, що розрахунок середньомісячного доходу для осіб, які отримували хоча б один із таких видів доходу, як стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю І і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу не працюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, здійснюється шляхом ділення загальної суми сукупного доходу за період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, на кількість місяців, у яких отримано цей дохід.
Уточнено, що у разі призначення житлової субсидії з початку опалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за останній місяць попереднього неопалювального сезону (вересень), а у разі призначення житлової субсидії з початку неопалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за останній місяць попереднього опалювального сезону (квітень).
Передбачено, що не враховуються доходи батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, а також доходи одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків, який проживає з дитиною, у випадку, коли батьки розлучені.
Окрім того, змінено порядок розрахунку сукупного доходу для осіб, які у періоді, за який враховуються доходи, отримували допомогу по безробіттю.
Якщо у них середньомісячний сукупний дохід менше мінімальної заробітної плати, за кожний місяць отримання допомоги у розмірі, меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, враховується дохід у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи; за кожний місяць отримання допомоги у розмірі, більшому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, – фактично отримані доходи; за кожний місяць, у якому відсутні доходи, – дохід у сумі трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи.
Звертаємо увагу, що крім того, враховуються інші види доходів, які отримала безробітна особа протягом періоду, за який враховуються доходи.
Щодо призначення субсидії особам, що перебували за кордоном
З метою урегулювання питання призначення субсидії домогосподарству, до складу якого входять заробітчани, що перебувають за кордоном понад 2 місяці протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, надано можливість комісіям приймати рішення щодо призначення субсидії, якщо такими особами підтверджено легалізованими в Україні документами набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення.
Відповідний перелік розміщено на веб-сайті Мінсоцполітики у розділі «Міжнародна діяльність» у закладці «Міжнародне співробітництво».
Щодо нормативного врегулювання окремих питань
Нормативно врегульоване питання призначення субсидії офіційно працевлаштованим особам, за яких роботодавцем на сплачено ЄСВ (субсидія їм призначатиметься на загальних підставах за умови підтвердження заборгованості роботодавця із виплати заробітної плати та сплати ЄСВ).
Визначено, що заява і декларація не можуть бути розглянуті, коли до них не внесено у повному обсязі всі передбачені формами дані.
Надано комісії право приймати рішення про призначення житлової субсидії у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах другому – четвертому підпункту 3 пункту 6.
Положення, і такі особи або інші члени домогосподарства надають соціальні послуги, перебувають у місцях позбавлення волі, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько­-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, є алко-або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря.
При цьому звертаємо увагу, що початкову стадію алко- і наркозалежності людини може діагностувати будь-який лікар.
Врегульовано питання припинення житлової субсидії без рішення комісії за заявою отримувача, а також у разі смерті одинокої особи чи переїзду сім’ї в інше житлове приміщення.
Щодо виплати громадянам
невикористаних сум субсидій
Постановою передбачено, що в окремих випадках за рішенням комісії кошти невикористаної житлової субсидії можуть бути виплачені особам похилого віку та особам з інвалідністю, які мешкають у містах обласного значення, через відділення поштового зв’язку ПАТ “Укрпошта”.
Враховуючи норму Положення щодо можливості продовження за рішенням комісії терміну подання заяви на виплату до 1 листопада, потрібно провести роботу щодо надання такими особами відповідних заяв у визначені терміни для отримання невикористаних сум субсидій.
Щодо сплати за послуги отримувачами субсидії
Постановою надано право отримувачам субсидії не платити обов’язкову частку плати за послуги, якщо вартість спожитих послуг менше неї. У такому разі громадяни сплачують фактичну вартість спожитих послуг.
Щодо переліку послуг на які
призначається житлова субсидія
Перелік послуг, на оплату яких призначається субсидія, доповнено внесками за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та внесками за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
Зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1156
У зв’язку з тим, що розширено перелік послуг на які призначається житлова субсидія внесено відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1156 в частині уточнення складових витратної частини доходи громадян на оплату житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, за умови призначення їм житлової субсидії.
Таким чином, за умови призначення житлової субсидії громадяни, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), сплачують за управління багатоквартирним будинком, за житлово-комунальні послуги, за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку води та теплової енергії, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами (далі – житлово-комунальні послуги) в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, частку середньомісячного сукупного доходу, а за придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива -частку їх сукупного доходу за попередній календарний рік (Ро), яка визначається за встановленою формулою.
Зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 534
У зв’язку із запровадженням з 01.05.2018 вимоги до отримувачів субсидій щодо сплати обов’язкової частки платежу уточнено складові формули розрахунку невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг.
Також передбачено, що у разі відсутності невикористаних сум субсидій, за результатами розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, надавач послуги, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив повідомляє про це письмово структурний підрозділ з питань фінансів та структурний підрозділ з питань соціального захисту населення двічі на рік – до 1 червня та до 1 листопада.