Тепла немає, навантаження в електромережах – на межі можливого

Про Світловодськ сьогодні говорять майже на всіх всеукраїнських телеканалах, інформація про нас з’являється в друкованій пресі та на Інтернет-ресурсах, а ситуація, поки що, не змінилася – жителі Світловодська і донині не отримали довгоочікуване тепло.

 

Ще 21 листопада на офіційному сайті Кіровоградської обласної державної адміністрації з’явилася інформація про те, що Господарським судом Кіровоградської області 20 лис­топада задоволено позовні вимоги органів прокуратури про визнання протиправними та скасування реєстраційної дії державного реєстратора, внаслідок чого засновником теплопостачального підприємства міста Світловодська незаконно виключено Світловодську міську раду, а її частку у статутному капіталі цього підприємства, ринковою вартістю 45.8 млн. грн., було зареєстровано за окремою фізичною особою.
Іншими словами, громада міста Світловодська знову стала повноправним власником 50% статутного капіталу теплогенеруючої компанії – СП ТОВ «Світловодськпобут», який у неї раніше незаконно відібрали.
Та це не стало гарантією початку опалювального сезону.
Щоб у помешканнях світловодчан з’явилося тепло, мало не щодня у міс­ті перебуває обласне керівництво, у минулі вихідні Світловодськ відвідав народний депутат України Олесь Довгий. Вони намагаються контролювати ситуацію, та за планом запустити тепло не виходить.
Початок тижня розпочався тим, що у Світловодську оголосили надзвичайний стан техногенного характеру місцевого рівня. Владу до цього підштовхнули численні акції протесту містян. Останньою краплею стало перекриття траси по дамбі на в’їзді у місто зі сторони Кременчука. У такий спосіб люди привертали увагу до ситуації з теплопостачанням.
Протягом двох останніх тижнів світловодчанам обіцяють «…через два дні…» дати тепло, та в їхніх оселях холодно.

Сьогодні 27 листопада – останній термін, коли обласна влада обіцяла, що вранці в будинках буде опалення. Вкотре ці слова залишилися лише словами. Температура у квартирах опустилася до +5 градусів, у деяких будинках на горищі, де проходить внутрішньобудинкова тепломережа, порозривало труби від того, що в них замерзла вода. У квартирах починає з’являтися пліснява, від конденсату «плачуть» меблі.
Така ситуація, звісно, не скрізь. У деяких будинках на певний час батареї теплішають, потім знову холонуть, бо на теплотрасі виникають численні пориви. І так щодня. Скрізь по місту з’явилися розриті тунелі. І це не поодинокі факти.
Щоб якось зігрітися, люди масово використовують електрообігрівачі. Через це почастішали випадки відключення електроенергії.


Чому так відбувається, я звернулася за роз’ясненнями до начальника Світловодського РЕМ ПрАТ «Кіровоград­обленерго» Михайла Розпутнього (на знімку).


– Так, навантаження в наших електричних мережах, дійсно, зросло. Особливо це стало помітним після зниження температури навколишнього повітря.
Щоб мінімізувати випадки виходу із ладу електромереж міста, ми організували роботу бригад цілодобового чергування, аварійних бригад на випадок необхідності усунення несправностей.
Крім того, постійно проводиться моніторинг електричних навантажень в електричних мережах. Це пов’язано з тим, що навантаження різко зросли і виникла висока ймовірність виникнення пошкоджень різного характеру.
Маю сказати, що зараз ми, фактично, балансуємо на межі. І якщо в електромережі буде фіксуватися значне перевантаження, доведеться вводити графік обмежень, – зазначає мій співрозмовник.
Іншими словами, якщо проблема з теплопостачанням в місті не буде вирішена, а температура навколишнього повітря знизиться, щоб не допустити пошкоджень в електричних мережах, ми змушені будемо застосовувати так звані «вєєрні» відключення.
Наразі усі несправності в електромережах, які виникають майже щоденно, ми негайно усуваємо, робітники працюють, за потреби, і у вихідні дні, і в будь-яку пору доби. Для нас головне – забезпечити жителів міста електроенергією. Станом на сьогодні пошкоджень в електромережах немає.
– У зв’язку із фактичним зривом опалювального сезону, багато жителів Світловодська замислюються про перехід на індивідуальне опалення, у тому числі і на електричне. Чи дозволяє стан електромереж міста реалізувати таку ідею?
– На даний час електричні мережі Світловодська не пристосовані до того, щоб повністю замістити теплову енергію електричною. Електричні мережі проектувалися і будувалися для побутових навантажень. Для електричного обігріву потрібні зовсім інші розрахунки, інші потужності. Вважаю, для цього депутати міської ради мають прийняти відповідну програму, яка б декларувала перспективний розвиток міста, і, відповідно, під цю програму передбачити кошти для переведення житлових будинків на електричне опалення. Слід проводити реконструкцію, починаючи з внутрішньобудинкових мереж, які експлуатуються більше 60-ти років. Реконструкції потребують і зовнішні електромережі. Це яскраво доводить нинішня ситуація – коли майже всі мешканці міста користуються електрообігрівачами, відбувається значне перевантаження електромережі. Зауважу, що температура повітря ще не надто низька. У зимовий період навантаження на електромережі зросте в рази.
Користуючись нагодою, хочу звернутися до жителів Світловодська. Шановні світловодчани, споживачі електроенергії. Чи буде сьогодні світло і тепло у ваших оселях, залежить від вас. Аби уникнути перевантажень електромережі, звертаюся до всіх із проханням використовувати електронагрівальні та побутові прилади з обмеженнями, вмикати їх почергово, не допускайте включення потужних нагрівальних приладів. Нам усім треба згуртуватися, аби пережити ці непрості часи.
Нагадаю, що опалювальний сезон у Світловодську ще не розпочався. Хоч теплогенеруюче підприємство і отримало номінацію на газ, та стан мережі теплопостачання міста знаходиться у вкрай незадовільному стані. Щоденні пориви на теплотрасах не дозволяють повноцінно запустити котельні в роботу. Аби усунути неполадки, теплотраси ремонтують більше десятка ремонтних бригад, у тому числі і з Полтавської області.
Світлана Калугіна.

Поширити
"Вісті Світловодщини"