Світловодщина – край нашої мрії

З кожним днем все ближчими стає дата, коли в Україні проводитимуть вибори депутатів до місцевих рад. Протягом цієї каденції дехто з депутатів Світловодської районної ради в різний спосіб звітували про свою роботу. Найактивнішим був депутат Микола Середенко. Його пости мало не щодня з’являються у Facebook, він бере активну участь в обговоренні різних питань безпосередньо на сесійних засіданнях. Про те, якою він бачить Світловодщину в майбутньому, депутат поділився з журналістами «Вістей Світловодщини».
– Найбільшою проблемою нашого краю я назвав би те, що ми до цього часу не маємо стратегічного, системного плану розвитку території. Світловодський район і місто Світ­ловодськ разом із Власівкою розвиваються як окремі території. А зважаючи на їх культурно-історичний шлях, враховуючи економічну складову, я переконаний – Світловодщину не можна розділяти. Майбутнє Світловодщини – це її розвиток як єдиної території. Тому і перспективний план розвитку має бути єдиним. Він має базуватися на історично-культурних, промислово-економічних основах, які закладені попередніми поколіннями.
Якою я бачу Світловодщину в майбутньому? По-перше, це має бути культурно-туристичний центр Центральної частини України. Прикро констатувати, що у багатьох мандрівників Світловодщина викликає інтерес лише тому, що це «темна пляма» України. І перше, що треба зробити – розвивати туризм, бо це можливість продемонструвати, презентувати себе і туристам, і потенційним інвесторам як вітчизняним, так і зарубіжним.
По-друге, Світловодськ – це молодіжний центр України, бо ж і саме місто є молодим і має молодіжний потенціал. На мою думку, слід започаткувати молодіжні фестивалі, форуми, спортивно-масові заходи, і для цього у нас є всі можливості та умови.
По-третє, Світловодщина – це екологічний центр. Сьогодні територія Світловодщини – це 120 тис. га площі, з них понад 50 тисяч – сільськогосподарські угіддя, а все інше – акваторія Кременчуцького водосховища та лісові насадження. До того ж, майже половина Світловодського району входить до регіонального ландшафтного парку. Це колосальний потенціал для брендингу нашої території як екологічно чистої. Нам необхідно використати той факт, що найбільші промислові підприємства сьогодні не працюють. А це означає, що Світловодщина може претендувати на звання екологічно чистої території, а це – вирощування екологічно чистої сільськогосподарської продукції, популяризація відпочинку в екологічно чистому регіоні, розвиток зеленого туризму тощо.
Наступним напрямком має бути розвиток промислово-економічного потенціалу нашої території, а зважаючи на можливість розвитку водного транспорту, він у нас колосальний. У нас також є всі умови для розвитку енергетичної галузі, використовуючи природні можливості. Окрім гідроелектростанції, це видобуток сонячної та вітрової енергії. Ця робота вже триває – плани на встановлення сонячних батарей є у кількох сільських рад району. Вважаю, цей напрямок слід розвивати і надалі.
Ми ще пам’ятаємо ті часи, коли у Світловодському районі було розвинене овочівництво та садівницт­во. Враховуючи екологічний стан нашої території, (за європейськими параметрами, якщо в радіусі 50 км немає шкідливого виробництва, територія вважається екологічно чистою, а продукція цієї території може бути сертифікована як екопродукція) та вигідне розташування – у центрі України – ми могли б відродити цей напрямок сільського господарства. І він вже починає розвиватися, хоч і повільними темпами. В нашому районі вже вирощують смородину, малину, суницю; реалізують ягоди і через мережу магазинів, і на ринку. Та коли ця продукція буде ще й сертифікована, вартість її збільшиться в рази, а це, відповідно, можливість розвитку виробництва, збільшення зарплат працівникам, наповнення бюджетів усіх рівнів, зокрема, місцевого.
Несправедливо наразі занедбаний рибний промисел. Світловодщина завжди була центром рибного промислу, а сьогодні навіть у тих рибартілях, що залишилися, катастрофічно не вистачає кваліфікованих працівників. Галузі потрібна підтримка, а за умови, що рибовилов та риборозведення можуть стати основними в галузі сільського господарювання, слід попіклуватися про підготовку фахівців, прийняти відповідні районні програми, створити пільгові умови кредитування, всіляко заохочувати підприємців, які готові відродити цей напрямок. І, звичайно, поряд з цим слід боротися з браконьєрством та працювати по відтворенню промислових видів риби.
І, звичайно, слід подбати про переробку на місці сільськогосподарської продукції. Яскравим прикладом цьому нині є підприємство «Корида Сервіс», де випускають молочну продукцію торгової марки «Світ Сир». У власника мінізаводу Олега Медяника є молоко-товарна ферма, частково молоко закупляється у населення і переробляється на смачні і якісні сири. Шкода, що такі факти переробки із так званим замкненим циклом, на нашій території є швидше винятком, аніж правилом.
Візитівкою нашого району були вироби з кераміки та скла. Сьогодні ці галузі теж потребують підтримки, аби відродитися. Для цього є і власні сировинна та виробнича бази, і майстри. Враховуючи, що керамічна галузь на Світловодщині має давні традиції, які сягають часів Крилова, її слід відродити і розвивати як традиційне ремесло нашого краю. Підтримати ці дві галузі мають, передусім, місцева влада, депутати всіх рівнів, які зацікавлені у розвитку нашої території. А якщо ми розглядаємо Світловодщину на перспективу як центр туризму України, то наявність свого керамічного виробництва та виробництва зі скла – це і сувенірна продукція, і засвідчення автентичності нашого краю.
Якщо підсумувати, то всі галузі, які можуть забезпечити потужний розвиток Світловодщини, пов’язані із туризмом. Нині активно розвиваються окремі бази відпочинку, приміром, «Хвиля», яхт-клуб «Кристал»; відновлені бази у Нагірному, оздоблена Набережна м. Світловодська, яка нині вже стала улюбленим місцем для відпочинку людей різних вікових категорій. Саме на Набережній у майбутньому може розміститися, приміром, літній кінотеатр, заклади громадського харчування, атракції для дітей, облаштовані території рекреації та відпочинку. Локомотивом туристичної галузі найближчим часом стане відпочинковий комплекс «Козацький», який будує на території Великоандрусівської сільської ради сільгосппідприємець Володимир Грушка.
І, звичайно, слід розширювати спектр використання унікальної можливості, яку ми маємо, – розташування на території Світловодщини Кременчуцького водосховища. Це і розвантаження автошляхів, перевезення водним транспортом сільськогосподарської продукції, відродження пасажирського перевезення Дніпром. Звичайно, це можливо лише тоді, коли на нас звернуть увагу на державному рівні. Тому нам слід себе популяризувати, потрібно зробити все, аби Світловодщина була узнавана на державному рівні.
Наразі я виділив кілька напрямків, на які, на мою думку, слід звернути увагу при стратегічному плануванні нашої території. Але це можливо за умови, коли наша територія: місто Світловодськ, селище Власівка та Світловодський район будуть єдиним цілим. Я – за Світловодську об’єднану територіальну громаду, бо це унікальний і, я переконаний, єдиний шанс відродити велич Світловодщини.
Світлана Калугіна.