Симптоми, фактори ризику та причини виникнення інсульту

338

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

Симптоми, фактори ризику та причини виникнення інсульту

Інсульт виникає тоді, коли припиняється або значно послаблюється надходження крові до частини мозку. В результаті цього мозок не отримує в достатній кількості кисень та необхідні йому поживні речовини. Через кілька хвилин клітини мозку починають помирати.

Інсульт – це стан, що потребує невідкладної медичної допомоги, оскільки своєчасне надання медичної допомоги може звести до мінімуму пошкодження головного мозку і можливі ускладнення.

Доброю новиною є те, що інсульт можна лікувати і попереджати. Основним для попередження інсульту є суворий контроль за основними факторами ризику інсульту. До них належать: високий кров’яний тиск, куріння та високий рівень холестерину.

Основні симптоми інсульту:

 • Порушення ходи.
 • Порушення мови і розуміння слів.
 • Параліч або оніміння на одній стороні обличчя або всього тіла. Ви можете відчути раптове оніміння, слабкість або параліч на одній стороні тіла. Спробуйте підняти обидві руки над головою. Якщо одна рука починає падати, у Вас може бути інсульт. Аналогічним чином, з одного боку рот може спадати вниз при намаганні усміхнутися.
 • Порушення зору з одного або обох боків.
 • Головний біль. Раптовий сильний “грім серед ясного неба” головний біль, який може супроводжуватися блювотою, запамороченням або порушенням свідомості.

Коли слід негайно звернутися до лікаря?

Якщо Ви помітили будь-яку з вказаних вище ознак, навіть якщо вона змінюється або зникає, негайно викликайте швидку медичну допомогу. У випадку інсульту кожна хвилина на рахунку. Не чекайте, навіть якщо симптоми інсульту починають зникати. Чим пізніше почати лікування інсульту, тим більша ймовірність пошкодження мозку та виникнення інвалідності. Щоб забезпечити максимальну ефективність лікування інсульту, необхідно доставити хворого в лікарню протягом 60 хвилин від появи перших симптомів.

Що можна зробити під час очікування швидкої?

 • почніть штучне дихання рот у рот, якщо у людини зупинилося дихання;
 • при виникненні блювоти поверніть голову хворого на бік, щоб запобігти потраплянню блювотних мас в легені;
 • не давайте хворому їсти і пити.

Причини інсульту

При інсульті порушується потік крові через мозок і відбувається пошкодження мозкової тканини. Є два основних типи інсульту. Найпоширеніший тип – ішемічний інсульт – результат блокади току крові по артерії. Інший тип – геморагічний інсульт – відбувається в результаті крововиливу із судини мозку. Транзиторна ішемічна атака (ТІА) – іноді називають мікроінсультом – виникає в результаті тимчасового порушення кровотоку через мозок.

Ішемічний інсульт

Майже 90 відсотків інсультів – ішемічні інсульти. Вони відбуваються, коли артерії вашого мозку звужуються або заблоковані, в результаті чого різко скорочується кровотік в мозку (ішемія). Відсутність кровотоку позбавляє клітини мозку кисню і поживних речовин, клітини можуть почати вмирати протягом декількох хвилин. Найбільш поширеними ішемічними інсультами є:

 • Тромботичний інсульт. Цей тип інсульту виникає, коли згусток крові (тромб) формується в одній з артерій, що постачає кров’ю мозок. Згусток зазвичай формується в ділянках, вражених атеросклерозом – хворобою, при якій артерії забиті жировими відкладеннями (бляшками). Процес може відбуватися в одній з двох сонних артерій, що проходять по шиї і несуть кров до мозку, а також в інших артеріях шиї або мозку.
 • Емболічний інсульт. Емболічний інсульт виникає, коли згусток крові формується у кровоносних судинах поза мозком – зазвичай у вашому серці – і з током крові потрапляє у більш вузькі артерії мозку. Цей вид кров’яного згустку називається емболом. Причиною часто є нерегулярне серцебиття (миготлива аритмія). Це порушення серцевого ритму може призвести до формування кров’яних згустків у камерах серця, які звідси подорожують в інші частини тіла.

