Торгівля людьми – надприбутковий бізнес сьогодення

Багато українців сьогодні шукають роботу за кордоном самостійно чи через агенції. У переважній більшості вони мають успішні історії пошуку роботи та працевлаштування. Однак, часто потрапляють і в дуже неприємні життєві ситуації, ризикують власним здоров’ям та життям.

За офіційною статистикою, з 2012 року 874 людини отримали статус осіб, що постраждали від торгівлі людьми, з них 87 – діти. Торгівля людьми входить у топ 3 найприбутковіших кримінальних злочинів у світі поряд з торгівлею зброєю та наркотиками.
Наші журналісти завжди були активними учасниками різноманітних навчальних заходів, семінарів, приурочених проблемі торгівлі людьми. Аби перевірити, наскільки, дійсно, поширене це явище в Україні, ми зважилися на експеримент. Так, на різних Інтренет-ресурсах, які пропонують допомогти у пошуку роботи, ми розмістили резюме людини, яка, начебто, шукає роботу за робітничою спеціальністю. За вказаним телефоном було кілька дзвінків, роботодавці пропонували роботу, як правило, низькооплачувану.

І ось зателефонував “роботодавець”, якого ми чекали.
Першим запитанням було, чи погодиться наш “шукач роботи” на півторамісячне відрядження. Якщо так, запропонував зустрітися, для з’ясування деталі.
На зустріч з’явився рекрутер. Його завданням було, як ми здогадалися, набрати групу українців, які згодяться на його умови працевлаштування.
Роботу пропонував в одній із країн Євросоюзу. А так, як бізнес був “не зовсім легальний” (як висловився наш співрозмовник), треба було погоджуватися на нелегальну працю.

– Там невеличкий завод, працювати треба буде півтора місяці, потім повертаєшся в Україну. Зрозуміло, що ніякого договору про працевлаштування немає. До місця роботи добираєтеся самостійно, ми всім дамо по 300 євро для “вирішення” проблем на кордоні, а “там” вас зустрінуть і відвезуть до місця роботи. За роботу отримаєш 4500 євро, харчування та проживання – за наш рахунок.
рекрутер

– А як і коли отримаю зарплату
Підставний шукач роботи

– По поверненні в Україну. Відпрацюєте півтора місяці, приїдете в Україну і ми з усіма розрахуємося. Там розрахуватися не можемо – праця нелегальна, зате зарплата більша, аніж це було б легально.
Рекрутер

– І коли потрібно дати відповідь?
Підставний шукач роботи

– Як кажуть, треба було ще вчора. Ми збираємо групу, вона вже укомплектована, ось лише однієї людини не вистачає. Тому вирішуй швидко, бо немає часу.
Рекрутер

Відмовившись від такої роботи, роботодавець і шукач роботи розійшлися. Зауважте, що все це відбувалося відкрито: рекрутер зателефонував з “відкритого” телефонного номеру, призначив зустріч в людному місці серед дня, відкрито пропонував нелегальну роботу. Склалося враження, що він це робить мало не щодня: завчений текст, готові відповіді на всі ймовірні запитання, а головне – терміновість справи. Рекрутер не давав часу на роздуми – треба було швидко вирішувати.


Саме так у тенета торговців робочою силою потрапляють українці, які хочуть за короткий термін заробити великі гроші, хто втратив віру в те, що зможе фінансово забезпечити свою родину, працюючи тут, в Україні.
Сьогодні велика кількість українців виїздять на роботу за кордон. Аби не потрапити в рабство, слід дотримуватися головних правил.

– Ніколи не погоджуйтеся на нелегальну працю, завжди укладайте трудову угоду із роботодавцем.
– Ніколи не приймайте рішення про виїзд на роботу поспіхом, не повідомивши про це рідних чи знайомих.
– Ніколи не віддавайте роботодавцю документи, які посвідчують вашу особу.
– Поцікавтеся в Інтернеті, чи дійсно є таке підприємство, куди вас запрошують на роботу, перевірте, чи збігаються контакти з тими, що вказані у вашому запрошенні чи договорі про працю.
– По приїзді в країну, де будете працювати, зареєструйтеся в українському посольстві чи консульстві, бажано, запам’ятати контактний телефон консульства.
– Зберігайте копії всіх важливих документів у безпечному місці окремо від оригіналів (надійніше копії зберегти в “Інтернеті”. Особистий кабінет в мережі Інтернет доступний лише вам у будь якому місці).
– Зателефонуйте рідним з місця роботи і повідомте, де ви проживаєте, прізвище та контакти роботодавця.
– В разі зміни роботи повідомляйте про це рідних чи друзів.
– Уважно читайте трудовий договір (контракт), підписуйте лише документи, складені зрозумілою для вас мовою.

В Україні діють ряд громадських організацій з протидії торгівлі людьми, які можуть допомогти у реабілітації постраждалих.
У Національній поліції України констатують факт, що вперше в Україні кількість випадків втягнення людей у незаконну трудову діяльність перевищила аналогічні показники щодо сексуальної експлуатації. Останнім часом все частіше виникають проблеми з так званими наркокур’єрами та перевізниками мігрантів з Туреччини в країни ЄС (300 українців перебувають у місцях позбавлення волі європейських країн за ці злочини). Також є тенденції до збільшення торгівлі дітьми матерями з неблагаполучних сімей.

Нам край важливо, щоб люди, які постраждали від торгівлі людьми, не замовчували факти, а говорили про них, допомагаючи таким чином своїм землякам не потрапити на гачок до злочинців. Ваші історії ми розмістимо на шпальтах газети з дотриманням умов анонімності.

З 2012 року Мінсоцполітики встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, 874 особам. Основними країнами призначення “живого товару” для трудової експлуатації є Росія, Україна, Польща, Німеччина, Чехія та Туреччина. Найбільше таких випадків зафіксовано у 2018 році – 221. Найбільше постраждалих від торгівлі людьми з 2012 року виявлено в Харківській області – 72, Вінницькій області – 65, Одеській області – 56, Дніпропетровській області – 53, Чернігівській області – 53 та Миколаївській області – 51. Зокрема, у 2019 році статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановлено 181 людині, з них 116 – це чоловіки, 52 – жінки, 13 – діти.

Світлана Калугіна.