Геморагічний інсульт

Крововилив – це медичний термін для кровотечі. Геморагічний інсульт відбувається, коли кровоносна судина в мозку протікає або розривається. Крововиливи в мозок можуть виникнути в результаті ряду причин, які впливають на кровоносні судини, в тому числі неконтрольовано високий кров’яний тиск (гіпертонія) і слабкі місця у стінках судин (аневризми). Менш поширеною причиною крововиливу є розрив артеріовенозної мальформації (АВМ), що представляє собою клубок тонкостінних кровоносних судин і є вродженою патологією. Є два типи геморагічного інсульту:

 • Внутрішньомозковий крововилив. При цьому типі інсульту відбувається вилив крові із кровоносної судини мозку в навколишні тканини з пошкодженням клітин.

Клітини мозку пошкоджуються також внаслідок порушення кровопостачання. Високий кров’яний тиск є найчастішою причиною цього типу геморагічного інсульту. При тривалій гіпертонії високий кров’яний тиск може стати причиною тріщин і руйнування дрібних артерій всередині мозку, що приводить до крововиливу.

 • Субарахноїдальний крововилив. При цьому типі інсульту кровотеча розвивається в артеріях поблизу поверхні мозку і крововилив відбувається в простір між поверхнею мозку та черепом. Про кровотечу часто сигналізує раптовий сильний головний біль. Цей тип інсульту зазвичай пов’язаний з розривом аневризми, яка може бути вродженою або розвивається з віком. Після крововиливу кровоносні судини мозку можуть хаотично розширюватися або звужуватися(спазм судин), викликаючи пошкодження клітин мозку, подальше обмеження притоку крові до частин мозку.

Фактори ризику

Багато факторів можуть збільшити ризик розвитку інсульту. Деякі з цих факторів також збільшують ризик розвитку захворювань серця. Фактори ризику інсульту включають:

 • наявність особистого або сімейного анамнезу інсульту, інфаркту або мікроінсульту;
 • вік 55 років і старше;
 • високий кров’яний тиск. Ризик інсульту починає рости з ростом артеріального тиску вище 115/75 мм рт.ст.;
 • високий рівень холестерину – загальний рівень холестерину вище 5,2 ммоль /л;
 • куріння сигарет або пасивне куріння;
 • діабет;
 • надмірна вага (індекс маси тіла від 25 до 29) або ожиріння (індекс маси тіла від 30 і вище);
 • відсутність фізичної активності;
 • серцево-судинні захворювання, у тому числі серцева недостатність, вада серця, серцеві інфекції або порушення серцевого ритму;
 • використання протизаплідних таблеток або гормональної терапії, які включають естроген;
 • вживання алкоголю;
 • використання наркотиків.

У зв’язку з тим, що ризик інсульту зростає з віком, і жінки, як правило, живуть довше, ніж чоловіки, інсультом частіше хворіють і вмирають від нього жінки.

Ускладнення

Інсульт може викликати тимчасову або постійну інвалідність, в залежності від часу, на протязі якого мозок страждає від відсутності кровотоку і від того, яка частина мозку постраждала.

Ускладнення можуть включати:

 • Параліч або втрата м’язових рухів. Іноді відсутність кровотоку мозку може викликати параліч однієї сторони тіла або втрату контролю над певними м’язами, наприклад, на одній стороні обличчя людини. Фізіотерапія може привести до покращення рухів м’язів або зменшення паралічу.
 • Порушення мови або ковтання. Інсульт може призвести до порушення контролю над м’язами в горлі та роті, що затруднює мовлення, ковтання та процес їжі в цілому. Для людини наявність афазії може бути важким станом, при якому вона відчуває труднощі вираження думок за допомогою мови. Заняття з логопедом та психотерапевтом може поліпшити цей стан.
 • Втрата пам’яті або проблеми з розумінням. Як правило, люди, які перенесли інсульт, мають певні порушення пам’яті. Інші можуть відчувати труднощі при прийнятті рішень, міркувань і розуміння концепцій. Покращення може бути зв’язане з реабілітаційною терапією.
 • Біль. Деякі люди, які перенесли інсульт, можуть скаржитись на біль, оніміння або інші дивні відчуття в тих частинах тіла, які постраждали від інсульту. Наприклад, якщо інсульт викликав втрату відчуття в лівій руці, ви можете відчувати поколювання в цій руці. Ви також можете стати чутливим до змін температури. Це називається центральний біль при інсульті або центральний больовий синдром. Зазвичай ускладнення розвивається через кілька тижнів після інсульту і з часом може проходити. Іноді потребує лікування.
 • Зміни в поведінці і самодопомога. Люди, які перенесли інсульт, можуть стати більш замкнутими і менш соціально активними. Вони можуть втратити здатність піклуватися про себе і часто потребують стороннього догляду і повсякденної турботи.

Як і при будь-якій черепно-мозковій травмі, успіх лікування цих ускладнень буде варіювати від людини до людини.

Попередження інсульту

Основне значення для попередження інсульту мають виявлення своїх факторів ризику, виконання рекомендацій лікаря та прийняття здорового способу життя. Якщо у вас був інсульт або мікроінсульт, ці заходи також допоможуть уникнути повторного.

Загалом, здоровий спосіб життя означає:

 • Контроль високого кров’яного тиску (гіпертонії). Якщо у вас був інсульт, зниження артеріального тиску допоможе запобігти подальшим транзиторним ішемічним атакам або інсульту. Управління стресом, підтримка нормальної ваги, обмеження вживання солі і алкоголю дозволять тримати кров’яний тиск під контролем. Додавання більшої кількості калію в свій раціон також може допомогти. На додаток до рекомендацій щодо зміни способу життя, ваш лікар може призначити ліки для лікування високого кров’яного тиску, такі як діуретики, антагоністи кальцію, інгібітори ангіотензин-перетворюючого ферменту (АПФ) та блокатори рецепторів ангіотензину.
 • Зниження рівня холестерину і насичених жирів у вашому раціоні. Коригування свого раціону та вживання статинів необхідні для зниження рівня холестерину.
 • Відмова від куріння. Куріння підвищує ризик інсульту для курців і некурців, що піддаються пасивному курінню. Припинення паління знижує ризик – через кілька років після відмови від куріння.
 • Контроль діабету. Ви можете керувати діабетом за допомогою дієти, фізичних вправ, контролю ваги і лікування.
 • Підтримка здорової ваги. Надмірна вага сприяє іншим факторам ризику розвитку інсульту, таким як високий кров’яний тиск, серцево-судинні захворювання і діабет. Втрата ваги може знизити кров’яний тиск і поліпшити рівень холестерину в крові.
 • Дотримання дієти, багатої фруктами і овочами. Дієта, яка містить п’ять і більше порцій фруктів чи овочів, може зменшити ризик інсульту.
 • Фізична активність. Аеробні вправи знижують ризик інсульту по-різному. Вправа може знизити кров’яний тиск, підвищити рівень ліпопротеїнів високої щільності (“хорошого” холестерину), а також покращити загальний стан здоров’я кровоносних судин і серця. Це також допомагає втратити вагу, контролювати діабет і знизити рівень стресу. 30 хвилин діяльності – ходьба, біг, плавання або їзда на велосипеді – дають хороший результат.

За 9 місяців у Світловодському районі за результатами спостереження та лікування намітилася тенденція до зниження кількості інсультів із 119 випадків за відповідний період 2016р до 95 випадків, що свідчіть про підвищення рівня настороженості та інформованості нашого населення у питанні факторів ризику та профілактиці інсульту. Також це свідчить про покращення роботи первинної ланки медичної допомоги населенню міста та району.

В 2017 році з районного бюджету виділені кошти для придбання дефібрилятора та монітора для Світловодської ЦРЛ з метою спостереження та надання невідкладної допомоги тяжкохворим на інсульт.

Районний невропатолог Світловодської ЦРЛ Станіслав Беспалько

Поширити
"Вісті Світловодщини"